Bloomberg описав 5 сценаріїв, які загрожують глобальним ринкам

Після найгіршого року для глобальних акцій за більш ніж десятиліття та краху облігацій, якому немає рівних у цьому столітті, інвестори не готові вважати, що в 2023 році буде хоч якась стабільність.

Аналітики видання Bloomberg описали п’ять сценаріїв, які загрожують принести ще більше проблем інвесторам у майбутньому році.

Перший – вкорінена інфляція не піде на спад, як того очікує влада, а триматиметься на високих рівнях через дорогі енергоносії, змушуючи центробанки й надалі підвищувати ставки.

Вплив на ринки: подальше падіння акцій та облігацій, зміцнення долара та більше проблем на ринках, що розвиваються.

Другий сценарій передбачає загострення епідеміологічної ситуації в Китаї, за якого система охорони здоров’я країни не впорається з напливом нових хворих на коронавірус.

«Крива зараження Китаю зростатиме і досягне піку лише через один-два місяці після китайського Нового року», – каже Марселла Чоу, глобальний ринковий стратег JPMorgan Chase.

Вона очікує, що країні вдасться знову відновитися, але все ж попереджає про «ризик з точки зору Covid».

Відновлення китайських акцій залишається крихким, і будь-яка перспектива спотикання в економічній активності підточить попит на товарних ринках, зокрема на промислові метали та залізну руду.

Третій: Війна росії проти України

«Якщо війна загостриться і НАТО стане більш залученим у бойові дії, це буде досить негативно», – каже Джон Вейл, головний стратег глобального ринку Nikko Asset Management.

За словами Вейла, вторинні санкції проти російських торгових партнерів, зокрема Індії та Китаю, посилять негативний вплив на ринки.

«Це стане серйозним шоком для світу щодо поставок продовольства, енергії та інших товарів, таких як добрива, метали та хімікати», – сказав він.

Ще більш тривожним сценарієм було б використання росією тактичної ядерної зброї – загроза, яка виглядає далекою, але цілком можливою. Це може одним махом припинити експорт української сільськогосподарської продукції.

Четвертий: З ковідом пов’язаний ще один наведений агентством сценарій. Більш заразний або смертоносний штам Covid-19 або навіть існуючі варіанти можуть знову почати блокувати ланцюжки поставок, що вплине на інфляцію та сповільнить економічну активність.

«Ми вважаємо, що макроекономічний удар по зростанню найбільше відчують великі економіки та країни, які більше залежать від торгівлі», – коментують в JPMorgan.

І п’ятий – падіння ринків, що розвиваються. Багато інвесторів вважають, що у 2023 році курс долара зменшиться, а витрати на енергоносії впадуть – ці два фактори зменшать тиск на ринки, що розвиваються.

Проте нездатність приборкати інфляцію і посилення російської агресії є факторами, через які ціни на енергоносії знову можуть різко злетіти.

«Ми цілком можемо пережити ще один рік, коли ринки, що розвиваються, будуть відчувати труднощі, – сказав Шейн Олівер, керівник відділу інвестиційної стратегії та економіки AMP Services Ltd. – Досі високий або, можливо, зростаючий долар США буде працювати проти країн з ринками, що розвиваються, оскільки багато з них мають борг, деномінований у доларах США».

Джерело: www.mind.ua