Співпраця Дніпропетровської області та Хорватії

Республіка Хорватія високо цінує стійкість та опір, який чинить український народ, та поважає героїзм українських військових, котрі боронять свої домівки, родини та свою Батьківщину. Країна послідовно підтримує Україну в політичному, дипломатичному, правовому, фінансовому, гуманітарному й технічному плані.

Уряд Хорватії також підтримує надання Україні статусу кандидата у члени ЄС та всі заходи обмежувального характеру проти росії, які запроваджує Євросоюз. Країна оголосила персонами нон ґрата та вислала з країни 18 дипломатів та шість співробітників адміністративного апарату посольства росії (всього 24 співробітники) на тлі глобального обурення після появи новин про масові вбивства цивільних на Київщині за час перебування території під контролем російських військ.

Із закликом до світової спільноти визнати росію державою-терористом та притягнути російських нелюдів до відповідальності зібралися українці та хорвати на площі Французької Республіки у Загребі 31 липня 2022 року.

В День Державного прапора України, українці пронесли центральними вулицями Загреба 30-метровий прапор України. Вінцем ходи стала її фінальна зупинка у парку Sveučilišna livada біля фонтанів, які були підсвічені зображеннями української національної символіки та кольорами державного прапора України з написом «Hvala Hrvatska!» (Дякуємо, Хорватіє!).

2 серпня 2022 року торговельний центр Pevex Sesvete в Загребі долучився до понад 1400 хорватських учасників міжнародної кампанії «Support Ukrainians», яка на початку травня 2022 року за сприяння Посольства України в Хорватії розпочалася в столиці Хорватії. У заході з нагоди запуску кампанії Посол Василь Кирилич подякував голові правління PEVEX Крешиміру Бубалу за участь торговельної мережі у цьому важливому проєкті та підтримку в такий спосіб українських товаровиробників на тлі варварської агресії росії проти України. Учасниками акції також були представники української корпорації «Біосфера» та менеджменту мережі PEVEX.

У ході робочого візиту заступника міністра енергетики України Миколи Колісника до Хорватії було досягнуто домовленостей щодо співпраці з хорватською стороною у питаннях диверсифікації постачань пального в Україну.

З ініціативи Посольства України в Хорватії та в співпраці з мерами міст і регіональними органами влади у червні-серпні 2022 року в Хорватії, в містах Дубровник, Задар, Спліт, Сень, Оточац, на островах Хвар і Чіово оздоровилася понад 700 дітей захисників України.

Від початку повномасштабного вторгнення рф до України ця країна прийняла вже понад 20 тис. наших громадян. У Хорватії, перебуваючи під тимчасовим захистом, українці мають право на медичну допомогу, працевлаштування. А також можуть отримати в оренду житло за спеціальною програмою або оселитись у місцевій родині.

З початку повномасштабної війни рф Хорватія надала Україні майже 115 тонн гуманітарної допомоги, а також пожежне спорядження вартістю близько €60 тисяч. Також, Хорватія планує виділити Україні фінансову та гуманітарну допомогу у розмірі €5 млн. Допомога надійде в рамках Міжнародної донорської конференції високого рівня для України.

Хорватія відправила ЗСУ піхотну зброю (гвинтівки, кулемети) та засоби індивідуального захисту для військових в кількості, достатній для чотирьох бригад, вартість яких становить понад €16,5 млн. Також, Хорватія допоможе Україні розміновувати де окуповані території. Для цього країна надасть необхідне обладнання й техніку.

Хорватія з власного нещодавнього досвіду розуміє біль і звитягу українців, а Україна відчуває особливе ставлення й підтримку з боку хорватського народу, який через війну виборов свою незалежність.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Хорватією, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торгівельним партнером області.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 9,6% ($2,08 млн), що склало 4,5% від обсягу України до Хорватії. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у хорватів є вироби з чорних металів, меблі, частини залізничних локомотивів, тощо.

Експортні операції здійснювали 17 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Хорватії у Дніпропетровську область складав $11,53 млн (17,1% від імпорту України зі Хорватії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 14,3%. Дніпропетровщина найбільше купувала ефірні олії, лікарські засоби, машини, обладнання, різні харчові продукти та інше.

Імпортні операції здійснювали 22  підприємства імпортери.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):