Співпраця Дніпропетровської області та Італії

Італія, після повномасштабного нападу росії, стала одним з провідних прихильників України в ЄС та з перших днів надає економічну, військову та гуманітарну допомогу нашій державі. Через чотири дні після повномасштабного російського вторгнення в Україну, Італія вперше заявила про надання зброї та запропонувала свою допомогу.

Італія посідає шосте місце в рейтингу Кільського інституту світової економіки за рівнем допомоги, наданої Україні – €260 млн загалом – і на четвертому, якщо врахувати військову допомогу, яка становить майже €150 мільйонів.

12 липня Кабмін України затвердив постанову про залучення безвідсоткового кредиту від Італії на суму до €200 млн  через адміністративний рахунок МВФ. Кошти будуть направлені до держбюджету України на фінансування заробітних плат педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти.

Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив, що після звірств рф в Україні, Італія підтримає санкції проти російського газу. Отримуючи близько 40% газу з країни-агресора, Італія диверсифікує свої поставки.

Італійський бізнес, дотримуючись урядової позиції, поступово переорієнтовує свої ринки збуту чи виробництва. Італійські компанії покинули російський ринок, серед яких важковаговики енергетики ENI, ENEL, машинобудування Iveco, кондитерські Ferrero, виробники авто Ferrari, Lamborghini, фешн-індустрії Kering (Gucci).

В Італії було заморожено власність 14 російських бізнесменів – нерухомість, транспортні засоби, яхти, літаки, землю і частки в компаніях – загальною вартістю понад €1,7 млрд.

Напад росії на Україну викликав велику хвилю солідарності італійців з українцями. Згідно з квітневим опитуванням Eurobarometer, 73% італійців поклали відповідальність за війну на російське керівництво, 88% заявили, що симпатизують українцям. Прийняття України до ЄС також підтримує 70% італійців.

З самого початку війни Італія приймає українських біженців. За даними МВС Італії, до країни прибули понад 120 тисяч українців. Переважно вони оселяються в Мілані, Римі, Неаполі, Болоньї та  мають право на роботу, а діти – на навчання у місцевих школах. Українців, включають у національну систему охорони здоров’я і таким чином вони можуть отримати рецепти на ліки, записатися на прийом до широких та вузьких спеціалістів, лікувати гострі чи хронічні хвороби. Італійський уряд виділив на підтримку українських біженців € 800 млн.

Крім того, Італія бере участь у допомозі українському цивільному населенню і посприяла організації 15 рейсів, якими було вивезено з України 144 пацієнтів (зокрема 102 дітей) та 183 людини, що їх супроводжували.

Національна служба цивільного захисту Італії передала Україні мобільні ліжка, намети, ліки та медичне обладнання. Італія також надіслала Україні 45 пожежних машин для ДСНС та 23 карети швидкої допомоги.

В рамках військової допомоги Італія надіслала Україні протитанкові та зенітні системи, легкі та великокаліберні кулемети та міномети.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Італією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним та інвестиційним партнером області. Італія займає 6 місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 8 місце в імпорті товарів серед країн світу. На території регіону діє 5 італійських компаній, які інвестували в економіку області $0,1 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився 2,6 раза ($434,8 млн), що склало 12,5% від обсягу України до Італії. Серед товарів, які мають найбільший попит в італійських споживачів є чорні метали та вироби, залізні руди, добрива мінеральні, соняшникова олія тощо.

Експортні операції здійснювали 88 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

Імпорт товарів з Італії у Дніпропетровську область складав $189,7 млн (7,1% від імпорту України з Італії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 27%.

Дніпропетровщина традиційно купувала:

  • лікарські засоби;
  • машини та обладнання (с/г машини та засоби, промислове обладнання, верстати та інше);
  • готові продукти із зерна (макаронні вироби, хлібобулочні кондитерські вироби);
  • парфуми та засоби для догляду за волоссям;
  • алкогольні та безалкогольні напої;
  • лаки та фарби;
  • інше.

Імпортні операції здійснювали 537  підприємств імпортерів.

Серед перспективних напрямків для експорту до Італії є продукція гірничо-металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.