Через війну в Україні світові ціни на молоко рекордно зросли

Закупівельні ціни на молоко у світі ростуть рекордними темпами. Так, за даними IFCN, світова комбінована ціна на молоко у квітні 2022 року була найвищою за всю історію моніторингу (з 1996 року) і склала 59,7 євро./ц (жир-4%, білок-3,3%).  

Здорожчання складових собівартості виробництва молока, інфляція та зниження купівельної спроможності відображає всю нестабільність світової економіки та молочного сектору зокрема. Цілі галузі не встигли оговтатися від наслідків затяжних ковід-локдаунів останніх двох років, коли цинічна війна росії проти України підкосила глобальну економіку та спричинила стрімку інфляцію в усьому світі.  

До прикладу, темпи зростання споживчих цін у США у травні цього року прискорилися до 8,6%, що є найвищим показником за останні понад 40 років, тоді як за попередні 10 років цей показник становив не більше 1,7%. Аналогічна ситуація і в Європі.  

Стрибок цін на корми, головним постачальником яких була Україна, паливо, добрива та решту складових собівартості у 2022 році фактично «з’їдає» рекордні ціни на готові молочні продукти.  Так, світові ціни на пшеницю з травня минулого року по квітень поточного зросли з 206 до 416 дол./т. Нафта за рік подорожчала на 65% — до 114 дол./барель.   


Як результат, закупівельні ціни на молоко у світі ростуть рекордними темпами. Так, за даними IFCN, світова комбінована ціна на молоко у квітні 2022 року була найвищою за всю історію моніторингу (з 1996 року) і склала 59,7 євро./ц (жир-4%, білок-3,3%).  


В найбільших європейських країнах-виробниках молока закупівельні ціни також б’ють рекорди: Німеччина — 45,7 євро/ц (+28% до квітня 2021 р), Франція — 45,02 євро (+19,38%), Польща — 43,78 євро (+30%). 

Водночас ціна на молоко в Україні за відповідний період зросла лише на 2,6% — 34,8 євро/ц. Війна та блокування експорту не дають можливості для більшого росту цін.  

На внутрішньому ринку, під тиском заблокованих 20 млн т зернових, ціни на зернові та технічні культури рекордно низькі: тонна пшениці не перевищує 200 дол. Проте одночасно, через стрімке зростання вартості палива та добрив, собівартість вирощування сільгоспкультур нового сезону в Україні піднялася мінімум на 60-80%. Тому можливість компенсувати зростання цін на інші складові виробництва молока шляхом вимушеного здешевлення кормів виглядає як дуже тимчасова. 

З усім тим наразі українська молочна продукція досить конкурентна на світовому ринку. Напрацювання нових логістичних рішень та робота з новими країнами-партнерами продовжується і сподіваємося, що в найближчі місяці це дасть свої результати.  

Джерело: https://avm-ua.org/uk