Співпраця Дніпропетровської області та Нідерландів

З самого початку російської агресії Королівство Нідерландів рішуче й послідовно підтримують Україну надаючи політичну, фінансову, гуманітарну й оборонну допомогу та засуджують росію на міжнародній арені. Нідерланди пропонують свою допомогу в багатьох сферах: протидія російським кібердиверсіям, розмінування звільнених територій на Донбасі, лікування та реабілітація поранених, участь у заходах Кримської платформи.

Нідерланди вислали з країни 17 російських дипломатів, оскільки, за даними спецслужб, насправді вони були шпигунами.

Уряд Королівства Нідерландів, активно реагує на ворожі дії рф, зокрема  Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зробив заяву, щодо часткової мобілізації в росії. «Мобілізація, заклики до «референдумів» – усе це ознака паніки. Його риторику щодо ядерної зброї ми вже чули багато разів раніше. Я б порадив зберігати спокій», – сказав Рютте.

На офіційному рівні Нідерланди розірвали всі наявні економічні зв’язки з рф та засудили військову агресію кремля проти українського народу. Наразі відсутні будь-які економічні проєкти з російською стороною. В липні 2022 року найбільший у Європі порт у Роттердамі (Нідерланди) оголосив про припинення контейнерних перевезень з росії та у рф.

Королівство Нідерланди виділили €200 млн на допомогу Україні через Міжнародний валютний фонд. Кошти будуть витрачені на поточні потреби органів влади України, на зарплати вчителям, медикам, держслужбовцям.

Додатково, Нідерланди планують надати Україні допомогу загальним обсягом €80 млн, з яких:

  • €65 млн для початку відбудови постраждалих внаслідок агресії рф регіонів України. Пакет включатиме співфінансування зусиль нідерландських компаній із відновлення інфраструктури – мостів, дамб та лікарень. Кошти також будуть спрямовані на підтримку українського малого та середнього бізнесу;
  • €1 млн на розробку першочергових проєктів реконструкції об’єктів в містах Херсон, Одеса та Миколаїв;
  • €10 млн на розмінування та ліквідацію вибухонебезпечних предметів на територіях, де точились бойові дії;
  • €2,5 млн через Європейський банк реконструкції та розвитку для підтримки макроекономічних реформ, державного управління та забезпечення верховенства права в Україні;
  • €2 млн через Фонд народонаселення ООН для надання психосоціальної підтримки жертвам сексуального та гендерного насильства в Україні.

В Україні розгорнуто польовий шпиталь, який передано рішенням уряду Королівства Нідерландів. Він призначений для лікування та реабілітації поранених військових і тимчасово переміщених осіб, які виїхали з домівок. Розгорнутий госпіталь може працювати без електропостачання на дизель-генераторі. Також він забезпечений необхідними запасами медикаментів та витратних матеріалів на рік роботи за повного завантаження.

Громадянські ініціативи Нідерландів зробили важливий внесок у військову допомогу Україні. Zeilen van Vrijheid (Вітрила свободи) — одна з організацій, яка збирає кошти для України. Завдяки їхнім зусиллям станом на початок вересня 2022 року в Україну вже було відправлено 88 машин швидкої допомоги, 2 вантажівки Unimog, 1 пожежну машину та близько 2000 велосипедів.

Українська діаспора у Нідерландах передала медичну техніку Головному військовому клінічному шпиталю Міністерства оборони України. Медустанова отримала обладнання для операційних та нові інвалідні візки.

Станом на сьогодні у країні офіційно зареєстровано понад 64 тисячі українців, які приїхали після 24 лютого. Наші співвітчизники в Нідерландах можуть розраховувати на фінансову допомогу, доступ до медичних та освітніх послуг, можливість працевлаштування.

Нідерланди були однією з перших європейських країн, яка офіційно заявила про готовність передати Україні значну військову допомогу ще тоді, коли росія почала нарощувати свої збройні сили на кордоні. Через кілька днів після початку вторгнення рф Нідерланди швидко оголосили про військову допомогу, яка включала 50 пускових установок ПЗРК FIM-92 Stinger із 200 ракетами та 50 протитанкових гармат Panzerfaust 3 із 400 ракетами. Потік військової допомоги Україні від Королівства Нідерланди триває безперервно. Військова допомога включала розвідувальні БПЛА, 2 автономні підводні апарати SeaFox для пошуку мін, 5 РЛС контрбатарейної боротьби AN/TPQ-36 Firefinder, та навіть протикорабельні ракети AGM-84 Harpoon, а також важкого озброєння, включаючи 8 самохідних знарядь PzH 2000 і невідому кількість бронетранспортерів YPR-765 та багато різного воєнного обладнання.

З початку повномасштабної війни Нідерланди виділили на підтримку України зброю, боєприпаси та обладнання загальною вартістю понад €210 млн.

Королівство Нідерландів також долучилось до програми підготовки українських військових у Великій Британії. 90 нідерландських інструкторів беруть участь у базовій підготовці для українських військових у Британії.

Нідерланди є одним з визначних інвестиційних та торговельних партнерів Дніпропетровської області. На території нашого регіону діє 23 компанії з нідерландськими інвестиціями, які інвестували в економіку регіону $2107,3 млн. Країна займає друге місце серед країн-інвесторів у Дніпропетровську область.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 2,4 раза ($231,16 млн), що склало 10,2% від обсягу України до Нідерландів. Серед товарів, які мають найбільший попит у нідерландських споживачів є чорні метали та вироби з них, олію соняшникову, пакувальну тару тощо.

Експортні операції здійснювали 58 підприємства з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Нідерландів у Дніпропетровську область складав $71,65 млн (7,1% від імпорту України з Нідерландів) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 28,8%. Дніпропетровщина найбільше купувала машини та обладнання, какао, шоколад, сири, лікарські засоби та інше.

Імпортні операції здійснювали 249  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Нідерландів є продукція металургії, обладнання для залізничних локомотивів, космічні апарати, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.