Співпраця Дніпропетровської області та Словаччини

Словацька Республіка з перших днів війни надає Україні неоціненну військову, економічну та гуманітарну допомогу. Через військову агресію кремля проти України, Словаччина скоротила штат посольства рф та вислала з країни 35 російських дипломатів та трьох працівників російського посольства.

На шляху європейської інтеграції України, Словаччина послідовно підтримує нашу державу, в тому числі під час дискусій в рамках Ради ЄС щодо необхідності швидкого надання Україні статусу кандидата на членство ЄС.

Словаччина, спільно з Україною, Польщею, Литвою, Латвією, Румунією, Естонією та Угорщиною започаткували новий формат взаємодії країн – «Київську ініціативу». Новий формат розглядається як майданчик для обговорення спільних безпекових викликів для регіону Центральної та Східної Європи в умовах російської агресії проти України.

Президент Словаччини Зузана Чапутова приїздила з візитом до України та відвідала зруйновані російськими військами Ірпінь та Бородянку. «У Бородянці та Ірпені я на власні очі бачила сліди розрухи, яку принесли в Україну російські солдати. Я вірю, що коли цей жах закінчиться, Україна знову розквітне. Як сьогодні серед зруйнованих будинків у Бородянці чи в Ірпені розцвіли квіти», – відзначила Чапутова.

У Київській області працюють міжнародні експерти, зокрема дві слідчі групи зі Словаччини, які документують військові злочини, скоєні російською окупаційною армією.

Для підтримки та посилення команди українських фахівців до України прибули медики зі Словацької гуманітарної медичної організації «STEP-IN». Вони працюють у мобільних бригадах, які протягом 6 місяців надаватимуть медичну гуманітарну допомогу вимушеним переселенцям із різних населених пунктів України. Представники міжнародної організації «STEP-IN» допомагають українським медикам бути краще підготовленими до надзвичайних ситуацій, особливо під час війни.

З 24 лютого до Словаччини прибуло близько 400 тис. українських біженців. Це величезна кількість для Словаччини з населенням 5 млн осіб. На сьогодні у Словаччині залишаються 70 тис. українських біженців, їм надано притулок та  забезпечено гідні умови. У країні відкрили благодійні фонди, пункти збирання гуманітарної допомоги, сайти, де постраждалі можуть попросити про підтримку.

Словацькі недержавні громадські організації переправили в Україну понад 700 тонн гуманітарної допомоги, яка склала €1,5 млн і включала необхідні продукти харчування, медичні товари та ліки, предмети гігієни.

Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Хегер закликав назавжди скасувати імпортне мито на весь український експорт до країн Європейського Союзу. Цей крок покликаний допомогти збільшити експорт України до ЄС та полегшити скруту українських виробників та експортерів в умовах військового вторгнення росії.

Уряд Словаччини схвалив пропозицію про безоплатну передачу Україні військових матеріалів на суму понад €2 млн. Зокрема, йдеться про 10 млн літрів дизельного пального, 2,4 млн літрів авіабензину та 12 тис. 120-міліметрових боєприпасів. Словаччина вже надала Україні допомогу на суму понад €10 млн.

Словацька Республіка також передала Україні чотири вертольоти Мі-17 та один вертоліт Мі-2, дивізіон ППО С-300, а також боєприпаси для реактивної системи залпового вогню «Град», 8 самохідних гаубиць «Zuzana 2». Та головне, українську військову техніку ремонтуватимуть та модернізуватимуть у Словаччині.

Крім того, Словаччина передасть Україні 30 бойових машин. Про це президентка Зузана Чапутова оголосила під час виступу на другому саміті Кримської платформи. «Ми не зупинимось. Ми продовжимо надавати допомогу, зокрема військову, 30 бойових машин», – заявила вона.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону зі Словаччиною, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових торговельних партнерів області. Словаччина займає 4 місце серед експортерів з Дніпропетровської області серед країн ЄС.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився в 3,8 раза ($421,4 млн), що склало 42,2% від обсягу України до Словаччини. Серед товарів, які мають попиту словацьких споживачів є руди та концентрати залізні, частини до залізничних локомотивів, чорні метали та вироби з чорних металів тощо.

Експортні операції здійснювали 57 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів зі Словаччини у Дніпропетровську область складав $44,5 млн (4,8% від імпорту України зі Словаччини) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 6,2%. Дніпропетровщина найбільше купувала каучук, гуму, машини, обладнання, пластмаси, полімери, чорні метали, лікарські засоби та інше.

Імпортні операції здійснювали 133  підприємства імпортери.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Словаччини є продукція гірничо-металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.