Створення преференцій – шлях до підвищення інвестиційної привабливості громад

А чи знаєте Ви, що таке преференції? Які існують види преференцій? Та як за допомогою їх формування можна підвищити привабливість громад для інвесторів?

Щоб відповісти на ці та інші питання, 28 березня 2019 року, з ініціативи Дніпропетровського інвестиційного агентства (DIA) відбувся семінар «Формування та запровадження місцевих преференцій з метою підвищення інвестиційної привабливості громад» для представників міських рад, ОТГ, інвестиційних установ та агенцій економічного розвитку регіону.

Що таке преференції?  Преференції являють собою певні переваги, пільги, надані підприємствам, організаціям для підтримки певних видів діяльності (зниження  та/або звільнення від зборі та податків, надання вигідних  кредитів тощо).

Які існують види преференцій? Під час семінару було визначено види преференцій, які у своєму розпорядженні мають громади:

  • прямі, що надаються за рахунок місцевих бюджетів (податки та збори);
  • опосередковані, тобто ресурси та повноваження якими володіє громада.

З чого почати? Зусилля громад, в першу чергу, необхідно спрямувати на аналіз своїх територій. Це можуть бути: людські ресурси, логістика (дороги, залізниця), інфраструктура (електро-, газо-, водопостачання), земля, споруди та ексклюзивні пропозиції.  Така інформація дозволить зрозуміти необхідність впровадження преференцій та сприятиме визначенню економічних та суспільних потреб, котрі необхідні для розвитку й залучення інвестицій в громаду. Така актуальна інформація про інвестиційні переваги громади скорочує час на прийняття рішення інвестором.

Відповідність законодавству. До семінару долучились фахівці з питань податкового та антимонопольного законодавства з метою представлення особливостей впровадження  фінансових та податкових преференцій органами місцевого самоврядування. На думку фахівців, особливу увагу при  запроваджені місцевих преференцій необхідно звертати на їх відповідність діючому законодавству.

Євген Варнаков, заступник голови Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, надав учасникам семінару вичерпну інформацію, стосовно необхідності узгодження з органами антимонопольного комітету рішень, щодо надання преференцій за рахунок місцевих бюджетів. А також переставив проект підтримки Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги. Метою проекту є підтримка інституалізації та розбудови ефективної Системи контролю та моніторингу державної допомоги в Україні відповідно до вимог Угоди про асоціацію України з ЄС.

Успішний досвід. Власним досвідом та результатами поділилися представники Павлоградської та Тернівської міських рад. Були представлені місцеві преференції, запровадження яких направлено на стимулювання розвитку МСБ, шляхом часткової компенсації ставок за кредитами, проведення спеціалізованих навчальних семінарів та зниженням місцевих податків та зборів.

Особливу зацікавленість серед присутніх викликало питання, щодо проведення спеціалізованих навчальних семінарів та надання грантової підтримки молодим підприємцям (віком від 18 до 27 років) з метою реалізації бізнес-проектів. Зазначена програма, яку запровадила Павлоградська міська рада, підтримує розвиток малого та середнього бізнесу та надає можливість підготовки необхідних кваліфікованих фахівців.

 «Дніпропетровська область є лідером за багатьма показниками у сфері залучення інвестицій серед інших регіонів України. Тому нам дуже важливо закріплювати статус інвестиційно-привабливого регіону. І якнайкраще це можна здійснити, об’єднавши зусилля на місцях, адже позиціонування регіону через успішні історії впровадження пільг та преференцій у громадах  додає позитивної ваги території, при її подальшому представленні потенційним інвесторам. Як показує досвід DIA, подібні заходи є дуже корисними, адже таким чином кожен має можливість поспілкуватися з колегами з інших громад, обговорити спільні проблеми, ідеї, обмінятися досвідом, а можливо, у перспективі реалізувати спільний проект. Завдяки цьому семінару, кожен учасник зміг зрозуміти нагальні потреби та вектор подальшого розвитку своєї громади у сфері впровадження преференції, а це, мабуть, і є головною метою семінару. А ми як Інвестиційне агентство, у свою чергу ініціюємо розробку наочної карти преференцій Дніпропетровської області», – зазначила директорка DIA Валентина Затишняк.

Більше фото за посиланням.