Королівство Бельгія дружній та надійний партнер України і Дніпропетровської області

З початку російської військової агресії проти України Королівство Бельгія надає вагому допомогу – оборонну, політичну, гуманітарну та фінансову. Уряд країни засуджує російську агресією та підтримує всі запроваджені Євросоюзом обмежувальні заходи проти росії. Також Україна має підтримку Бельгії щодо майбутнього членства у ЄС та НАТО.

Понад 60 тис. громадян України отримали статус тимчасового захисту на бельгійській території, який за рішенням ЄС було подовжено до березня 2024 року.

Бельгія вже заморозила €50,5 млрд, що належать 1229 фізичним особам та 110 юридичним особам, які потрапили під фінансові санкції після вторгнення росії в Україну. Влада Бельгії оголосила персонами нон ґрата та вислала з країни 21 російського дипломата у зв’язку з підозрами щодо їх участі у шпигунській діяльності.

Сенат Бельгії працює над визнанням російської федерації країною-терористом, розглядається питання створення міжнародного спецтрибуналу щодо покарання російських воєнних злочинців, а також визнання терористичними організаціями таких російських приватних військових злочинних угруповань, як «вагнер». Очікується, що відповідну резолюцію буде ухвалено у січні 2023 року.

Королівство Бельгія та Україна домовилися співпрацювати у різних сферах, зокрема, щодо поширення заборони російської пропаганди. Так, Бельгія надає €150 тисяч допомоги для підтримки української культури та допоможе у постачанні генераторів для закладів культури та медіа.

На невоєнні потреби ЗСУ влада Бельгії надала €8 млн. Кошти спрямують на наступні потреби: обладнання для надання першої допомоги (включаючи аптечки), зимовий одяг, окуляри нічного бачення, фармацевтичні препарати, тощо.

Бельгія вже надала Україні десять підводних безпілотників, які дозволяють виявляти всі підводні загрози та дві мобільні лабораторії, які можна «розгорнути поблизу хімічного, бактеріологічного, радіологічного або ядерного інциденту». Лабораторії можуть бути розгорнуті ще і в районах стихійних лих, де зруйновано лікарні та пологові будинки. Також, країна передала Україні грантовий внесок у розмірі €4,96 млн на спеціальний рахунок, який адмініструє Міжнародний валютний фонд.

За весь час війни уряд Бельгії передав Україні військової допомоги на €76 млн. У склад допомоги для ЗСУ увійшли: міномети, вантажівки Volvo Fassi N10, штурмові гвинтівки, протитанкові гранатомети, ракети до ПТРК, набої до стрілецької зброї, важкі кулемети та інше. До того ж планується надати Україні додаткову військову допомогу розміром €12 млн – у списку озброєння вказані великокаліберні кулемети та боєприпаси до них, а також нелетальне спорядження на зиму. Разом з тим, близько 100 бельгійських військових інструкторів приєднаються до європейської місії військової допомоги Україні.

Бельгійська сторона продовжуватиме і надалі надавати необхідну Україні допомогу для енергетичного, електроенергетичного та газового секторів.

Бельгія залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про високий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Бельгійські підприємства найбільш зацікавлені у залізних рудах та концентратах, мінеральних паливах, чорних металах та виробах з них, інших недорогоцінних металах, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $38,9 млн, а це 5,9% від обсягу показника України.

52 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на бельгійський ринок, це підприємства гірничо-металургійного комплексу, переробної промисловості та АПК.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Своєю чергою 151 підприємство імпортер регіону найбільше купували бельгійські товари, а саме: лікарські засоби, пластмаси, полімери, машини, обладнання, екстракти дубильні, інше. Імпорт товарів з Бельгії у Дніпропетровську область зріс на 39,4% та складав $64,12 млн. Доля регіону в імпорті товарів України з Бельгії перевищує 8%.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства хімічної, переробної, харчової промисловості, машинобудування та торговельні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел та сайту Головного управління статистики у Дніпропетровській області.