З початку формування ринку будівництва, продажу та здачі в оренду холодильної складської нерухомості в Україні й донині щорічно відзначається перевищення попиту над пропозицією сучасних холодильних складів.

За оцінками експертів дефіцит холодильних складів буде ще не менше 6 – 7 років.
Незважаючи на те, що ринок промислового холоду щороку зростає на 20-30%, його дефіцит складає близько 1 млн м2.

Зростання ринку промислового холоду постійно не встигає за динамічно зростаючим попитом, на сучасні холодильні склади. Збільшення пропозицій промислового холоду стримується високою вартістю будівництва, інженерного забезпечення та експлуатації. Ці фактори обмежують інтереси вкладення коштів інвесторів.

За даними компанії Knight Frank, на будівництво холодильного фруктосховища, необхідно затратити від  $ 800 до $ 1,5 тис. за 1 м2, в той час як для сухого складу ця сума складе від $500 до $800 за 1 м2. Таким чином, з урахуванням, кредитних коштів, термінів реалізації проекту, холодильний склад площею 10 тис. м2 обійдеться інвестору в $ 7-10 млн., а сухий  ̶  $ 5-7 млн. В даний час ціни по складах «під ключ» виросли на 15-20%.

Реалізація зазначених проектів, в більшості випадків, здійснюється за кредитні кошти, вартість яких для зацікавлених осіб є високою. З урахуванням того, що продукція садівництва орієнтована на внутрішній ринок, кредитування здійснюється в гривні за ставкою вище 20%. Зростання експорту, яке фіксується за результатами врожаю 2018 року*, поки що не впливає на фінансові показники аграрних підприємств для можливості залучення зовнішніх фінансових ресурсів.

Існує декілька механізмів скорочення дефіциту промислового холоду:

  • будівництво відповідних комплексів зі зберігання плодо-овочевої продукції інвестором;
  • використання державної програми компенсацій витрат на будівництво холодильників для фруктів**;
  • створення «холодних кооперативів» та/або дольової участі представників сфери АПК.

У відповідних послугах, зацікавлені такі підприємства Дніпропетровського області, зокрема:

DIA готове виступити комунікатором між представниками сфери АПК регіону та потенційним інвестором, з метою реалізації інвестиційних проектів.

В Каталозі інвестиційних проектів представлено інвестиційний проект фермерського господарства «Відродження»: комплекс зі зберігання плодо-овочевої продукції та її сортування, що передбачає будівництво холодильника з регульованим газовим середовищем, призначеного для високоякісного зберігання фруктів та овочів з подальшими сортуванням, пакуванням. Загальна місткість комплексу становитиме 5 000 тонн.

 

*За 2018 рік Україна експортувала понад 42 тис. тонн яблук загальною вартістю $ 15 млн, що є найкращим результатом щонайменше за останні п’ять років.

**Міністерство аграрної політики та продовольства України виділило 100 млн грн на компенсацію витрат з будівництва холодильників для фруктів, щоб вирішити ситуацію з надлишком яблук

В 2019 році на компенсацію будівництва холодильного обладнання за чинними вимогами претендує близько 15 підприємств.