Співпраця Дніпропетровської області та Литви

Литва разом з іншими країнами Балтії була і залишається надійним партнером України. На підтримку нашої держави Литва передає значну частину власного озброєння та військових засобів, гуманітарну та фінансову допомогу.

Литва підтвердила готовність надати Україні всю можливу допомогу в підготовці до майбутнього переговорного процесу щодо вступу в ЄС відповідно до рекомендацій Європейської комісії. Президент Литви Гітанас Наусєда у День української державності прибув з візитом до Києва. З трибуни українського парламенту він заявив, що Литва буде прагнути до якнайшвидшого початку переговорів про вступ України до Євросоюзу.

Відбувається формування партнерських відносин в рамках ініціативи «Люблінського трикутника» (України, Литва, Польща) у політичній, економічній та суспільній площинах, для нової якості взаємовідносин в умовах гібридних загроз безпеці. Формат «Люблінського трикутника» слугує втіленню в життя концепції зміцнення діалогу між країнами, підтримка інтеграції України в Європейський Союз та НАТО, спільна протидія російській агресії в Україні. Як приклад, Генпрокурор України підписав з Генпрокурором Литви Нідою Грунскєне та Генпрокурором і Міністром юстиції Польщі Збігневом Зьобро Угоду про створення спільної слідчої групи для розслідування агресії РФ та її воєнних злочинів на території України.

Литва вислала з країни російського посла та закрила консульство в Клайпеді. Рішення знизити рівень дипломатичного представництва з Росією прийняло Міністерство закордонних справ Литви. Також країна оголосила персонами нон-грата чотирьох росіян, таке рішення ухвалили у знак солідарності з Україною, яка страждає від російської агресії. Литва заборонила в’їзд до країни патріарха Російської православної церкви Кирила через його підтримку російського вторгнення в Україну.

З початку війни до Литви приїхало понад 35 тисяч українських біженців. На новому місці вони шукають житло, школи, дитячі садки та роботу. У цьому їм допомагає місцева влада, некомерційні організації та просто небайдужі люди. За даними інформаційного порталу Delfi, литовські компанії через службу зайнятості запропонували біженцям більше семи тисяч вакансій, і понад півтори тисячі українців на даний момент уже працевлаштувалися.

У Вільнюсі відкрили перший у ЄС український центр для громадян, які були вимушені виїхати з України через повномасштабне військове вторгнення рф. Культурний осередок створили за ініціативи перших леді двох країн – Олени Зеленської та Діани Науседієне. Приміщення для нього надав Університет Вітовта Великого. За задумом, український центр стане місцем навчання, профорієнтації, психологічної допомоги, відпочинку для дітей, молоді та дорослих.

З метою надання допомоги та підтримки населенню України створено Благодійний Фонд «HELP UKRAINE». За перший місяць роботи Фонд організував склади для збору гуманітарної допомоги в Литві, Польщі та розподільчий склад в Україні. Уже завезено та передано військовим та місцевим громадам гуманітарної допомоги понад 50 тонн медикаментів, засобів гігієни, продовольчих товарів, теплих речей.

Зважаючи на російську військову агресію проти України та збитки, завдані українським містам, Адміністрація самоуправління міста Вільнюс, за сприянням Почесного консулу Литовської Республіки у м. Дніпро, передала нашому місту медичні засоби, медикаменти та засоби гігієни, загальною вагою 1083 кг та вартістю €22 610,5. «Ці медикаменти, без перебільшення, є надзвичайно важливими. Війна триває вже п’ять місяців, тому потреба в такій допомозі залишається актуальною, Дніпропетровська область як була, так і залишиться форпостом східної України» – зазначає Віталій Півняк, Почесний консул Литовської Республіки у м. Дніпро

Уряд Литви схвалив пакет допомоги на суму €10 мільйонів для допомоги Україні у невідкладних відновлювальних роботах. Ця державна допомога – це кошти на критичну інфраструктуру, основні потреби та основні послуги, буде надана Національному банку України.

Литва вже передала Україні системи ППО Stinger, протитанкові озброєння, бронежилети та каски, 120-міліметрові міномети, стрілецьку зброю, боєприпаси, тепловізори, безпілотники, антидрони, радари спостереження, 20 гусеничних бронетранспортерів М113, 10 броньованих командно-штабних машин М577 та 10 позашляховиків для саперів. Загалом військова допомога Литви Україні становить близько €123 млн.

В травні Литва оголосила збір коштів на купівлю безпілотника «Байрактар» для України. Литовці зібрали €5 млн за 3,5 дні. Тоді Туреччина вирішила передати Україні бойовий дрон безкоштовно, а на зібрані кошти придбано боєприпаси до безпілотника та шість сучасних безпілотників EOS C VTOL.

Велика литовська група підприємств паперової та деревної промисловості АТ Grigeo, яка має виробництво в Україні, передасть українській армії чотири протидронні системи, що виробляються в Литві, вартістю €60 тис.

Литовська армія також розглядає можливість відправлення до 10 інструкторів до Великої Британії, яка має намір провести тритижневу базову військову підготовку для 10 тис. українських військових протягом наступних трьох місяців.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Литвою, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торгівельним та інвестиційним партнером області. На території регіону діє 9 литовських компаній, які інвестували в економіку області $2 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 3 рази ($72,6 млн), що склало 12,6% від обсягу України до Литви. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у литовських споживачів є чорні метали та вироби з них, пластмаси та полімери, трикотажний одяг, тощо.

Експортні операції здійснювали 144 підприємства з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом продукції, що експортується):

Імпорт товарів з Литви у Дніпропетровську область складав $56,2 млн (4,4% від імпорту України з Литви) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 20%.  Дніпропетровщина традиційно купувала пластмаси, полімерні вироби, електричні машини, добрива, молоко та молочні продукти, інше.

Імпортні операції здійснювали 100 підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом продукції, що імпортується):

Серед перспективних напрямків для експорту до Литви є продукція металургійного комплексу, пластмаси, полімери, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.