Французька республіка продовжує надавати всебічну підтримку Україні

Франція є одним із головних союзників України, який підтримав нашу країну на початку повномасштабного вторгнення російських окупантів. Третій рік великої війни України проти агресора, Французька республіка надає політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку Україні, – індивідуально та через міжнародну співпрацю в межах ЄС, НАТО, ООН та в інших форматах. Франція високо оцінює рішучість і мужність українського народу та Збройних Сил і визнає їхній значний внесок у безпеку Європейського континенту та за його межами. Також Уряд Франції і надалі допомагатиме в контексті надання військової техніки, співпраці оборонних військово-промислових комплексів країн, навчанні та розвідки.

 

16 лютого, Президент України Володимир Зеленський та Президент Франції Емманюель Макрон під час зустрічі в Парижі підписали двосторонню угоду про безпекову співпрацю в межах рамкової декларації «Групи семи» у Вільнюсі 12 липня 2023 року. Угода діятиме десять років. У цьому документі Франція підтверджує свою непохитну відданість стратегічній меті вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах міжнародно визнаних кордонів із 1991 року, здатної захистити себе зараз та стримати будь-яку можливу агресію в майбутньому.

За два роки повномасштабної війни Франція надала Україні допомогу на загальну суму €3,8 млрд, з яких військове обладнання та матеріали, адаптованих до умов, в яких діють ЗСУ на суму €2,6 млрд та €1,2 млрд, пожертвуваних країною Європейському фонду миру (EFF). У списку обладнання, яке Франція передала Україні – стрілецька зброя, засоби індивідуального захисту, системи ППО, артилерія, бронеавтомобілі, морські човни, вантажівки, безпілотники, авіаційне паливо та багато іншого. Крім того, на території Франції та Польщі за підтримки Парижа пройшли навчання близько 10 тисяч українських захисників. У 2024 році програму навчання воїнів ЗСУ буде розширено.

Серед систем протиповітряної оборони, які Франція визначила серед пріоритетних напрямків підтримки України, були поставлені дві установки Crotale NG, шість ПЗРК Mistral, одну франко-італійську систему протиповітряної оборони SAMP/T.

Іншим пріоритетним напрямком, за яким французька влада вирішила підтримати Україну у війні з росією, є артилерія. В 2023 році передано ЗСУ 30 самохідних артилерійських установок Caesar, шість гаубиць TRF1, чотири реактивні системи залпового вогню та 10 120-мм мінометів. До гаубиць також поставлено 30 тисяч снарядів.

Уряд Франції підтримав чеську ініціативу щодо закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів для України і бере в ній активну участь, наголосивши про надання Україні €3 млрд військової допомоги протягом 2024 року, в яку увійшли снаряди для артилерії, гармати, ефективні системи Cesar, додаткове посилення ППО.

Франція замовила для України 400 дронів у компанії Delair, що займається виробництвом безпілотників. Очікується, що техніка надійде до початку літа. Delair розробляє безпілотники для прикордонного контролю, розвідки та сил спеціальних операцій. Крім того, цю компанію армія Франції обрала для створення ударних безпілотників.

Крім військової допомоги, Французька Республіка надає Україні цивільну допомогу, включно з фінансовою, гуманітарною та екстреною підтримкою. Зокрема, Франція передала в Україну дві пересувні лабораторії ДНК для посилення спроможності України розслідувати воєнні злочини. А також, доставили в Україну понад 2900 тон гуманітарної допомоги, понад 200 генераторів.

Говорячи про економічну допомогу Україні упродовж минулого року, МЗС Франції відзначило, що до її складу входили: прямі бюджетні кредити на €400 млн, підтримка проектів на суму €1,2 млрд, заява про патронаж над відновленням Чернігівської області, мобілізація зусиль понад 700  компаній для участі у відновленні, участь у роботі міжвідомчої координаційної платформи донорів.

Крім того, в грудні у Парижі відбулися дві масштабні конференції на підтримку України. Перша носила назву «Солідарні з українським народом» і у ній взяли участь близько 70 керівників із 46 країн ЄС та 24 міжнародних організацій, включаючи ООН, яка пройшла у Єлисейському палаці. Конференцію назвали «громадянським Рамштайном».  За її підсумками було оголошено про «прийняття зобов’язань на суму понад €1 млрд з метою надання конкретної та невідкладної підтримки Україні (передусім для того, щоб в умовах російських бомбардувань цивільної інфраструктури країна змогла пережити зиму) та створення Паризького механізму координації  допомоги».

Другий захід – «Франко-українська конференція зі стійкості та розвитку» –пройшов за участю понад 700 французьких компаній. Його головна мета полягала у тому, щоб застовпити за французькими компаніями ділянки роботи з відновлення та післявоєнного розвитку України.

Наявний рівень економічних відносин Дніпропетровської області та Франції може свідчити про значний потенціал для росту в сфері інвестиційної діяльності. На території регіону діє 10 французьких компаній, які інвестували в економіку області $13,1 млн.

Франція залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про високий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності. Французькі підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, плодах та насінні олійних культур, частинах залізничного обладнання тощо. За результатами 2023 року обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $38 млн та зменшився у порівнянні з 2022 роком на 46%.

63 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на французький ринок, це підприємства металургійного комплексу, машинобудівні, переробні та аграрні компанії.

Імпорт товарів з Франції в Дніпропетровську область збільшився на 53,7% у порівнянні з 2022 роком та складав $129,1 млн.

242 підприємства імпортера регіону купували фармацевтичну продукцію, нафту та продукти її перегонки, засоби наземного транспортам, машини та обладнання  тощо.

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства переробної промисловості, торговельні та фармацевтичні компанії.   

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел