Допомога з Тихого океану: внесок Японії у перемогу України

Четвертий рік поспіль Японія продовжує надавати Україні значну допомогу у різних сферах, демонструючи підтримку в протистоянні російській агресії. Загальний обсяг підтримки України під час повномасштабної війни перевищує $12 млрд, включаючи гуманітарну, фінансову та грантову допомогу. Японія є одним із найбільших донорів бюджетної підтримки України з початку війни. Лише у 2024 році вона надала понад $2,2 млрд, з яких $1,5 млрд – кредити, а $700 млн – гранти.

У грудні 2024 року Уряд Японії ухвалив рішення про передачу Україні додаткових $3 млрд, забезпечених замороженими російськими активами. Ці кошти будуть спрямовані на відновлення енергетичної інфраструктури, закупівлю необхідного обладнання та будівництво укриттів для цивільного населення.

Одразу після початку російського вторгнення Токіо запровадило низку персональних санкцій щодо російських фізичних і юридичних осіб. Наразі у санкційному списку перебуває близько ста осіб, включаючи перших осіб. Японія також погрожує санкціями компаніям, що працюють під юрисдикцією третіх країн, таких як Китай, Індія чи Казахстан, якщо вони підозрюються у передачі росії продукції подвійного призначення, яка може бути використана у військових цілях.

Токіо оголосив про створення координаційної ради з питань відбудови України, до якої планує залучити український та японський бізнес. Українська сторона визначила ключові пріоритети співпраці з урядом Японії у відновленні інфраструктури. Зокрема, Україна закликала продовжити постачання рейок для «Укрзалізниці», оскільки країна потребує 25 тис. тонн сталевих рейок R-65. Японія вже передала таку ж кількість через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), що дозволило у 2023-2024 роках відновити 200 кілометрів залізничних колій. Серед інших пріоритетних проєктів – відновлення житлової інфраструктури із залученням передових японських технологій, обмін досвідом для навчання фахівців у транспортній сфері тощо.

Японія також надасть понад $660 млн у межах проєкту Світового банку. Ці кошти будуть спрямовані на субсидії для оплати житлово-комунальних послуг та підтримку внутрішньо переміщених осіб.

У лютому 2025 року уряд Японії схвалив грант у розмірі 8,8 мільярда єн (приблизно $58 млн) для фінансування проєктів із відновлення України. Кошти, надані через JICA, будуть використані для реконструкції критично важливої інфраструктури та покращення умов життя громадян.

22 квітня 2024 року мери Дніпра та Осаки, Борис Філатов і Хідеюкі Йокояма, підписали угоду про сприяння повоєнному відновленню Дніпра. Осака – другий за величиною мегаполіс Японії та господар всесвітньої виставки EXPO-2025 – висловила готовність підтримати місто у процесі відбудови після завершення бойових дій. Вона вже надала Дніпру допомогу у вигляді автомобілів швидкої допомоги та іншого обладнання.

Дніпро регулярно отримує допомогу від уряду Японії. У червні 2024 року до міста надійшла партія гуманітарної допомоги, що включала п’ять сучасних екскаваторів-навантажувачів Komatsu та велику партію труб різного діаметру. У лютому 2025 року Японія направила до Дніпра нову комунальну техніку, зокрема водовози, бензовоз та два надпотужні самоскиди вартістю понад €1 млн.

Зовнішньоторговельні відносини між країнами також розвиваються. У першій половині 2024 року Японія інвестувала $203,5 млн в економіку України. В країні працюють майже 40 великих японських компаній, які створюють робочі місця та сплачують податки до бюджету.

У 2024 році зовнішня торгівля між Японією та Україною демонструвала позитивну динаміку, відзначаючи зростання обсягів та зміцнення економічних зв’язків. Двосторонній товарообіг у 2024 році досяг $986 млн, що на 6% більше, ніж у 2023 році. Це продовжило тенденцію зростання, зафіксовану у 2023 році, коли обсяг торгівлі зріс майже на 30%.

Україна експортувала до Японії товари на суму $37,9 млн у 2024 році. Значне зростання спостерігалося у таких категоріях: необроблений алюміній (+88,1%), лабораторні реагенти (+149%) та іграшки (+135%). Японія, своєю чергою, імпортувала до України товари на суму $948,1 млн, серед яких – автомобілі, електроніка та промислове обладнання.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом і для Дніпропетровської області. Аналіз експортних та імпортних операцій регіону з Японією демонструє зростаючий рівень партнерських відносин, адже Японія є важливим торговельним партнером області.

За підсумками 2024 року обсяг експорту товарів із Дніпропетровської області склав $370,6 тис. і зріс на 27,4% порівняно з 2023 роком. Найбільшим попитом серед японських споживачів користуються вироби зі шкіри, меблі, готові текстильні вироби, іграшки, різноманітна хімічна продукція тощо.

Експортні операції здійснювали 4 підприємства з Дніпропетровської області, це металургійного комплексу та торговельні компанії.

Імпорт товарів з Японії у Дніпропетровську область складав $27,7 млн та збільшився на 41,5% у порівнянні з 2023 роком. Дніпропетровщина традиційно купувала: машини та обладнання, засоби наземного транспорту, прилади та апарати оптичні, каучук, гуму, різноманітну хімічну продукцію, інше.

Імпортні операції здійснювали понад 180  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):  

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, металургійні, переробні та машинобудівні  підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел