10 березня 2019 року, відбулося відкриття виставки «Французький слід в історії України. Середина ХVІІІ ст. – поч. ХХ ст.», до якої долучились представники Дніпропетровського регіонального інвестиційного агентства (DIA). На виставці представлено музейно-історичну версію взаємовідносин України і Франції.

Французькі інвестиції в Україні – це дослідження маловідомої теми взаємовідносин України з державами Європи, яка руйнує міф про радянську індустріалізацію України. Адже зв’язки України з Францією простежуються ще з ХVIІ століття, тобто з часів запорізького козацтва.

Виставка складається з двох частин, де представлено майже 450 історичних предметів і документів:

  • виставка-дослідження «Французькі інвестиції в Україні. 1870-1918» (авторка Валентина Лазебник);
  • французька збірка старожитностей історичного музею (автори: Валентина Лазебник, Ірина Завалова, Василь Розтрьопа).

Яскравою частиною виставки є 230 історичних документів тих часів. Серед унікальних експонатів на виставці: документи – цінні папери, видані у Парижі з автографами французьких підприємців (Р. Р. Дюваля, П. Дарсі, Е. д`Уасселя, П. Думера, Є. Пастера, Ж. Боннарделя, М. Верстрата); реклами підприємств; фото французьких і українських підприємців, засновників і керівників акціонерних товариств, заводів, рудників, шахт, створених за участю французького капіталу і технологій.  На фото відтворені й гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників, робітників-металургів.

Це оригінальні джерела унікальної сторінки історії значної території України – її центральної та східної частин, сучасні Дніпропетровська, Донецька, Луганська і Запорізька області (колишня Катеринославська губернія). Завдяки європейським інвестиціям відбулося становлення української індустрії і перетворення регіону з другорядного в один з основних промислових регіонів країни, що є таким і сьогодні.

Французькі інвестиції в Дніпропетровську область мають більш ніж столітню історію та традиції. Це яскраво демонструється у дослідженнях Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького, в яких особливу увагу акцентовано на діяльності відомих французьких компаній, таких як Lesaffre, Lactalis, MasSeeds, Agro KMP на території регіону.

Виставка відбулася  за підтримки громадської організації «Альянс-Франсез Дніпро» та триватиме з 10 по 22 квітня 2019 року.