Ринок ріпаку найменше постраждав від війни

Ринок ріпаку найменше постраждав від військових дій, враховуючи, що найбільш активна фаза припадає на першу половину сезону: за перше півріччя 2021/22 МР було реалізовано понад 98% всього експортного потенціалу. Частка експорту у врожаї ріпаку перевищила 90%.

Особливістю 2021/22 МР є відносно високі відвантаження ріпаку в період воєнних дій, що стало можливим за рахунок вирішення логістичних проблем, відновлення та створення нових логістичних ланцюжків за наявності попиту з боку країн ЄС. Ця тенденція відзначалася за останні три місяці, коли щомісячний експорт перевищував середній показник трьох попередніх років: квітень – на 160%, травень – на 274%, червень – на 469%.

Ключовий імпортер ріпаку – країни ЄС, частка участі знижена до 67% проти 83% роком раніше за рахунок виходу на ринок України Пакистану (12% всього експорту) та нарощування закупівель з боку Бангладеш.

Щодо перспектив 2022/23 сезону, український ринок ріпаку залишається заручником війни:

  • небезпека та непередбачені втрати при збиранні врожаю
  • ціна ріпаку на внутрішньому ринку на 32% нижча за торішню
  • низький ступінь укладання форвардних контрактів в умовах війни та невизначеності
  • проблеми логістики призведуть до довгого експортного сезону
  • останні позитивні новини про переговори щодо «зернового питання» дають надію на розблокування портів, у такому разі ріпак буде однією з пріоритетних експортних позицій
  • за рахунок активізації торгівлі, у разі розблокування портів, ціни на ринках ріпаку, які зазнали значного корегування після історичних максимумів, можуть отримати підтримку.

Джерело: www.ukragroconsult.com