Співробітництво Північноатлантичного альянсу та України

Найбільш рішучим чином НАТО засуджує жорстоку і неспровоковану загарбницьку війну росії проти України – незалежної, мирної і демократичної країни, близького партнера Альянсу. Як НАТО, так і держави–члени Альянсу продовжують надавати Україні допомогу на безпрецедентному рівні з метою гарантування її основоположного права на самооборону.

Альянс почав активно надавати Україні підтримку після 2014 року через трастові фонди. На саміті 2016 року вперше затвердили комплексний пакет допомоги нашій державі. Після розв’язання 24 лютого росією широкомасштабної війни проти України, НАТО активізувало цю допомогу. З того часу Альянс передавав Києву пальне, аптечки та медикаменти, засоби індивідуального захисту від хімічних, біологічних і радіоактивних загроз, також обладнання для захищеного зв’язку, бронежилети, пристрої для розмінування та сотні переносних систем протидії дронам. Країни НАТО з початку російського вторгнення надали Україні військову підтримку на суму близько €8 млрд.

Військова підтримка НАТО для України зросла з початку війни проти росії. На допомогу Україні після 24 лютого вже виділили €22 млн  – допомогу на цю суму вже доставили. Ще €40 млн вже затвердили, тепер справа за передачею цієї допомоги.

Наразі готується новий пакет допомоги ще на €330 млн. Новий комплексний пакет допомоги в НАТО розглядають також як «чіткий і очевидний» сигнал того, що партнерство Альянсу з Україною є важливим і довготривалим. Він передбачає як короткострокову, так і довгострокову підтримку.

Потреба у довгостроковій частині допомоги зумовлена тим, що як в Україні, так і в країнах Альянсу з перебігом війни дедалі менше залишається зброї радянського зразку. І з новими поставками у Збройних сил України все більше озброєнь натівських стандартів. Тож у довгостроковій перспективі в НАТО допоможуть Києву остаточно завершити перехід на нову зброю. Задля цього Альянс разом з українською владою розробляє дорожню карту для досягнення оперативної сумісності між ЗСУ та арміями країн НАТО. 

Україна стала асоційованим членом багатосторонньої програми взаємосумісності (МІР), яка здійснює технологічне співробітництво армій держав-членів НАТО. Членство в МІР означає, що Україна отримала право спільно розробляти й вносити зміни до ключових стандартів НАТО, які стосуються взаємодії систем бойового управління та суміжних стандартів. За підтримки Трастового фонду Україна-НАТО та програми MIP було вдосконалено українську систему ситуаційної обізнаності «Дельта», що з 2016 року розробляється українськими військовими ІТ-фахівцями. Взаємодія МІР та українських розробників системи «Дельта» здійснюється з 2019 року.

На полях Мадридського саміту НАТО було оголошено про нову програму швидкого реагування на кібератаки. Альянс водночас зобов’язався посилити кіберзахист України на тлі невпинних атак росії, яка систематично здійснює кібератаки на енергетику, банківську систему та інші критичні для економіки України об’єкти.

В подальшому у сфері кібербезпеки НАТО приділятиме увагу розбудові можливостей України, наданні необхідного обладнання і підготовці персоналу, в результаті чого Україна повинна  набути здатності захищати свою інфраструктуру від сучасних кібератак.

Одночасно важливим напрямком має стати сумісна протидія і припинення діяльності осіб, які проживають на території країн-членів НАТО та надають підтримку гібридній агресії РФ у кіберсфері.

Незабаром очікується також приєднання України до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО в статусі постійного учасника.

Члени НАТО тісно співпрацюють з компаніями оборонної промисловості, щоб забезпечити Україні більше поставок зброї та обладнання в рамках підготовки до тривалої війни з росією.

Німеччина спільно з Данією та Норвегією профінансують виробництво і поставку на озброєння словацьких 155 мм колісних самохідних артилерійських установок Zuzana 2 для Збройних сил України. Вартість контракту склає €93 млн.

30 вересня за результатами засідання Ради національної безпеки і оборони Україна подала заявку на вступ до НАТО у прискореному порядку.

Президенти дев’яти країн-членів НАТО з Центральної та Східної Європи вже підтримали членство України в Альянсі та закликали збільшити допомогу.

«Ми підтримуємо Україну в її захисті від вторгнення Росії, вимагаємо від Росії негайно вийти з усіх окупованих територій і заохочуємо всіх членів Альянсу істотно збільшити військову допомогу Україні. Усі, хто вчиняє злочини агресії, мають бути притягнуті до відповідальності», – заявили 9 президентів.

Документ підписали: президенти Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини.

«Лише за останні кілька днів ми спостерігали за прогресом як на півдні в Херсонській області, так і на сході в Харківській області. Це свідчить про мужність, навички і рішучість українських сил. Це також демонструє те, що наша допомога змінює ситуацію на полі бою щодня», – заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг та наголосив на тому, що НАТО надсилає сильну і об’єднану відповідь російській брутальній війні в Україні: «Це включає безпрецедентну військову, фінансову та гуманітарну підтримку від Альянсу, щоб Україна могла втілити своє право захистити себе».

Країни члени НАТО залишаються головними торгівельними та інвестиційними партнерами регіону та України. На їх долю припало 42% зовнішньоторгівельного обороту області – $7558 млн. На території регіону діє понад 700 компаній з іноземними інвестиціями країн, що входять до Альянсу, які інвестували в економіку області $6841,6 млн  (93,8% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в область).