Діяльність іноземних компаній-інвесторів на території Дніпропетровської області

Investment Business Budget Credit Costs Concept

Станом на 01.01.2020 прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в Дніпропетровську область здійснили 1 061 компанія з 60 країн світу, на суму $3,8 млрд (накопиченим підсумком). 80% ПІІ вкладено 39 компаніями, які переважно представляють гірничо-металургійний комплекс, торгівлю та будівництво.

У 2019 році 19 компаній, зокрема в секторах послуг, будівництва та АПК, через входження іноземного капіталу, набули статусу підприємства з іноземними інвестиціями. В той самий час, переважно в секторі промисловості, українськими резидентами було придбано 18 компаній з іноземними інвестиціями, що дозволило їм отримали статус українських підприємств.

В секторах будівництва, послуг та АПК шість іноземних компаній припинили свою діяльність (ТОВ «Ютауер», ТОВ «Нікопольські труби-транс», ТОВ «АФ ВЕСНА»,  ТОВ «Агронік-2017», ТОВ «ТД „Електрощит-САМАРА», ТОВ «С.І. ГРУП ТРАНС»). Ще 17 підприємств розпочали процедуру припинення діяльності.

Зберігається тенденція перереєстрації підприємств, виробничі потужності яких знаходяться в регіоні, у м. Київ: ТОВ з ПІІ «Procter & Gamble Ukraine» перереєстровано у 2013 році, ТОВ «Emsolt solar energy» та ТОВ «Glas Trösch Dnipropetrovsk» перереєстровано у 2018 році. Причинами перереєстрації, за словами іноземних інвесторів, є оптимізація адміністративного управління. Зазначене призводить до зменшення надходжень податків до місцевих бюджетів.

 

Промисловий сектор, з обсягом прямих іноземних інвестицій $2 088 млн, представлений 113 компаніями. Лідерами за інвестиціями в зазначеному секторі виступають підприємства добувної та металургійної галузей – 33 та 34 відповідно, що сформували 50% всіх іноземних інвестицій в Дніпропетровську область. На території регіону розташовані виробництва: ПАТ «ArcelorMittal Kryviy Rih»,  ПрАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат», ТОВ «Металургійний завод «Дніпросталь» та інші. Найбільші країни-інвестори – Кіпр, Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Велика Британія.

Обсяг ПІІ в сектор послуг склав $1 340 млн. В зазначеному секторі зосереджено найбільша кількість підприємств з іноземними інвестиціями – 795. Зокрема в торгівлі 342 компаній інвестували $556,6 млн. Це як великі мережі, такі як АТБ, ЕВА, Varus та Comfy, так і дрібні обʼєкти роздрібної торгівлі. Іноземні інвестиції в операції з нерухомим майном на території регіону здійснили 166 компанії на суму близько $460 млн. Найбільше інвестицій надійшло з Кіпру, Німеччини, Ізраїлю, Беліз й Віргінські острови.

В будівельному секторі 78 підприємств інвестували близько $290 млн. Серед найбільших підприємств слід відзначити: ТОВ «Будівельна компанія «Ольвія», ПрАТ «Кривий Ріг Цемент», ТОВ «ZAVOD «SWEETONDALE», ТОВ «Glas Trösch Dnipropetrovsk», ТОВ «Caparol Dnipro». Найбільше інвестицій надійшло з Кіпру, Ізраїлю, Чехії та Австрії.

В секторі АПК іноземні інвестиції на суму $79,1 млн, здійснили 75 компаній, серед яких авторитетні та пізнавані світові бренди такі як: ТОВ «MAS Seeds Ukraine», ТОВ «НАДЄЖДА» («Lesaffre group»), ТОВ «АGRO КМR», підприємство з ПІІ «Bimbo QSR Ukraine». Найбільші країни-інвестори – Кіпр, Туреччина, Нідерланди та Франція.

Відкриття компаній з іноземними інвестиціями протягом 2019 року відбувалося саме в пріоритетних напрямках розвитку Дніпропетровської області, зокрема створення логістичних центрів, перероблення та консервування фруктів та овочів, та виробництва будівельних матеріалів і робіт.