Збільшення українського експорту, залучення інвестицій та розвиток цифрової економіки – пріоритетні вектори НЕС-2030

Уряд України продовжує широке обговорення Національної економічної стратегії-2030 (НЕС-2030). 2 лютого представники Кабінету Міністрів, Офісу Президента, Верховної Ради, а також експертної та бізнес-спільноти обговорили розвиток цифрової економіки та міжнародної економічної політики й торгівлі.

Під час круглого столу «Цифрова економіка та Інформаційно-комп’ютерні технології (ІКТ)» йшлося про важливість розвитку цифрової економіки, цифрових навичок, сектору ІКТ, а також масштабну цифровізацію.

«Цифрова економіка — це важливий вектор Економічної стратегії до 2030 року. Для населення це означає повний доступ до цифрової інфраструктури, безперешкодне отримання якісних соціальних та державних послуг, руйнування бюрократичного бар’єра. Також важливий напрямок — розвиток малого та середнього бізнесу, і цифрова економіка відкриває нові можливості для стимулювання різних сфер бізнесу», — підкреслив Віцепрем’єр-міністр України–Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Він також додав, що команда експертів Центру економічного відновлення у співпраці з командою Мінцифри розробили Аудит розвитку цифрової економіки. Керівник Центру економічного відновлення Кирило Криволап підкреслив, що йдеться про великий аналітичний звіт, який визначає поняття цифрової економіки, її компоненти та фреймворк (стратегічні напрямки) її розвитку в Україні.

«Існує пряма залежність між рівнем розвитку цифрової економіки у державі та ВВП на душу населення. Очікується, що цифровізація економіки істотно збільшить продуктивність праці в Україні та дозволить досягти мінімум додаткових 4% щорічного зростання ВВП», — зазначив Кирило Криволап.

Заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Шелест розповів, що вже з наступного року планується значно пришвидшити покриття мобільним швидкісним інтернетом автомобільних та залізничних шляхів. Також на порядку денному буде підвищенням норм випромінювання до рекомендованих ВООЗ та вивільненням частот від спеціальних користувачів.

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час заходу «Міжнародна економічна політика та торгівля, Експортно-кредитне агентство» підкреслила, що одним з пріоритетів НЕС-2030 є просування України на міжнародній арені як надійного економічного партнера.

«Не лише Україна наразі перебуває на порозі десятирічного планування, ЄС — основний гравець на нашому континенті — також починає вхід у нову «фазу» історичного розвитку, формування так званої «зеленої» економіки. Це великий виклик для всього континенту та світу. ЄС сьогодні об’єднує зусилля з США, і ми є свідками формування нової економічної реальності, яка з часом призведе до перегляду умов глобальної торгівлі. Усі ці виклики враховані в Національній економічній стратегії», — підкреслила Ольга Стефанішина.

У Національній економічній стратегії-2030 визначені такі ініціативи щодо розвитку міжнародної економічної політики та торгівлі, як оновлення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС; долучення до регіональних проєктів («Один пояс – один шлях», TEN-T, Люблінський трикутник, Тримор’я); оновлення чинної Експортної стратегії; забезпечення ефективного функціонування Офісу з просування експорту та Експортно-кредитного агентства тощо.

Генеральний директор Директорату з питань зовнішньої політики Офісу Президента Андрій Буквич наголосив, що економічна дипломатія є одним з пріоритетів міжнародної діяльності української влади: «Якщо говорити про завдання реалізації економічної дипломатії, то, передусім, визначено три основних завдання — це збільшення українського експорту, залучення інвестицій та промоція туристичного потенціалу України».

Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України — Торговий представник України Тарас Качка зазначив, що ситуація наразі змінюється і на міжнародній арені.

«У наступні десять років на нас чекає значна еволюція правил міжнародної торгівлі. Це надзвичайно важливо, тому що чинні правила, з одного боку, справедливі, з іншого боку, «грають на руку» розвиненим країнам, а не тим, що розвиваються. І завдання економічної дипломатії полягає у тому, щоб ця еволюція правил зробила комфортною роботу наших компаній за кордоном», — наголосив Тарас Качка.

Під час зазначеного круглого столу йшлося про те, що питома вага країн ЄС у зовнішньоторговельному обороті товарів і послуг України у першому півріччі 2020 року склала 40,1%. Натомість продукція українських виробників майже не представлена на ринках Латинської Америки та Африки. Частка експорту в обидва регіони становить лише 7%.

Нагадаємо, на основі широкого обговорення НЕС-2030 планується розробити проєкт рішення Уряду щодо формування економічної політики до 2030 року, затвердити Пріоритети для Програми дій Уряду на 21-23 рр. та перелік пріоритетних законів на наступні три роки.

Джерело: Урядовий портал