Співпраця Дніпропетровської області та Данії

Королівство Данії допомагає Україні з перших днів повномасштабного вторгнення росії на нашу землю, надаючи політичну, фінансову, гуманітарну та оборонну допомогу. Данія активно підтримує санкції ЄС проти рф та вислала з країни 15 російських дипломатів, через їх  шпигунську діяльність на території королівства.

Тисячі данців щотижня збираються біла російського посольства в Копенгагені з гаслами «Українці, ми з вами!», «росія вбиває українців!», «Європа на порозі ядерної війни». Виступають політики, громадські діячі.

З початку війни понад 27 тис. українських біженців поїхали до Данії. Наші співвітчизники в Данії мають безкоштовний проїзд, доступ до медичних та освітніх послуг, можливість працевлаштування.

Данські волонтери збирають гуманітарну допомогу для України. Орендують склади, де приймають і сортують одяг, продукти, медикаменти, а потім фурами відправляють їх до кордону з Україною. Також за перший день війни данці зібрали близько €28 тис. грошової допомоги українцям.

Данія відправила 17 тонн гуманітарної допомоги для потреб військових і цивільних у «гарячих точках» України, це рибні консерви – продукція, якою славиться ця країна. Благодійна організація українців в Данії «Bevar Ukraine» надіслала Україні три автомобілі гуманітарної допомоги. Вантаж включав: продукти харчування, засоби гігієни, спальні комплекти, одяг та дитячі іграшки. Варто додати, що волонтерська спілка «Bevar Ukraine» допомагає співвітчизникам з 2014 року, регулярно відправляючи медичні та гуманітарні вантажі у різні куточки України.

Данське державно-приватне партнерство допоможе українським містам із водопостачанням. Партія, вагою понад 11 тонн різноманітних насосів і аксесуарів успішно прибула в Україну. Їх використовуватимуть у східних та південних областях України задля розв’язання проблем, спричинених атаками Росії на систему водопостачання. Проєкт було ініційовано Міністерством розвитку громад і територій України у партнерстві з Посольством Данії в Україні.

Благодійний проєкт «Моє укриття/My shelter», який реалізовується спільно з   Міністерством закордонних справ Данії для збірних пунктів евакуації у Слобожанській ТГ надав обігрівачі, столи, подовжувачі, системи очищення повітря та води, засоби гігієни тощо.

Данія запустила грантову програму підтримки українських підприємців під час війни. Йдеться про виділення фінансової допомоги до €15 тисяч для підприємців, які змушені евакуювати бізнес в інший регіон України або мають потребу відновити потужність виробництва. Розмір грантової виплати залежатиме від кількості робочих місць для підприємства, створених чи відновлених, збережених для робочих.

Данська прем’єр-міністерка під час візиту в Україну запевнила, що Данія та Україна – друзі надовго. І країна візьме на себе лідерство у відбудові Миколаєва, який потерпає від обстрілів російських військових. Також, Данія наддасть місту необхідну техніку для першочергового відновлення інфраструктури, у тому числі екскаватори, самоскиди та навантажувачі.

Загальна допомога, яку Данія надала Україні з початку війни, становитиме близько 3 млрд данських крон (€400 млн). Трохи більш ніж половина оголошеної фінансової допомоги буде витрачено на закупівлю зброї та підтримку виробництва озброєння. Решту витратять на постачання данської зброї та військової техніки, а також на підготовку українських військових. Данія передала Україні 120-мм міни «BGR M/50». Хоча спочатку вони використовувалися для мінометів «Brandt M/50», ними можна стріляти з будь-якої 120-мм платформи. Крім того, данські M113G4DK вже стали на озброєння Сил оборони України. У якості озброєння на українському M113G4DK встановили 12,7 мм кулемет Browning M2. Також, українські військові отримають форму та зимовий одяг від Данії.

Військові інструктори Данії приєднаються до тренування українських військових у Великобританії. 130 данських військових ділитимуться досвідом з українцями. Окрім того, українці проходитимуть тренування і на данській території. У 2022 році на проєкт підтримки підготовки українських військових буде виділено 100 мільйонів данських крон.

Під час Конференції північноєвропейських союзників з підтримки України, яка проходила в Копенгагені 11 серпня, було зібрано понад €1,5 млрд. У конференції на рівні міністрів оборони брали участь понад 20 країн. Делегації представлені главами оборонних відомств, заступниками або іншими високопосадовими представниками.

З метою зміцнення обороноздатності України в умовах війни з росією, а у більш віддаленій перспективі посилити оборонно-промисловий комплекс України Державний концерн «Укроборонпром» та Данська асоціація оборонної й безпекової промисловості (DI Defense and Security Industries Association) уклали угоду про співпрацю. Йдеться про співпрацю у напрямках безпілотних і морських систем, кіберзахисту, потенційну виробничу кооперацію тощо.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Данією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 29% ($17,8 млн), що склало 6,2% від обсягу України до Данії. Серед товарів, які мають найбільший попит у данських споживачів є мінеральні продукти, вироби з чорних та інших недорогоцінних металів, молоко, молочні продукти, яйця, меблі тощо.

Експортні операції здійснювали 17 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом продукції, що експортується):

Імпорт товарів з Данії у Дніпропетровську область складав $8,9 млн (2,7% від імпорту України з Данії) та збільшився на 32,9% у порівнянні з  2020 роком.  Дніпропетровщина традиційно купувала лікарські засоби, машини та обладнання, різноманітну хімічну продукцію, продукцію АПК тощо.

Імпортні операції здійснювали 105 підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом продукції, що імпортується):

Серед перспективних напрямків для експорту до Данії є продукція гірничо-металургійного комплексу, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.