Співпраця Дніпропетровської області та Європейського Союзу

ЄС є найбільшим торговельним партнером, стабільним та надійним інвестором, а в умовах війни значущим економічним і гуманітарним донором для України та регіону зокрема. Від початку російської агресії ЄС мобілізував близько €4,1 млрд для загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України у вигляді надзвичайної макрофінансової допомоги, бюджетної підтримки, екстреної допомоги, реагування на кризи й гуманітарної допомоги.

ЄС поширив свою підтримку на українську економіку та фінансову життєздатність банківського сектору, підтримку функціонування українського уряду та на його спроможність покрити основні витрати. У період з березня по травень 2022 року Україні було виділено €1,2 млрд макрофінансової допомоги. ЄС також надає додаткову грантову допомогу в розмірі €120 млн для підтримки розбудови держави та забезпечення її життєздатності.

На програми гуманітарної допомоги, підтримки цивільних осіб, які постраждали внаслідок військової агресії росії проти України, ЄС спрямував €243 млн. З них, € 230 млн призначено Україні та €13 млн – Молдові, для допомоги людям, які рятуються від агресії. Ця гуманітарна допомога від ЄС передбачає забезпечення продуктами харчування, водою, медичними послугами, притулком та допомогою в задоволенні базових потреб таких осіб.

Додатково €330 млн підуть на програму екстреної допомоги, спрямовану на те, щоб забезпечити доступ до основних товарів та послуг, таких як освіта, охорона здоров’я і їжа. Водночас вона допомагає захистити населення, як внутрішньо переміщених осіб, так і приймаючі громади, а також підтримати малі та середні підприємства і сільське господарство. Іншою важливою ціллю є відбудова дрібної цивільної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки й посилення кібербезпеки, свобода ЗМІ та дії, спрямовані за запобігання дезінформації.

Єврокомісія створила логістичні центри захисту цивільного населення у Польщі, Румунії та Словаччині, щоб якомога швидше надавати необхідну допомогу Україні. Ці центри акумулюватимуть і розподілятимуть допомогу, яка надається в рамках Механізму захисту цивільного населення. ЄС продовжує допомагати сусіднім країнам, які вже прийняли понад 5 мільйони переміщених осіб з України.

Через Механізм захисту цивільного населення ЄС, Україні надано понад 30 тис. тонн гуманітарної допомоги від 29 країн — 27 країн-членів ЄС, Норвегії та Туреччини. Це включає життєво необхідні товари: ліки, продукти харчування і предмети притулку, а також стратегічне обладнання.

Європейський інвестиційний банк схвалив виділення екстреної допомоги Україні у розмірі €668 млн. Своєю чергою ЄБРР заявив про надання «пакету стійкості» у розмірі €2 млрд  для України та країн, які приймають українських біженців.

Рада Європейського Союзу 24 травня погодила режим тимчасової лібералізації торгівлі з Україною. Затверджені положення включають повне призупинення імпортних мит на промислові товари, систему вхідних цін на фрукти та овочі, а також антидемпінгові мита і захисні заходи щодо імпорту сталі на один рік.

Комісія окреслила план дій зі створення «Шляхів солідарності», щоб забезпечити Україні можливість експортувати зерно, а також імпортувати необхідні їй товари – від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив.

В енергетичній галузі, електромережа України була синхронізована з ЄС. Євросоюз продовжуватиме підтримувати Україну в енергетичній галузі, забезпечуючи реверсні потоки газу в країну. Україна також зможе скористатися спільною закупівлею європейського газу, зрідженого природного газу та водню.

З метою зміцнення обороноздатності України, Європейським союзом було надано €1,5 млрд на військову техніку для Збройних сил України. 24 травня Європейська рада схвалила виділення Україні четвертого траншу допомоги у розмірі €500 млн, які дозволять ЄС підтримати українську армію озброєнням.

ЄС традиційно є визначним інвестиційним та торговельним партнером Дніпропетровської області. На території регіону діє 630 компанії з іноземними інвестиціями країн ЄС, які інвестували в економіку області $4983,1 млн  (93,9% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в область).

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 2 рази ($4082,1 млн), що склало 15,2% від обсягу України до країн ЄС. Серед товарів, які мають попит у європейських споживачів є руди, шлаки, чорні метали та вироби з чорних металів, жири та рослинні олії тощо

Суттєво зросли обсяги експорту наступних видів продукції:

 • зернові культури у 2,8 раза ($17,8 млн);
 • їстівні плоди та горіхи у 2,4 раза ($2,1 млн);
 • овочі у 2 разів ($2,5 млн);
 • жири та олії у 2,5 раза ($174,7 млн);
 • органічні хімічні сполуки у 3 рази ($1,8 млн);
 • засоби наземного транспорту у 2,1 раза ($3,3 млн);
 • добрива у 3,6 раза ($83,2 млн);
 • мідь та вироби з неї у 91,6 раза ($2,3 млн).

Лідером серед країн членів ЄС, які є споживачами українських товарів стала Польща. Експорт до цієї країни зріс майже на 66,4% у порівнянні з 2020 роком та становив $885,3 млн, що складає 21,7% від загального обсягу експорту з області.

Друге місце серед європейських споживачів продукції регіону посіла Чехія. Експорт до країни збільшився у 2,5 раза у порівнянні з минулим роком. Експорт становив $514,8 млн. 

На третьому місці серед споживачів продукції регіону  ̶  Італія, експорт до якої збільшився у 2,6 раза та становив $434,8 млн.

Значно збільшився обсяг експорту товарів  до  Болгарії, Греції, Естонії, Іспанії, Литви, Мальти, Нідерландів, Португалії, Словаччини, Фінляндії та Кіпру.

Експортні операції здійснювали 679 підприємств з Дніпропетровської області до країн ЄС.

Найбільш значимі підприємства експортери:  

 

Імпорт товарів з ЄС за 2021 рік становив $1897,1 млн (6,6% від обсягу імпорту України) та зріс у порівнянні з минулим роком на 19,8%. Дніпропетровщина найбільше купувала фармацевтичну продукцію, машини та обладнання, пластмаси та полімери тощо.

У порівнянні з 2020  роком значно збільшились обсяги імпорту, зокрема:

 • добрива у 2,3 раза ($12,4 млн);
 • натуральне та штучне хутро у 82 рази ($5,7 тис.);
 • мідь та вироби з неї у 6,7 раза ($5,3 млн);
 • літальні апарати у 6 разів ($0,4 млн);
 • фотографічні та кінематографічні товари у 14 разів ($0,3 млн).

Серед країн світу, продукцію яких найбільше купувала Дніпропетровська область, з позитивною динамікою лідирує Німеччина (збільшення на 27,5%) з обсягом $402,8 млн. Друге місце займала Польща, імпорт товарів з якої збільшився  на 24,1% та становив $298,3 млн. На третьому місці  ̶  Італія, імпорт становив $189,7 млн та зріс  на 27 % у порівнянні з 2020 роком.

Імпортні операції здійснювали 1608  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів:

Серед перспективних напрямків для експорту до ЄС є продукція гірничо-металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.