Україну приєднають до європейських програм LIFE та Copernicus: що це означає

Україна отримає доступ до європейських довкіллєвих програм LIFE та Copernicus, які допоможуть простежити наслідки війни для довкілля й посприяти відновленню України після руйнувань.

Про це виконувач обов’язків міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець домовився під час онлайн-дзвінка з єврокомісаром із питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюсом Сінкявічюсом.

Природоохоронні програми ЄС LIFE та Copernicus

Програма ЄС Copernicus – це комплексна програма спостереження за Землею за допомогою системи супутників і наземних систем, а також комплекс похідних програмних продуктів і сервісів для застосування даних у щоденному житті – від екологічних та аграрних проблем до питань безпеки й реагування на надзвичайні ситуації.

Відповідно, Європейська Комісія (ЄК) допоможе в процесах моніторингу стану довкілля й екологічних наслідків від війни на основі супутникових даних системи Copernicus: лісові пожежі, незаконні вирубки лісу, забруднення ґрунтів, якість повітря, екологічний стан моря, радіаційний моніторинг.

Програма LIFE із захисту клімату та довкілля передбачає бюджетне фінансування програм охорони та відновлення навколишнього природного середовища. Її засновано 30 років тому.

Для України реалізація проєктів у рамках програми LIFE може стати ефективним методом подолання наслідків військових дій Росії на територіях природно-заповідного фонду: відновлення та збереження біорізноманіття, природоохоронних територій і природних екосистем України загалом.

“Приєднавшись до програми LIFE, Україна зможе отримати вигоду від фінансування, щоб допомогти відновити своє довкілля після руйнувань, спричинених російським вторгненням, будь то забруднення, руйнування екосистем чи інші довгострокові наслідки”, – пояснили в Єврокомісії.

Для розуміння масштабів програми: з 1992 року LIFE співфінансувала понад 5000 проєктів. На 2021-2027 роки загальний бюджет LIFE становить 5,43 мільярда євро.

“Комісія виконала всі передумови для початку переговорів про приєднання до програми LIFE, тому причин для затягування процесу немає. Російська агресія щодо України та її вплив на клімат і навколишнє середовище зробили це партнерство ще більш важливим, і ми готові підтримати Україну в приєднанні до програми LIFE”, – сказав Сінкявічюс.

Серед інших ключових результатів розмови такі:

ЄК і надалі підтримуватиме Україну в питаннях відсторонення представників Росії та Білорусі від заміщення посад у керівних органах міжнародних організацій і конвенцій та призупинення участі цих країн у міжнародних організаціях, де це юридично можливо.

Також у Євросоюзі вже заговорили про експертну допомогу Україні з вивчення досвіду інших країн щодо відновлення в післявоєнний період. На думку єврокомісара, важливо, щоб відновлення України відбувалося на принципах сталого розвитку та зелених технологій.

Зі свого боку очільник Міндовкілля України Руслан Стрілець розповів єврокомісару Віргініюсу Сінкявічюсу про потреби України та критичну ситуацію в Зоні відчуження, розграбування росіянами новітньої радіологічної лабораторії, неможливість сьогодні відстежити радіаційну та пожежну ситуації в Чорнобильській зоні, ракетні атаки росіян по українських нафтових базах, знищення наших заповідних територій та інші злочини Росії проти українського довкілля.

Сінкявічюс у відповідь запевнив, що Єврокомісія й надалі допомагатиме Україні “в подоланні шкоди для довкілля від дій окупантів як під час воєнних дій, так і після Перемоги у відбудовний період”.

Сторони домовилися про регулярні зустрічі для швидкої комунікації та рішень.

“Сьогодні вкотре переконався в підтримці ЄС. Надзвичайно приємно спілкуватися з однодумцями, які вболівають за Україну та докладають максимум зусиль для нашої Перемоги над рашизмом”, – резюмував Стрілець.

Нагадаємо, що 15 березня відбулася зустріч в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця з комісаром ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюсом Сінкявічюсом. Вони обговорили загрози для довкілля України через агресію окупанта, ядерний тероризм Росії та його наслідки для України та Європи, а також можливість допомоги ЄС у воєнний та післявоєнний періоди.

Джерело: https://ecopolitic.com.ua/ua/