Програма спрощеного мікрокредитування для аграріїв

Державою передбачено щонайменше 8 програм підтримки фермерства. Однією з них є програма компенсації відсотків за кредитами. За час дії програми (станом на 01.06.2019р.) за такою компенсацією звернулися 154 аграрії-клієнти Ощадбанку. Частина з них (80%) отримали кредити на придбання техніки та обладнання. Решта 20% звернень була щодо компенсацій за кредитами на поповнення обігових коштів.

У 2018 році сума компенсації, яку отримали клієнти Ощадбанку, за напрямком здешевлення кредитів становила 3,3 млн грн. В 2019 році сума компенсації за вже поданими реєстрами Ощадбанку становить 9 млн грн, тобто динаміка звернень зростає. Загалом на програми «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» у 2019 році виділено 800 млн грн, з них 45 млн грн — на здешевлення кредитів аграріїв, які будуть спрямовані на компенсацію відсоткової ставки.

Нажаль, представники суміжних галузей переробки, наприклад, виробники сільгосптехніки, добрив, комбікормів та ветеринарних препаратів не можуть розраховувати на компенсацію за кредитами. Фінансова підтримка надається виключно фермерським господарствам, у власності чи користуванні яких перебувають землі с/г призначення. У 2019 році спростили вимоги до одержувачів компенсації, зокрема скасували обмеження щодо розмірів земельного фонду у власності та/або користуванні, а також збільшили граничний розмір виручки від реалізації продукції за останній рік до 20 млн грн.

Компенсація надається с/г обслуговуючому кооперативу:

  • молочного, м’ясного напрямів, до складу якого входять не менш ніж 20 членів, серед яких повинно бути одне чи більше фермерських господарств, а інші — фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення, та за наявності тварин, ідентифікованих і зареєстрованих відповідно до законодавства;
  • плодово-ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки продукції бджільництва, дикорослих ягід, грибів і рослин, до складу якого входять не менше від 7 членів, серед яких повинно бути одне чи більше фермерських господарств, а інші — фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають не більш як 100 га земель с/г призначення.

Основні критерії єдині для всіх позичальників — досвід ведення діяльності для аграріїв не менш як 2 маркетингових роки та позитивна кредитна історія. Одержувач може скористатися компенсацією не більш як за одним короткостроковим та одним середньостроковим кредитом за період дії програми (всього може бути дві паралельні заявки). Щоб отримати компенсацію за рахунок бюджету 2019 року, заявки до банку потрібно подати до 1 грудня 2019-го, а реєстр на компенсацію відсотків за грудень буде подано банком до Мінагрополітики до 10 лютого 2020 року.

Короткостроковий кредит терміном до одного року, обсяг якого не перевищує 500 тис. гривень. Цільове використання такого кредиту — на покриття виробничих витрат. Це закупівля насіння, паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин, поточний ремонт техніки, виплата заробітної плати працівникам. Максимальна сума компенсації прив’язана до облікової ставки Нацбанку — не більше ніж 1,5 облікової ставки НБУ за мінусом 1% річних. На сьогодні облікова ставка Нацбанку становить 17,5% річних.

За умовами програми, середньостроковий кредит, тобто терміном до 3 років, може бути використаний для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва. Це техніка й обладнання без обмеження щодо країни виробництва. Також під компенсацію підпадають кредити на здійснення витрат, пов’язаних із будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів сільськогосподарського призначення. Є обмеження щодо розміру кредиту — до 9 млн грн. Сума компенсації відсотків розраховується аналогічно. Фактично фермерові кредит коштує 1% річних.