Співпраця Дніпропетровської області та Швеції

Після масштабного вторгнення росії до України Швеція змінила політику нейтралітету, якого ця країна дотримувалася близько 200 років, та ухвалила рішення про надання Україні військової допомоги, а також про вступ до НАТО. Зараз Швеція активно надає військову та гуманітарну допомогу Україні, а також допомагає українцям, які були вимушені покинути свої домівки під час війни. Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем заявив, що Швеція готова й надалі підтримувати Україну у війні, при цьому росія має зазнати поразки, аби закінчилася війна, запанували в Європі мир та стабільність.

Цього року, під час візиту Прем‘єр-міністра Швеції Магдалени Андерссон до нашої країни,  Україна та Королівство Швеція підписали спільну заяву щодо оборонної співпраці, галузевого співробітництва у сферах атомної енергетики, енергоефективності, фінансової підтримки для України.

Одним з важливих елементів допомоги є пожертвування шведських громадян та організацій, на благодійні рахунки міжнародних гуманітарних фондів, зокрема платформу UNITED24, ініційовану президентом України, для потреби тимчасово переміщених осіб. Шведський бізнес та громадяни часто роблять добрі справи без зайвої публічності. Але ми бачили багато кампаній, які організовують у Швеції, на деяких збирали по €7 млн за один захід. Ці гроші потім було направлено на потреби українців, для тимчасово переміщених осіб та на захист дітей.

Ще одним аспектом допомоги є робота шведського Уряду з облаштування тимчасово переміщених осіб з України. Згідно з останніми даними міграційної служби Швеції, з України прибуло понад 38 тисяч осіб, з них майже 13 тисяч дітей. Станом на сьогодні Уряд Швеції виділив близько €1 млрд на розміщення та адаптацію українських біженців, і ця цифра корегується протягом бюджетного року.

У Стокгольмі відбулося відзначення 31-ї річниці Незалежності України. Святкування було організоване Посольством нашої держави у співпраці з українськими організаціями Nordic Ukraine Forum STFU Tacticats та Kulturforum STHLM – För barn och unga på flykt, та за підтримки Stockholms stad. Програма заходу складалась з декількох блоків: офіційна частина з врученням подяк від імені Посольства шведським державним установам, шведським компаніям, а також шведським та українським волонтерам; хода центром міста #IndependanceInMyHeart; концерт українських і шведських виконавців; церемонія вшанування пам’яті загиблих в Україні.

Український гурт Kalush Orchestra, який у травні переміг на пісенному конкурсі «Євробачення» з композицією Stefania, виступив 6 серпня, в столиці Швеції Стокгольмі. Концерт пройшов у рамках фестивалю «Стокгольм Прайд» та зібрав не тільки аплодисменти, а й гроші на підтримку України. На головній сцені Stockholm Pride під час виступу Kalush Orchestra інформували про збір коштів на купівлю автомобіля швидкої допомоги для України, а після концерту в Стокгольмі з цією ж метою провели благодійний аукціон за участю українського гурту. 

За підтримки мерії Стокгольма та Beredskapslyftet відбулося відкриття Українського культурного центру, який діятиме у шведській столиці впродовж року. Центр стане важливою платформою для організації культурних заходів для українців, а також промоції української культури у Швеції.

Представники благодійної організації шведських рятувальників «Swedish Rescuers» передали спецобладнання саперам Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС. Зокрема, українські сапери отримали магнітометричні комплекси MagDroneR4 до квадрокоптерів DJI Matrice 300 RTK, а також пожежний автомобіль та два реанімобілі.

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом привіз в Україну найбільший в історії двосторонніх відносин пакет оборонної та фінансової допомоги – наземні системи ППО, боєприпаси, транспортні засоби, різне зимове обладнання та однострої, панцерники та  €270 млн.

Постачання зброї Швецією Україні, включали як просте спорядження, таке як каски й бронежилети, так і реактивні гранатомети та ракети. Також, Швеція передавала бронебійні снаряди, засоби розмінування, протитанкову зброю, кулемети, 17-мм роботизовану морську гармату, бронежилети та польові траншеї.

Швеція бере участь у підготовці українських військових у Великій Британії, і уряд розглядає можливість продовження цієї місії після закінчення року, а також долучитися до тренувальної місії ЄС.

Швеція також має надіслати понад €66 млн гуманітарної допомоги. Уряд заявив, що ця підтримка спрямована на те, щоб допомогти українському народу пережити зиму, оскільки Росія продовжує завдавати ударів по ключових об’єктах інфраструктури, залишаючи великі міста України без електрики.

Швеція є важливим інвестиційним та торговельним партнером Дніпропетровської області. На території нашого регіону діє 9 компаній зі шведськими інвестиціями, які інвестували в економіку регіону $0,6 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області зменшився на 44% ($5,46 млн), що склало 5,1% від обсягу України до Швеції. Серед товарів, які мають найбільший попит у шведських споживачів є чорні метали та вироби з них, меблі, частини залізничних локомотивів тощо.

Експортні операції здійснювали 31 підприємство з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів зі Швеції у Дніпропетровську область складав $43,86 млн (6% від імпорту України зі Швеції) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 31%. Дніпропетровщина найбільше купувала лікарські засоби, машини та обладнання, папір, картон, чорні метали та інше.

Імпортні операції здійснювали 119  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):