Підвищення врожайності та боротьба з кліматичною кризою – як агроекологія допомагає британським фермерам зробити бізнес стійким?

У Великобританії пройшла щорічна Oxford Real Farming Conference 2023 присвячена сектору АПК. Разом з традиційними челенджами на кшталт врожайності, вирощування здорового поголів’я тварин та оптимізації витрат особливо важливою стала тема агроекології. Простими словами це стале сільське господарство, що вивчає зв’язки між рослинами, тваринами, людьми та навколишнім середовищем і прагне до їх взаємного балансу. Також це застосування екологічних концепцій і принципів у сільському господарстві.

Представники фермерства Туманного Альбіону, що взяли участь у заході, представили свої кейси агроекологічного бізнесу. Деякі з них можуть взяти на озброєння й українські аграрії.

Ферма «Real Food Garden», що знаходиться у графстві Корнуолл, має невеличку ділянку площею два акри з фермерським магазином. Тут вирощують овочі та фрукти, продають їх у спеціальних «боксах» за підпискою, а також тримають свиней. Саме вони допомагають забезпечити високу плодючість землі, формуючи замкнутий цикл виробництва на фермі.

Спочатку для підвищення рівня азоту, що є одним з 5 базових елементів живлення рослин, тут сіють конюшину та райграс. Їх коренева система має властивість накопичувати цей газ, необхідний ґрунту для високої родючості. Далі вирощені трави і залишки від їх засівання та збору віддають свиням, вони виробляють перегній, який стає останнім елементом перед висадженням овочей та фруктів, що забезпечує екологічний врожай з мінімальними витратами.

  • ключова особливість цього підходу полягає в тому, що така методика поводження з ґрунтом поліпшує його структуру та дозволяє затримувати вуглець, який є корисним для землі, але смертельним для атмосфери. Наразі «Real Food Garden» щорічно поглинає 19 тонн вуглецю лише на 2 акрах площі. Для порівняння, такий самий обсяг газу виробляє за цілий рік 10 легкових автомобілей.

«Home Farm» з графства Дорсет також звернулися до агроекологічних методів сільського господарства, коли почали спостерігати зниження росту трави та рівня азоту, фосфору і калія у ґрунті на своїй молочній фермі. Задля виправлення ситуації фермери скористались нестандартним рішенням, яке вже дає позитивні результати.

Це трав’яні леї – спеціальні суміші, що висіваються на пасовищах і складаються з бобових, різнотрав’я та іноді злакових видів. Можуть висіватись на орних і садівничих землях або овочевих полях. Для більшого ефекту разом з цією методикою використовується масовий випас для стимулювання росту трав і нульове оброблення ґрунту, щоб він затримував якомога більше вуглецю. В результаті правильного застосування травяних лей:

  • покращується структура та здоров’я ґрунту;
  • забезпечується стійкість у посушливі періоди;
  • бобовими культурами затримується азот, що знижує потребу в добривах до мінімуму;
  • подовжується пасовищний сезон;
  • затримується вуглець;
  • зростають темпи росту худоби;
  • знижується потреба в глистогінних засобах, адже деякі трави в сумішах пригнічують розвиток паразитів.

«Priory Farm» у районі Котсуолд, що в графстві Глостершир зіткнулись з проблемою високою вартості добрив і через це низькою рентабельністю бізнесу з вирощування зернових культур.

Пошуки альтернативи привели їх до технології використання постійної живої мульчі на підстилці. Це спеціальна покривна культура підсіяна до основної. Живі мульчі тривалий час ростуть разом з основними культурами дозволяючи:

  • значно знизити використання добрив;
  • впоратись з бур’янами;
  • збалансувати температуру ґрунту;
  • захистити від вітрової ерозії;
  • затримати азот, підвищивши плодючість та здоров’я ґрунту.

Власники ферми також розширили посіви звичайних покривних культур та почали засівати конюшину під пшеницею, адже структура ґрунту значно покращилась вже після першого сезону.

Отримати більше лайфхаків для бізнесу та інвесторів, ознайомитись з актуальним контентом і цифровими продуктами DIA можна на наших ресурсах у Телеграм, Фейсбук та на офіційному сайті Агентства.