Правові засади збереження земельного фонду України та технічне регулювання у сфері агропромислового комплексу

Землі використовуватимуть ефективніше

19 січня Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель.

Програма має змінити ситуацію щодо використання та охорони земель: вона впроваджуватиметься комплексно до 2032 року й проходитиме у два етапи.

У результаті буде оптимізовано структуру земельних угідь та агроландшафту, зменшено розораність території на 10 %, підвищено продуктивність с/г угідь до 50 %, зменшено загрозу земельним ресурсам від деградаційних процесів та збережено природні водно-болотні угіддя.

Так, цільова програма включатиме:

  • розробку схем землеустрою і технікоекономічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;
  • моніторинг земель і якості ґрунтів зі створенням геоінформаційної платформи;
  • запобігання необґрунтованому вилученню земель с/г призначення для несільськогосподарських потреб;
  • захист земель від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, дотримання особливого режиму використання земель, що знаходяться під охороною.

Програма має забезпечити сталий розвиток землекористування, створити екологічно безпечні умови проживання для населення та ведення господарства. Її реалізація дозволить захистити землі від виснаження, деградації та забруднення, відтворювати ґрунти та підвищувати їх родючість, а також зберегти функції ґрунтового покриву.

Затверджено новий порядок консервації земель

19 січня під час чергового засідання Уряду було ухвалено постанову «Про затвердження Порядку консервації земель». Відповідно до документа, віднині так звані «деградовані» землі мають бути виведені з обігу шляхом їх консервації.

За задумом урядовців, ухвалене рішення дозволить визначити організаційні засади проведення консервації деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Також консервації підлягатимуть техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо виростити екологічно чисту продукцію.

Ухваленою постановою пропонується також визначити орієнтовні показники, що характеризують ґрунтові властивості та зумовлюють необхідність консервації земель за природно-сільськогосподарськими зонами.

Очікується, що реалізація Програми підвищить ефективність державного регулювання у сфері земельних відносин та удосконалить порядок проведення консервації деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель. Виснажені внаслідок неправильного використання землі підлягають консервації. Кінцева мета нововведення – більш ефективне відновлення ґрунтів.

В Україні повернули обов’язковий техогляд сільгосптехніки

Верховна Рада прийняла за основу проєкт закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу”.

Законопроєктом пропонується запровадження періодичного технічного контролю з придатності до експлуатації технічних засобів для агропромислового комплексу.

Зокрема, передбачена наступна періодичність та частота технічного контролю придатності до експлуатації технічних засобів:

  • для нових технічних засобів становить 3 роки з дати першої реєстрації (введення в обіг), потім кожні два роки після останнього технічного контролю;
  • для технічних засобів, що були у вжитку (у користуванні) становить 3 місяці з дати першої реєстрації (введення в обіг), потім кожні два роки після останнього технічного контролю.

Окрім того, законопроєкт наділяє новими повноваженнями Міністерство аграрної політики. Воно зможе затверджувати типи сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів та змінного причіпного обладнання, систем, складових частин та окремих технічних вузлів.

Також міністерство зможе призначати підприємства, установи та організації, які наділять повноваженнями з реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку сільгосптехніки.

Нагадаємо, що обов’язковий техогляд для сільгосптехніки був скасований у 2014 році.