Сучасні тенденції розвитку агробізнесу. Підтримка аграріїв Дніпропетровщини

30 жовтня 2018 року у м. Дніпро пройшла агроконференція ̶ Dnipro Agro Day. На заході обговорювалися найбільш гострі питання сьогодення: проблеми і перспективи запровадження сучасних технологій сільгоспвиробництв, державне регулювання та фінансова підтримка агропромислової галузі, географія експорту у поточному сезоні, напрями та вимоги сертифікації підприємств рослинництва та тваринництва українського походження тощо.

У 2019 році збережеться державна підтримка сільського господарства, про що зазаначив начальник Управління агропромислового розвитку Дніпропетровської ОДА, Вадим Удовицький. На початку року запущені чотири програми державної підтримки в агросекторі за великою кількістю напрямів. Вони матимуть максимальний ефект, якщо зберігатимуться протягом кількох бюджетних періодів. Планується оптимізувати процес доступу аграріїв до програм державної підтримки, замінити механізми на більш дієві, шляхом попереднього погодження їх з реальним агробізнесом.

Про плодоовочевий ринок в Україні ̶ 2018/19 та перспективи другої половини сезону розповідав Олександр Хорев, керівник проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти». Аналіз ринку показує, що в наступному році актуальним в секторі АПК, серед овочів будуть капуста та цибуля. Ціни на капусту навесні, в порівнянні з минулим роком, зростуть на 45%, а на цибулю – стануть більшими в три рази. Складнощі з реалізацією яблук, експерти проекту пропонують компенсувати експортом. При цьому гарантувати експорт можливо у випадку наявності промислових систем зберігання фруктів та овочів, які на сьогоднішній день відсутні. В каталозі інвестиційних проектів DIA представлено інвестиційний проект фермерського господарства «Відродження» щодо будівництва сучасного центру зберігання з контрольованим температурним режимом та регульованим газовим середовищем на 5 тис тонн на рік. Ознайомитись з проектом можна за посиланням.

З метою виходу на фінансові ринки сформована система сертифікації підприємств рослинництва та тваринництва українського походження. Про вимоги, проблеми та перспективи сертифікації підприємств, доповідав Олександр Смирнов, представник німецької сертифікаційної агенції TUV Rheinland Cert GmbH.

Сертифікація постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), не є обов’язковою. Законодавством прописана лише вимога щодо запровадження НАССР на підприємства з виробництва харчових продуктів.

Для поступового переходу на використання процедур НАССР для виробників визначено перехідний період:

  • для потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), система повинна бути запроваджена з 20.09.2017 року;
  • на потужностях, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), – з 20.09.2018 року;
  • для малих потужностей – з 20.09.2019 року.

Держпродспоживслужба має право перевіряти бізнес на предмет впровадження системи НАССР. За порушення передбачені санкції.

Системи управління безпечністю харчових продуктів застосовують практично в усьому світі як надійний захист споживачів від небезпек, які можуть супроводжувати харчову продукцію. Запровадження систем управління безпечністю харчових продуктів вимагає законодавство Європейського Союзу, США, Канади, Японії, Нової Зеландії та багатьох інших країн світу.

З огляду на програми міжнародної підтримки, на території регіону діють: ГО «Сільськогосподарська консультаційна служба», «Агроторгівля України» (АТУ), USAID «Агросільрозвиток», Німецько-український агрополітичний діалог» (APD), Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства, Німецько-український аграрний демонстраційний та навчальний центр» (АДНЦ).

Можливості підтримки побудови кооперативів сільгоспвиробниками та фермерами представив Максим Максимов, директор Дніпропетровської сільськогосподарської дорадчої служби. За допомогою ГО «Сільськогосподарська консультаційна служба», яка діє в рамка Канадсько Українського Проекту розвитку та модернізації сільськогосподарського сектору України в Дніпропетровській області, створено: 14 сільськогосподарських кооперативів, 45 нових сімейних ферм, більше 80 сімейних ферм реконструйовано, побудовані демоферма на 120 голів (Покровський район) та елеватор на 12 000 тонн (Васильківський район), також обладнано 120 пунктів збору молока. Спільно з DIA реалізується проект щодо створення зернового кооперативу в Павлоградському районі.

Наданням підтримки українським сільськогосподарським товаровиробникам та аграропродовольчим компаніям у пошуку європейських ринків збуту, входження, закріплення та розширення діяльності на них, а також підготовкою цих компаній до відкриття власних ринків, – займається Проект «Агроторгівля України», за підтримки уряду Німеччини.

Також фінансову підтримку та фінансові продукти для агровиробників були представлені банками: АБ «Укргазбанк», Райффайзен Банку Аваль, Піреус Банк (детальніше, про програмами для агробізнесу можна ознайомитись на сайті банку).

Довідково:

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, оборот торгівлі сільськогосподарською продукцією між Україною та ЄС у січні-липні поточного року збільшився на 4,4% порівняно з аналогічним періодом 2017 року і становить 4,6 мільярда доларів. У 2017 році Україна поставила в ЄС агропродовольчої продукції на 5,8 мільярда доларів. Європейський Союз у 2017 році імпортував сільгосппродукції до України на 2,27 мільярда доларів.

Сектор АПК Дніпропетровської області формує до 7% від ВВП регіону, що складає $1,85 млрд.