Співпраця Дніпропетровської області та Марокко

Повномасштабний напад країни агресора продемонстрував Україні не тільки підтримку більшості західних країн, але й намагання рф впливати на країни Африки, Азії та Латинської Америки. Понад 20 африканських держав, у тому числі й Королівство Марокко, зайняли нейтральну позицію, уникаючи критики дій рф та відкритої підтримки цілісності України в ООН.

Так, під час голосування на Генеральній асамблеї ООН у березні минулого та поточного років за резолюцію «про засудження російської агресії в Україні» Марокко утрималось від голосування. Але пізніше, під час голосування резолюції 12 жовтня Марокко перейшло до групи країн, які відверто підтримали українську територіальну цілісність та невизнання псевдореферендумів.

Після заяви Марокко про «повагу до територіальної цілісності, суверенітету та національної єдності всіх держав-членів ООН», королівство взяло участь у зустрічі у форматі Рамштайн із понад 50 союзників України, де обговорювалося збільшення військової допомоги українському уряду.

Наразі Марокко впевненіше займає позицію у війні рф проти України. Мешканці та влада Марокко підтримують український народ. Королівство, відправить Україні запасні частини для танків Т-72Б та стане першою африканською країною, що долучилася до військової допомоги ЗСУ. Зараз на озброєнні Королівських Збройних сил Марокко знаходиться близько 40 танків T-72Б, отриманих з Білорусі, 54 китайських танки MBT-2000, а також близько 350 застарілих танків M60A1/M60A3.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн. Марокко входить в 5-ку найбільших торговельних партнерів України в Африці (після Єгипту, Алжиру, Тунісу та Лівії).

Значні можливості промислової кооперації існують у галузі модернізації портової інфраструктури, будівництва та ремонту суден, зокрема рибальських, а також підготовки кадрів у цих галузях; крупновузлового збирання на території Марокко автобусів та сільськогосподарської техніки. Марокко зацікавлене в обміні досвідом розвитку сільськогосподарських зон.

У 2021 році обсяг торгівлі товарами становив $607,283 млн, з них: український експорт до Марокко складав $482,764 млн (+24% порівняно з попереднім періодом), імпорт марокканських товарів в Україну – $124,519 млн (+35% порівняно з попереднім періодом).

Головними товарами українського експорту є: зернові (55%), автомобілі (17,9%), залишки й відходи харчової промисловості (11,7%), феросплави й прокат (9,5), пластмаси (4,4%), тютюн (3,8%).

Головними статтями імпорту з Марокко є добрива (47,7%), текстильний одяг (8,8%), електричні машини (5,4%), трикотажний одяг (4,3%), риба та морепродукти (3,7%).

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Марокко, також демонструє зростаючий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 3,5 раза та складав $40,29 млн (8,3% від обсягу України до Марокко). Серед товарів, які мають найбільший попит у марокканських споживачів є чорні метали та вироби з чорних металів, продукція АПК та інше.

Експортні операції здійснювали 16 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Марокко у Дніпропетровську область складав $0,07 млн (0,06% від імпорту України з Марокко) та зменшився у порівнянні з 2020 роком на 41,6%. Дніпропетровщина найбільше купувала машини та механізми, електричні машини, продукцію легкої промисловості та інше.

Імпортні операції здійснювали 21  підприємство імпортер.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):