З 1 січня 2019 року Україна почала застосовувати положення Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед).

Участь в конвенції Пан-Євро-Мед дозволить українським виробникам закуповувати сировину і комплектуючі в країнах Європейської асоціації вільної торгівлі або у країнах Середземномор’я, а готову продукцію експортувати до ЄС зберігаючи статус преференційного походження – ввозити товари за зниженою, або нульовою ставкою ввізного мита.

Це сприятиме відкриттю нових виробничих потужностей, більшому  використанню виробничого потенціалу, залученню до регіональних та міжнародних ланцюгів створення доданої вартості.

В першу чергу, Конвенція відкриє доступ до нових ринків (країн-учасниць Конвенції) для українських виробників товарів, які в своєму виробництві використовують сировину і комплектуючі з різних країн-членів Конвенції.

Також зросте попит на українську сировину і комплектуючі. Від цього, насамперед, виграють українська металургія та  легка промисловість.

Наразі учасницями Конвенції є 25 сторін, а саме: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), Албанія, Алжир, Боснія і Герцеговина, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Косово, Македонія, Марокко, Молдова, Палестина, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Фарерські острови та Чорногорія.

Україна уклала угоди про вільну торгівлю з наступними учасниками Регіональної конвенції: ЄС, ЄАВТ, Грузією, Македонією, Молдовою, Чорногорією.  Готується до підписання Угода про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем. Продовжуються переговори щодо укладення Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною.

Єдині зміни в процедурі експорту в рамках Конвенції стосуватимуться сертифікації продукції, яка експортується до країн-учасниць. Так, для посвідчення походження товару при його виробництві із сировини або комплектуючих, які були імпортовані в рамках Конвенції, і його подальшого експорту буде потрібний сертифікат EUR-MED, який можливо отримати у структурних підрозділах митниці.

Довідково:

Конвенція Пан-Євро-Мед – це інструмент, який встановлює ідентичні правила походження товарів, що застосовуються в рамках угод про вільну торгівлю, укладених між її Договірними сторонами.

Приєднання України до Конвенції Пан-Євро-Мед є частиною української євроінтеграції  та відповідає плану Середньострокових дій Уряду до 2020 року.

На країни-учасниці Пан-Євро-Мед припадає майже 60% українського експорту та 50% імпорту.