Експортні можливості суттєво знизилися через блокаду українських морських портів. Згідно з офіційним даними митної статистики, за підсумками 2022 року український експорт залізної руди скоротився на 46% р./р., чавуну – на 59% р./р., напівфабрикатів – на 72% р./р. Експорт плоского прокату за цей же період впав на 73% р./р., а сортового – на 59,7% р./р. Падіння експорту є прямим наслідком зниження виробництва через бойові дії.

Війна в Україні призвела до серйозних втрат для українських металургів. Зокрема, через воєнні дії в тимчасово окупованому Маріуполі повністю зруйновані два найбільших металургійних комбінати України «Азовсталь» та ММК ім. Ілліча, на які припадало понад 40% від загального обсягу виплавки сталі в країні.

Після цих подій продовжували працювати та виробляти сталь «Запоріжсталь», «АрселорМіттал» та «Каметсталь», але через збої в ланцюжках поставок, логістичні проблеми та перебої з енергопостачанням обсяги виробництва та експорту суттєво знизилися. Зокрема, «Запоріжсталь» протягом 2022 року працювала лише на 50% своїх потужностей.

Через блокаду українських морських портів ЄС став основним напрямком для українського експорту металургійної продукції. Проте потенціал для експорту в ЄС обмежується пропускною здатністю прикордонних залізничних переходів. У поточних умовах українська металургія досягла максимально можливого рівня завантаженості потужностей. Подальше нарощування виробництва й експорту можливе лише в разі розблокування морських портів та стабілізації енергопостачання.

Джерело: www.gmk.center