Співпраця Дніпропетровської області та Чехії

Чехія була одною з перших країн, які рішуче засудили повномасштабне вторгнення рф на територію України.

На екстреному засіданні 24 лютого Уряд Чехії, вирішив надати негайну гуманітарну допомогу Україні – на загальну суму понад $12,3 млн та  запровадити інформаційний сервіс для громадян України, які перебувають на території країни.  Також було виділено 10 млн крон на санітарні матеріали –комплекти першої допомоги, кров та плазма. У квітні Чехія надала Україні гуманітарну допомогу продуктами тривалого зберігання на суму понад $0,6 млн. Це, зокрема, 20 тонн паштетів, 16 тонн макаронних виробів та майже 90 тонн сухого молока з матеріального резервного фонду країни.

Чехія закрила з півночі свій повітряний простір для російських літаків і разом з Польщею надала потяги для евакуації українців.

Наприкінці лютого у центрі Праги на Вацлавській площі відбулася велелюдна демонстрація на підтримку України та проти агресії росії, в якій взяли участь понад 80 тисяч чехів. Також весь громадський транспорт Праги був прикрашений прапорами України.

Уряд Чехії відкликав дозвіл на діяльність генконсульств у  Брно та Карлових Варах, а також припинив роботу своїх генконсульств в Петербурзі та Єкатеринбурзі.

В Чехії перебуває близько 200 тисяч біженців з України, це приблизно 2 відсотки від власного населення. Перебування в країні дозволяє біженцям протягом одного року проживати на території Чехії, мати доступ до медичного страхування, здобуття освіти та можливість знайти собі роботу.

У березні Президента України Володимира Зеленського нагородили найвищою державною нагородою Чеської Республіки – орденом Білого Лева.

Чехія заморозила активи російських громадян і компаній, які підпадають під санкції ЄС, запроваджені проти Москви після вторгнення в Україну, вартістю в декілька мільйонів доларів.

Палата депутатів (нижня палата парламенту) Чеської Республіки одноголосно ухвалила постанову, в якій засудила воєнні злочини, скоєні російськими військовими в Україні, та закликала до покарання винних, а також більш жорстких санкцій проти рф.

Чеське інформаційне агентство «České noviny» (ČTK) запустило рубрику новин чеською мовою про головні події в Україні від Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» у спеціальному розділі, присвяченому війні в Україні. «Чеське Радіо» запустило інтернет-трансляцію радіомовлення українською мовою на аудіопорталі та в мобільному додатку mujRozhlas.cz.

Міністерство оборони Чехії направило ВСУ кулемети, стрілецьку зброю, снайперські гвинтівки, та відповідні боєприпаси на суму $7,7 млн. У чеській столиці пройшов благодійний аукціон, на якому зібрали понад $1 млн для потреб Збройних Сил України. На кінець квітня, громадяни Чехії перерахували на спецрахунок українського посольства близько  $51 млн, які були використані на потреби Збройних сил України.

Заради підтримки захисту України від збройної агресії РФ Міністерство оборони Чеської Республіки дозволило обслуговувати пошкоджену українську бронетехніку на своїх підприємствах оборонної промисловості.

Загалом Чехія передала Україні допомоги на понад $130 млн. Серед найбільш важливих для ЗСУ видів озброєння – танки, ударні гелікоптери та артилерійські системи.

14 квітня Голова Сенату Чеської Республіки Мілош Вистрчіл разом із кількома колегами-сенаторами прибув до Києва на запрошення Голови Верховної Ради України. Пан Вистрчіл заявив, що відновлення України є також відновленням демократичної та цивілізованої Європи, обов’язок Чехії – допомогти їй після перемоги.

5 червня у центрі Праги, на Староміські площі біля намету Празького Майдану відбулась виставка 100 Days Of Russian WoARld зі світлинами фотографів, що ілюструють війну росії проти України.

Наприкінці червня Уряд Чеської Республіки затвердив пропозицію Міністерства закордонних справ щодо припинення видачі віз та посвідок на проживання громадянам рф та білорусі до кінця березня 2023 року.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Чехією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових торговельних та інвестиційних партнерів області. На території регіону діє 29 чеських компаній, які інвестували в економіку області $10,7 млн. Чехія займає 2 місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 7 місце в імпорті товарів серед країн ЄС.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився 2,5 раза ($514,8 млн), що склало 36,4% від обсягу України до Чехії. Серед товарів, які мають найбільший попит у чеських споживачів є залізні руди, чорні метали та вироби, частини до залізничних локомотивів тощо.

Експортні операції здійснювали 88 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортованої продукції):

Імпорт товарів з Чехії у Дніпропетровську область складав $77,6 млн (5,2% від імпорту України з Чехії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 16%. Дніпропетровщина традиційно купувала машини та обладнання, нафту та продукти її перегонки, пластмаси та полімери, миючі засоби, ліки та інше.

Імпортні операції здійснювали 238  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортованої продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Чехії є продукція гірничо-металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.