Якою буде динаміка світової економіки у 2023 році

Аналітики очікують, що у 2023 році економіки країн Азії зростатимуть, а США та єврозоні загрожує рецесія

Війна в Україні вже призвела до сповільнення зростання світової економіки у 2022 році, прискорила і так високу загальносвітову інфляцію, у тому числі у зв’язку зі зростанням цін на енергоносії, а також поглибила проблеми в ланцюжках поставок. Очевидно, що продовження війни негативно впливатиме на світову економіку й цього року. Очікується, що в 2023 році зростання економік азійських країн буде вищим за світове, а в США і єврозоні навіть можлива рецесія.

Війна і світ

Аналітики підрахували «ціну» вторгнення Росії в Україну для світової економіки. За оцінками The Economist Intelligence Unit, зростання світового ВВП у 2022 році знизиться на 1,1 п.п. у порівнянні з 2021-м – до 2,8%. З урахуванням того, що глобальний ВВП 2022-го становив близько $101,6 трлн, війна в Україні могла коштувати світовій економіці минулого року приблизно $1 трлн. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) прогнозує, що вже у 2023 році війна в Україні може коштувати глобальному ВВП $2,8 трлн недоотриманої продукції.

Військова агресія РФ проти України стала тригером багатьох проблем у світовій економіці, яка ще не встигла оговтатися від наслідків пандемії COVID-19. Додатковими факторами зниження економічної активності стали проблеми в частині ланцюжків поставок, що досі тривають, посилення грошово-кредитної політики центральними банками в усьому світі й  часті локдауни в Китаї. Таким чином, окремі регіони та світ загалом зіткнувся з високою невизначеністю щодо розвитку економіки, загрозою стагфляції та навіть рецесії.

Найсильніший вплив війни, окрім України, відчув на собі Євросоюз і меншою мірою – світ. У Європі наслідком війни став значний стрибок цін, особливо на енергоносії. Внаслідок цього прискорилася інфляція, що підштовхнуло центробанки до швидкого підвищення процентних ставок. Своєю чергою підвищення ставок веде до погіршення перспектив економічного зростання.

Азійський драйвер

Економічна ситуація у світі у 2022 році була переважно негативною, і аналітики весь кінець минулого року коригували свої оцінки в бік зниження відповідно до економічних реалій. Тож, найімовірніше, у 2023 році світову економіку очікує сповільнення зростання, що частково пов’язане зі швидким підвищенням відсоткових ставок світовими центробанками.

Прогнози зростання світової економіки у 2023 році

Організація Попередній прогноз Новий прогноз
Світовий банк 3% 1.7%
СОТ 3.3% 2.3%
Fitch 1.7% 1.4%
ОЕСР 2.2% 2.2%
МВФ 2.9% 2.7%
ING н/д 1.9%

2023 року світова економіка зростатиме переважно за рахунок Азії. За оцінками ОЕСР, великі азійські країни забезпечать приблизно 75% зростання глобального ВВП у 2023 році. Наприклад, Fitch прогнозує Китаю 4,1% зростання ВВП, а Morgan Stanley навіть підвищив прогноз зростання економіки країни на 2023 рік до 5,4% із 5%. Зростанню економіки сприятиме те, що Китай скасував свою політику «нульової толерантності» щодо коронавірусу, що раніше стримувало ділову активність у країні у всіх видах діяльності.

Азійський банк розвитку (АБР) знизив прогноз економічного зростання для країн Азії з економікою, що розвивається, на 2023 рік на тлі погіршення глобальних перспектив – до 4,6% проти 4,9% раніше. Однак це все одно вище, ніж у розвинених країнах. Також показовим є приклад Індії, якій АБР на поточний рік прогнозує зростання економіки в 7,2%, тоді як МВФ – 6,1%.

Привид рецесії

Світовий банк прямо попереджає про ризики світової рецесії, від якої найсильніше можуть постраждати країни, що розвиваються. У США та Євросоюзі цього року очікуються невисокі темпи економічного зростання. Зокрема, МВФ погіршив свій прогноз зростання ВВП США у 2023 році до 1% (прогноз від квітня 2022-го – 2,3%), у єврозоні – до 0,5% (квітневий прогноз – 2,3%). Своєю чергою ОЕСР прогнозує для США та єврозони по 0,5% зростання у 2023 році. Такі самі очікування (0,5%) для єврозони оприлюднив і Європейський центробанк.

Прогноз зростання економіки країн ЄС та Великобританії у 2023 році

Країна Попередній прогноз Новий прогноз
Німеччина 0.8% 0.3%
Франція 1% 0.7%
Іспанія 2% 1.2%
Італія 0.7% 0.2%
Велика Британия 0.5% 0.3%

Джерело даних: МВФ

Один із найбільш песимістичних прогнозів на 2023 рік дає агентство Fitch – по 0,2% зростання ВВП у США та єврозоні, що вже передбачає високі ризики короткочасної рецесії на кілька кварталів 2023 року. Своєю чергою, аналітики ING прогнозують «повноцінну» рецесію в розвинених країнах у 2023 році: ВВП США зменшиться на 0,4%, Великобританії – на 1,2%, Німеччини – на 1,5% та Франції – на 0,3%, а єврозони загалом – на 0,7%.

Попри те, що Європа спромоглася адекватно підготуватися до зими 2022-2023 років, фактор високих цін на енергоресурси буде актуальним і 2023-го. На додаток, Європа може знову зіткнутися із проблемою нестачі пропозиції природного газу. Скорочення імпорту зрідженого газу Китаєм та Японією у 2022 році допомогло Європі закрити свої газові потреби. Однак зростання економіки та споживання газу в Китаї у 2023 році може призвести до його дефіциту для Європи.

Водночас, аналітики прогнозують уповільнення інфляції. Очікується, що Федеральна резервна система США до кінця 2023 перейде до зниження відсоткових ставок, коли зіткнеться з уповільненням економіки.

Світова торгівля

Загалом 2022 рік для світової економіки має досить позитивний вигляд. Так, Світова організація торгівлі покращила прогноз зростання світової торгівлі на 2022 рік до 3,5% (з 3% у квітневому прогнозі), але різко знизила очікування на 2023-й – до 1% (з 3,4%).

Крім того, за оцінками ЮНКТАД, світова торгівля досягне 2022 року рекордних $32 трлн, у тому числі торгівля товарами становитиме $25 трлн (+10%), а торгівля послугами – майже $7 трлн (+15%). Втім, торгівля товарами частково зросла через високі ціни на енергоносії, а не у фізичному вираженні.

Загалом перспективи світової торгівлі на 2023 рік виглядають дедалі похмурішими. Негативними факторами будуть геополітична ситуація, високі ціни на енергоносії, низькі очікування економічного зростання, посилення грошово-кредитної політики центробанками розвинутих країн та високі темпи інфляції.

Джерело: https://gmk.center/ua/