З 1 січня 2020 року розпочався річний перехідний період, протягом якого сплата пайової участі здійснюватиметься виключно грошовими коштами до прийняття об’єкта в експлуатацію. Ці кошти направлятимуться виключно на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Починаючи з 1 січня 2021 року пайова участь у будівництві буде скасована.

Це у свою чергу сприятиме покращенню бізнес-клімату в Україні та підвищенню позиції у рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business за компонентом «Отримання дозволів на будівництво».

Зараз Україна — одна з лідерів за темпами зростання у Doing Business серед 190 країн. У загальному рейтингу наша країна займає 64 місце та за показником «Отримання дозволів на будівництво» 20-те місце.

Відтепер пайова участь сплачуватиметься за наступними ставками:

  • для нежитлових об’єктів – 4% від загальної кошторисної вартості будівництва;
  • для житла – 2% від вартості будівництва, яка розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження за регіонами й затверджується відповідним центральним органом виконавчої влади.

Якщо на момент початку дії Закону в населеному пункті чинний менший розмір пайової участі, встановлений органом місцевого самоврядування, то будівельники мають сплачувати його.

Пайова участь не сплачується у разі будівництва:

  • об’єктів на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
  • будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури та спорту, медичного й оздоровчого призначення;
  • будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
  • індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів;
  • господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
  • об’єктів промисловості, тощо.

Довідково:

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», від 17 жовтня 2019 року – з 2021 року передбачає скасування обов’язкової плати пайового внеску

Doing Business – характеризує стан інвестиційного клімату в 190 країнах світу. Це результат щорічного дослідження, що оцінює простоту ведення підприємницької діяльності. Світовий банк розраховує цей індекс з 2003 року за такими критеріями, як легкість відкриття нового бізнесу, отримання дозволів на будівництво, реєстрація власності, отримання позики, захист прав інвесторів, сплата податків тощо.

За матеріалами Build Portal.