Стало відомо, як війна вплинула на фінансові результати українського бізнесу

Воєнний рік значно вплинув на роботу бізнесу, зокрема й на фінансові результати — більшість компаній повідомляють про падіння доходів. Про це говориться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації.

Так, у 29% опитаних відбулось падіння до 20% доходів у доларах США, у 54% — падіння на 21% і більше. Тільки 6% повідомили про відсутність змін, і ще 11% можуть похвалитися зростанням доходів у такий складний рік.

Зазначається, що такий результат виявився цілковито протилежним довоєнним прогнозам та очікуванням бізнесу: до повномасштабного вторгнення 83% компаній ЄБА очікували позитивну динаміку розвитку свого бізнесу в 2022 році. За підсумками року, 83% мали падіння.

«Майже вдвічі порівняно з жовтнем збільшилася кількість компаній, що відчули вплив ракетних атак на свою діяльність — з 47 до 89%. російські обстріли призводять до переривання робочих процесів, скорочення кількості продуктивних годин, складнощів у плануванні, накопичення втоми співробітників, зростання витрат через використання генераторів та до інших негативних наслідків для операційної роботи компаній.

Перебої з енергопостачанням наразі очолюють антирейтинг актуальних викликів бізнесу, також компанії скаржаться на перебої зі зв’язком та інтернетом і мають проблеми з бронюванням співробітників та виїздом за кордон. Наразі у 88% компаній є мобілізовані працівники, серед яких у 73% вони складають до 10% штату, а ще у 15% — 10-20%. До того ж у 39% компаній були мобілізовані критичні спеціалісти, здебільшого це ІТ-фахівці, інженери та інші представники технічних спеціальностей.

Попри труднощі, сьогодні усі компанії асоціації, що взяли участь у опитуванні, працюють, а саме 54% у повному обсязі, а 46% — з деякими обмеженнями. Нагадаємо, у жовтні минулого року в повному обсязі працювали 44% компаній. Серед бізнесів, що працюють частково, наразі 44% обмежили географію діяльності, 23% закрили частину офісів/торгових точок/відділень, а 14% перевели діяльність в онлайн.

Внаслідок бойових дій 40% компаній понесли безпосередні втрати, до того ж 25% мають активи на окупованих територіях. Здебільшого це обладнання, техніка, нерухомість, транспорт. Втрати бізнесу залишаються доволі високими: 32% повідомляють про втрати до $1 млн, 36% — про втрати в діапазоні $1-10 млн, 16% — про втрати понад $10 млн.

Джерело: https://agronews.ua/