Ізраїль та Дніпропетровщина: особливості експортно імпортних відносин

Flag of Israel, 3D.

Держава Ізраїль – один з найпотужніших імпортерів у світі та перша країна Близькосхідного регіону, з якою Україна підписала Угоду про зону вільної торгівлі. Дія угоди спрямована на двосторонню лібералізацію та усунення бар’єрів у торгівлі між Україною та Ізраїлем.

З моменту набуття чинності Угода відкриє нові можливості для українських виробників та експортерів. Зокрема, з боку Ізраїлю буде скасовано ввізні мита для близько 80% української промислової продукції та близько 9% сільськогосподарської продукції. Водночас, з боку України буде скасовано близько 70% ввізних мит на ізраїльську промислову продукцію та майже 7% сільськогосподарської продукції. Від цього мають виграти не тільки експортери, а й виробники, які використовують імпортні складові при переробці або оновлюють обладнання для своїх виробництв.

Економічний ефект Угоди між Україною та Ізраїлем у майбутньому підсилить застосування положень Регіональної конвенції про Пан-Євро-Середземноморські преференційні правила походження: українські виробники зможуть імпортувати сировину та матеріали з Ізраїлю, переробляти їх в Україні та експортувати за пільговою ставкою мита до ЄС. І навпаки, використовувати європейську сировину при поставках готової продукції до Ізраїлю. Це так званий ефект діагональної кумуляції, який застосовується в мережі угод про вільну торгівлю Європейського Союзу. Такий формат створюватиме додаткові стимули для розміщення виробництва з високою доданою вартістю саме в України.

Держава Ізраїль – особливий партнер України на близькосхідному напрямку. Варто лише зазначити, що динаміка двосторонніх відносин України з Ізраїлем є вищою, ніж з усіма іншими країнами Близького Сходу, Африки та навіть деяких країн-членів Європейського Союзу. Сьогодні Ізраїль більше купує української продукції, ніж продає Україні: щороку експорт товарів з України, перевищує імпорт з Ізраїлю в середньому на $ 300-400 млн. І, напевно, така тенденція буде зберігатися.

Розглядаючи можливості перспективного партнерства, Дніпропетровське інвестиційне агентство (DIA) проаналізувало зовнішньоекономічні відносини Дніпропетровської області з Державою Ізраїль за минулий рік.

Загальний товарообіг (товари та послуги) Дніпропетровщини з Ізраїлем у 2018 році склав $ 146.7 млн та у порівнянні з 2017 роком збільшився на $ 14 млн або на 12.2%.

Експорт товарів з області склав $ 115 млн, збільшившись у порівнянні з 2017 роком на $ 19.7 млн або 17.1%. Водночас, імпорт товарів з Ізраїлю за цей же період зріс на 86% або на $ 24 млн, склавши $ 28 млн. Позитивне торговельне сальдо на користь Дніпропетровської області склало $ 86.9 млн.

 

З ТОП-10 основних видів продукції, що експортуються з області, найбільший обсяг займають чорні метали (5.8 % від загальносвітового імпорту Ізраїлю) та вироби з них, зернові культури, машини та механізми, а також екстракти дубильні.

У 2018 році розпочато експорт нових товарів з Дніпропетровської області, таких як: недорогоцінні метали, інструменти, ножові вироби, а також скло та вироби зі скла.

Рекордне зростання експорту до Ізраїлю за останній рік показали алюміній і вироби з нього (експорт збільшився в 355 разів), електричні машини (збільшення у 14 разів), вироби з недорогоцінних металів (збільшення у 9 разів).

 

Серед ТОП-5 товарних груп, що імпортуються бізнесменами Дніпропетровщини з Ізраїлю найбільший обсяг мають: палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки; машини й механізми (показник збільшився у 3 рази), а також друкована продукція.

У 2018 році розпочато імпорт нових товарів з Ізраїлю до Дніпропетровської області, таких як: палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки; цукор і кондитерські вироби з цукру, недорогоцінні метали, перли природні або культивовані, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, какао та продукти з нього та ін.

Рекордне зростання імпорту з Ізраїлю за останній рік показали їстівні плоди та горіхи (експорт збільшився в 220 разів), вироби з недорогоцінних металів (збільшення майже у 73 рази), папір та картон (збільшення у 8 разів), різноманітна хімічна продукція (збільшення майже у 7 разів).

Ізраїль перспективний ринок для українського бізнесу через високий рівень споживання, відкритість ринку до нових технологій, а також єдиний часовий пояс, відсутність віз та гарне авіа сполучення. Дослідження показують, що серед перспективних товарів для експорту до Ізраїлю – харчова промисловість (кондитерські, хлібобулочні, шоколад та печиво), а також меблі. Бізнес в Ізраїлі побудований на малих підприємствах, які в перспективі можуть стануть потенційними партнерами українських виробників.

Саме з акцентом на те, що МСП є основою економіки та наріжним каменем стійкої моделі економічного зростання, відбудеться Торгова місія до Ізраїлю з 24 по 26 червня 2019 року для малих та середніх підприємств агросектору, виробників продуктів харчування та напоїв.