Співпраця Дніпропетровської області та Норвегії

З самого початку російської військової агресії, Королівство Норвегії надає неоціниму та дуже вагому допомогу Україні – оборонну, політичну, гуманітарну.

Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере 1 липня відвідав Україну, зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським та побував у зруйнованих росією українських містах. Йонас Гар Стере висловив солідарність з Україною і українським народом у боротьбі за незалежність та зазначив, що це боротьба не лише за Україну, а й за основоположні принципи, на яких побудовано Європу та весь світ. Також Прем’єр-міністр Норвегії, запевнив, що скандинавська держава буде з Україною до Перемоги. За його словами, Норвегія до кінця року надасть нашій державі підтримку у розмірі €1 млрд для допомоги людям, які цього потребують, а також для післявоєнного відновлення.

Після появи інформації про злочини російських військових проти цивільного населення в Бучі та інших містах та селах, що побували під окупацією, низка європейських країн вислали від кількох до десятків російських дипломатів та співробітників посольств. Не стала виключенням й Норвегія, яка оголосила про висилку трьох російських дипломатів із посольства в Осло.

Крім того, Норвегія засудила використання росією Радбезу ООН для поширення дезінформації. Про це під час засідання Ради Безпеки ООН заявила заступниця Постійного представника Норвегії при цій організації Тріме Хеймербек. «Ми відкидаємо використання російською федерацією Ради Безпеки як платформи для дезінформації. Немає сумніву, що безпеку на території та довкола ЗАЕС погіршилася через присутність озброєного агресора», – сказала Хеймербек.

Уряд Норвегії ухвалив рішення приєднатися до санкцій ЄС та закрити сухопутний кордон для вантажівок із РФ, а порти — для російських кораблів.

Україна отримала від Норвегії  €20,5 млн  грантових коштів, що не вимагають повернення, з цільового фонду Світового банку. Кошти були надані в рамках перших змін до Угоди про грант цільового фонду донорів.

Наразі Уряд Норвегії ухвалив рішення про надання Україні нового безпрецедентного пакета допомоги на загальну суму понад €1 млрд (10 млрд норвезьких крон). Кошти будуть розподілені на чотири основні напрями: оборонну допомогу, критичні гуманітарні потреби, бюджетну підтримку та післявоєнну відбудову, зокрема, на відновлення міст та селищ, зруйнованих внаслідок російської агресії.

Приватні ініціативи норвезьких громадян зробили суттєвий внесок. Організація Veteran Aid Ukraine зібрала кошти для українців: завдяки їхнім зусиллям в Україну вже вирушили два БПЛА Aeryon SkyRanger R60 VTOL. У березні члени організації приїжджали до України з гуманітарною допомогою – це продукція для дітей, ковдри та консерви, а також генератор для лікарні у Львові.

З початку війни Норвегія прихистила близько 17 тисяч українців на своїй території, де вони  можуть займатися професійною діяльністю, працювати, отримати житло та медичну допомогу.

Королівство Норвегії також надало значну військову допомогу нашій державі. Країна передала ЗСУ – 22 одиниці самохідних артилерійських установок M109 з обладнанням, запасними частинами та боєприпасами, 14 легкоброньованих автомобілів IVECO LAV III, 4 тис., одиниць протитанкових засобів М72, протиповітряні ракетні комплекси «Містраль», 1500 бронежилетів, 5 тисяч касок, 15 тисяч польових пайків,  та інше спорядження. Слід зазначити, що раніше Норвегія не постачала зброю та боєприпаси до зон конфліктів, що закріплено рішенням парламенту від 1959 року.

Міністр оборони Норвегії Бьорн Аріль Грам оголосив, що його держава приєднається до масштабної програми підготовки українських військовослужбовців у Великій Британії. Країна направить своїх інструкторів для базової підготовки українських військових.

Норвегія взяла на себе лідерство в постачанні природного газу до Європи, зрушивши росію, що скорочує постачання до країн ЄС.  Офіційні прогнози свідчать, що Норвегія має намір збільшити видобуток природного газу на 8% порівняно з 2021 роком. І відповідно побити рекорд п’ятирічної давності. Уряд Норвегії разом із представниками видобувних компаній розглядає питання щодо постачання природного газу Україні.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Норвегією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним та інвестиційним партнером області.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області зменшився на 21% ($1,5 млн), що склало 3,7% від обсягу України до Норвегії. Серед товарів, які мають найбільший попит у норвезьких споживачів є частини до залізничних локомотивів, пластмаси та полімерні матеріали, чорні метали тощо.

Експортні операції здійснювали 16 підприємств експортерів з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Норвегії у Дніпропетровську область складав $13,1 млн (3,4% від імпорту України з Норвегії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 5,6%. Дніпропетровщина найбільше купувала рибу та ракоподібних, машини та обладнання, нікель та вироби з нього, добрива, пластмаси та інше.

Імпортні операції здійснювали 42  підприємства імпортера.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Норвегії є продукція металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.