Рекомендації для інвестора у 2023 році: чи варто інвестувати в нерухомість в Україні

Інвестиційна привабливість України після початку повномасштабної війни в усіх сферах погіршилась у десятки разів через високу ризикованість і нестабільність у прибутковості. Так, за даними InVenture, обсяг анонсованих і завершених угод злиття та поглинання (M&A) в Україні, включаючи корпоративні та венчурні, у технологічному секторі, за підсумками 2022 року, становив $305 мільйонів. Це в 9 разів менше, ніж у 2021 році ($2,7 мільярда). Обсяги впали разом із кількістю угод. Якщо у 2021 році, за підрахунками InVenture, їх було укладено 120, то у 2022 році було нараховано лише 54, водночас майже половина з них прийшлася на довоєнні місяці (січень-лютий). За даними InVenture, відносну стійкість у воєнний час продемонстрував лише український ІТ-сектор і венчурна індустрія (понад 90% від загального обсягу угод M&A в Україні). Крім того, під час повномасштабної війни іноземні й українські компанії анонсували багато інвестиційних проєктів. Наприклад, ірландська Kingspan планує вкласти $200 мільйонів у створення будівельного хабу на заході України, UFuture готова інвестувати $20 мільйонів у будівництво індустріальних парків у Львові, Вінниці та Бучі, «Нова Пошта» вкладе $100 мільйонів у авіакомпанію й інноваційний термінал в Одесі, а Zammler планує побудувати логістичний комплекс у Київській області за $34 мільйони. І це лише частина заявлених проєктів в Україні.

Чому варто інвестувати в нерухомість?

Нерухомість залишається одним із найбільш вигідних активів для вкладення коштів. Так, останнє десятиріччя на українському ринку спостерігається тенденція до її здорожчання. Зараз основна хвиля інвестицій у нерухомість направлена на західний регіон країни. Причини цьому доволі зрозумілі — відносна безпечність регіону, і, відповідно, можливість релокації промисловості та бізнесів, які потребують склади та житло для переселених робітників. Нерухомість в цьому регіоні за 5-7 років коштуватиме вдвічі більше, ніж зараз. Варто мати на увазі й щомісячне збільшення цін на будівництво, а тому, вкладаючи кошти в об’єкт нерухомості зараз, за рік можна очікувати, що його ціна збільшиться щонайменше на 15-20%.

Типи нерухомості для інвестицій 

Розглянемо основні типи нерухомості та вигоди вкладення в них для інвестора: 

  • Житлова: прибуток від такої інвестиції становить 7-8% річних. Водночас термін повернення вкладення становить від 10 років, залежно від типу оренди.
  • Офісна: прибуток від інвестицій у такі об’єкти оцінюється у 9% річних, а щомісячна оренда становить 2-5% від вартості нерухомості. Термін окупності — 8-10 років. 
  • Торговельна: орієнтовний рівень прибутку від такої нерухомості — 8-10% річних, а термін окупності — 5-7 років.
  • Готельна: такі об’єкти спроможні принести вкладнику 10-15% річних. Інвестиції в готель окупляться за 7-9 років, а в апарт-готель — за 6-8 років.
  • Складська: прибуток від приміщення площею 100-500 м² становить для власника 9-11% річних. Якщо площа приміщення від 20 000 м², то окупність займатиме 6-8 років, а якщо менша — 10-12 років.

Основні критерії вибору нерухомості для інвестування після початку повномасштабної війни залишились незмінними — це репутація забудовника та розуміння попиту на оренду цього об’єкта. У деяких проєктах є керівні компанії, які мають забезпечити їхню дохідність і успішність. Обираючи регіони, які мають найбільшу перспективу для розвитку, ви гарантовано відслідкуєте здорожчання вашої нерухомості.

Ризики інвестиційної діяльності в Україні

Окрім загрози фізичного знищення активів через ракетні обстріли, є небезпека, що об’єкт може залишитись без електроенергії. А нестабільність попиту та, в результаті, прибутковості, робить більшість бізнес-напрямів не рентабельними. Нині інвестори здебільшого спрямовують свої ресурси або у високомаржинальні бізнеси зі швидким оборотом грошей, або в ліквідну нерухомість у відносно безпечних регіонах. 

Плюси інвестування в Україну 

Є декілька основних переваг інвестування в нашу країну:

  • висока маржинальність у деяких бізнесах, таких як торгівля або легке виробництво, в які варто інвестувати саме зараз, коли є попит;
  • умови для найдешевшого входу в бізнес, бо через інфляцію та загалом війну, ціни на будівництво, сировину та заробітні плати будуть лише збільшуватися в майбутньому;
  • соціальна значущість продовження будівництва бізнесу саме в Україні та підтримка економіки країни. 

Перспективи готельного сегмента

Готельна сфера на заході України постраждала менше за іншу комерційну нерухомість. Україна досі є великою державою та має ринок активний внутрішнього туризму, що направлений зараз, і буде ще довгі роки, на захід країни. Саме через це жоден наш готельний проєкт у цих регіонах, який був на стадії будівництва, не зупинився. Також з 2022 року ми розпочали роботу над ще низкою нових.Найближчі 3-5 років буде спостерігатися великий попит на заміські та курортні готелі, бо популярність відпочинку всередині країни зростає. Однак заповнюваність міських бізнес-готелів також згодом повернеться до довоєнних показників. Повномасштабна війна не спричинила зупинку продажів чи будівництва готелів/апартаментів. Це одна з причин чому інвестиції в український сектор нерухомості відносять до категорії перспективних, із шансами вийти на прибутковість достатньо швидко.Гадаю, що після перемоги наша країна стане економічним центром хабом у Східній Європі. Я переконаний, що ми за 5-7 років повернемось до довоєнних показників. Цьому активно сприятимуть інвестиції іноземних вкладників, що збільшаться в рази у порівнянні з рівнем 2021 року.

Джерело: www.business.diia.gov.ua