Співпраця Дніпропетровської області та Латвії

Латвія разом з іншими країнами Балтії була і залишається надійним партнером України. На підтримку нашої держави Латвія передає значну частину власного озброєння та військових засобів, актуальну гуманітарну допомогу.

У столиці Латвії, Ризі та інших містах майорять прапори України, повсюди можна побачити українську національну  символіку, проводяться заходи на підтримку України, найбільший з яких відбувся 5 березня. Майже 30 тисяч мешканців та гостей столиці Латвії  взяли участь в ході на підтримку нашої держави.

У квітні 2022 року  Сейм Латвії ухвалив заяву про агресію та воєнні злочини Росії, визнавши геноцидом військову агресію РФ проти України. У заяві Комісія закордонних справ Сейму Латвії звертає увагу на численні свідчення та докази жорстоких масових злочинів російської армії проти мирних жителів України. Для формування відповідної доказової бази, у Латвії сформовано Спільну слідчу групу з розслідування воєнних злочинів росії в Україні, до якої залучено представників Служби держбезпеки, Державної поліції, Генпрокуратури та Держприкордонслужби. Крім того, Латвія заборонила на своїй території всі російські телеканали до закінчення війни і повернення Криму Україні.

У Латвії створена дієва інфраструктура надання  допомоги 32 тис. українцям, які знайшли прихисток в цій країні, через російську військову агресію в Україні. Для підтримки українських біженців, Латвія виділила €7,87 млн на 2022 рік та €964,9 тис. на 2023 рік. Велика частка коштів, близько €5,76 млн, з цієї суми призначена для забезпечення біженців житлом.

Уряд Латвії відправив до України 30 вантажівок гуманітарної допомоги з обладнанням індивідуального захисту, медичними приладами та ліками, боєприпасами та сухими пайками. Також, латвійці зібрали для України понад €1,5 млн та придбали 500 тонн дизельного палива для ЗСУ.

Значну допомогу Україні надає українська діаспора. Зокрема конфедерація українських організацій Латвії «Віче» організувала відправку двох фур з гуманітарною допомогою Україні, зокрема військовий одяг, тепловізори, рації, їжа тривалого зберігання, дитяче харчування, корм для тварин та інше.

В травні 2022 року Кривий Ріг отримав посилки з гуманітарною допомогою від Латвії. В місто прибуло 20 тонн вантажу, який містить крупи, цукор, борошно, консерви, горіхи, родзинки.

«Завдяки підтримці та злагодженій співпраці міжнародних партнерів з Дніпропетровською обласною радою, в нас є можливість підтримувати людей у важкі хвилини і ефективно вирішувати питання забезпечення переселенців харчами. Продукти внутрішньо переміщеним особам передадуть депутати обласної ради. Зараз наші Збройні сили тримають фронт. Ми ж маємо тримати тил. Вдячний друзям за небайдужість і готовність допомагати нашим людям! Спільними зусиллями і добрими справами наближаємо Перемогу України!», — сказав голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.

Латвія входить до європейських лідерів з надання військової допомоги, яка вже сягнула третини військового бюджету країни – €250 млн. Національні збройні сили Латвійської Республіки передали ЗС України 7 транспортних засобів для посилення можливостей їх військово-медичного забезпечення. Латвія передала Україні переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger із ракетами класу «земля-повітря».

Латвійський Уряд прийняв рішення про направлення €45 тис. на реалізацію програми реабілітації в Латвії українських військових, які зазнали поранень під час російської агресії проти України.

Крім того, Україна та Латвія працюють над угодою про конфіскацію держвласності рф за кордоном. За визначенням урядовців, це допоможе швидко залучити до процесу багато інших країн, в яких зберігаються російські кошти і які досі коливаються у прийнятті рішення про їхню конфіскацію на користь постраждалих від російської війни.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Латвією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торгівельним та інвестиційним партнером області. На території регіону діє 9 латвійських компаній, які інвестували в економіку області $5,3 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 30,7% ($1,2 млн), що склало 4,6% від обсягу України до Латвії. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у латвійських споживачів є чорні метали та вироби з них, частини до залізничних локомотивів, меблі, тощо.

Експортні операції здійснювали 96 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом продукції, що експортується):

Імпорт товарів з Латвії у Дніпропетровську область складав $41,1 млн (19,2% від імпорту України з Латвії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 7,3%.

Дніпропетровщина традиційно купувала:

  • лікарські засоби;
  • пластмаси, полімерні вироби;
  • рибу готову та морожену;
  • каву, чай;
  • інше.

Імпортні операції здійснювали 61 підприємство імпортер.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом продукції, що імпортується):

Серед перспективних напрямків для експорту до Латвії є продукція металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, меблі, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.