Інновації в агро: у що аграрії інвестуватимуть найближчі 5 років

Дрони-обприскувачі та робототехніка стануть масовими технологіями, водночас відбудеться глобальний перехід до моделі сервісного обслуговування. Другий напрям, який в умовах здорожчання та дефіциту енергетичних ресурсів уже зараз сформував підвищену зацікавленість агроринку, — технології енергонезалежності. Агробізнес шукатимете рішення для повної енергетичної автономності.

Ринок використання дронів-обприскувачів сформувався і вийшов на фазу динамічного масштабування до нарощення кількісних показників. Цього сезону в Україні нараховується близько 1,5 тис. одиниць дронів-обприскувачів, і це найбільший показник у Європі. Попри складну ситуацію в країні, попит на послуги дронів-обприскувачів не просто лишається стабільним, а продовжує зростати. На додаток, в сезон десикації дрони стали безальтернативним рішенням для внесення. По закінченню агросезону очікують результати у 2 млн га, оброблених дронами, що вдвічі більше за показник 2021 року.

На ринку вже працює майже 100 сервісних компаній, які надають послуги дронами-обприскувачами, і їхня кількість продовжує зростати. Водночас ринок переходить з «ручного управління» до програмних рішень, які забезпечують автоматизовану підтримку всіх операційних процесів та супровід клієнтів: від отримання замовлення до підписання електронних договорів, оплати та оцінки результатів. Таким системним рішенням стала вітчизняна онлайн-платформа FarmFleet — AgTech-стартап, який створено в умовах воєнного стану і який наразі не має аналогів у світі. 

Поява платформи FarmFleet стала індикатором сформованості ринку і готовності до стрімкого масштабування. Український досвід використання дронів-обприскувачів у сільському господарстві не має аналогів. Сьогодні країни Європи залишилися далеко позаду. На ринок України та нашу модель рівняються і намагаються скопіювати. Це наше спільне досягнення, що стало можливим завдяки відкритості наших аграріїв до інновацій та підтримці держави. Лояльність законодавства та все можливе лобіювання Мінагрополітики створили максимально сприятливі умови. Фактично за 5 років ми сформували абсолютно новий ринок, який в розрахунку проведення одного внесення дронами на площі 20 млн га дозволить спродукувати додаткових $1,3 млрд. Для мінімального виконання цього ефекту потрібно 2,5 тис. бригад дронів, що складаються з 5 тис. спеціалістів. Внаслідок роботи з високими технологіями, збору додаткового врожаю та економії витрат — 1 співробітник створює $200 тис. додаткового економічного ефекту!

Модель сервісного супроводу агробізнесу, яка сьогодні працює на ринку послуг агродронів, стане масовою. В перспективі наступних кількох років агровиробники відмовлятимуться тримати на своєму балансі величезні парки техніки, витрачати кошти на їхню підтримку та амортизацію. Фактично всі послуги надаватимуться професійними технологічними командами, а агровиробники сконцентрують свою увагу не на техніці, а на підвищенні ефективності кожного гектара. Завчасно плануючи залучення зовнішніх виконавців під сезонні технологічні операції, аграрії вивільняють свій час для більш стратегічних задач.

На прикладі бронювання сервісних команд з дронами-обприскувачами через платформу FarmFleet ми показуємо агровиробникам, що такі ж підходи можуть працювати з іншими технологічними ресурсами. І тут варто додати, що потенціал FarmFleet набагато ширший за ринок України. Продукт створений, щоб бути масштабованим на світовий рівень, і Україна має найбільше експертизи для його запуску.

Технології енергонезалежності — це, на перший погляд, звучить занадто «відірвано» від сільського господарства. Однак саме цей напрям буде активно зростати наступні 5 років. Здорожчання вартості енергоносіїв та монопольна залежність від централізованого постачання електроенергії державою заганяє агробізнес у глухий кут. За такої умови підприємці не мають жодного важеля впливу на формування цінової політики для енергоресурсів, а відтак ця стаття витрат у собівартості продукції постійно зростатиме. До того ж як свідчить аналітика Біоенергетичної Асоціації України, вартість електроенергії в Україні у 7 разів нижча, ніж у ЄС. Це ще один факт, який свідчить, що вартість буде зростати. І якщо повернутися в площину потреб сушіння зерна — то цінник буде просто космічний.

Рішення дуже прості: встановлення автономних локальних, навіть персональних систем енергонезалежності. Фактично кожен бізнес, кожне домогосподарство буде автономно продукувати та споживати електроенергію з використанням альтернативних джерел енергії та потужних накопичувачів. З такими технологіями DroneUA розпочали роботу наприкінці минулого року і вже зараз забезпечили присутність портативних зарядних станцій EcoFlow загальною ємністю понад 4 МВт/год. Вже до кінця нинішнього року цей показник зросте до 7 МВт/год загальної накопичувальної спроможності.

Джерело: https://agroportal.ua/