Топ-8 українських стартапів 2022-го: кому вдалося залучити найбільший обсяг інвестицій

У воєнний рік вітчізняні фаундери закрили 54 угоди

2022 рік був дуже непростим для українських стартапів – як і для всього бізнесу. Втім попри війну багатьом вітчизняним проєктам вдалося-таки залучити інвестиції. За підрахунками Mind, на ринку зафіксовано 54 угоди. Розмір фінансування 16 з них поки не розголошується. В інші 38 стартапів вкладено понад $724,4 млн. Але з нюансом: $500 млн із цієї суми вкладено в один проєкт. А більшість стартапів «підняли» до $1 млн. Тож прогнозовано в порівнянні з 2021 роком маємо спад: тоді вітчизняні команди побили рекорд та отримали інвестиції на загальну суму $2,347 млрд.

Для щорічного рейтингу Mind відібрав стартапи, яким вдалося подолали «планку» в $5 млн. Таких проєктів виявилося небагато: тільки вісім команд пройшли рубіж. Видання включило в рейтинг і підсумовувало інвестиції лише тих компаній, які мають команди / офіси в Україні та наших співвітчизників – серед засновників. Тому за «бортом» залишилися проєкти, у яких немає команд у нашій країні. Наприклад, Eclypsium (залучив $25 млн), Atlant 3D Nanosystems ($15 млн), Аegiq ($4,8 млн).

Цікаво, що цього року чотири місця в топ-8 посіли криптостартапи. Незважаючи на «криптозиму» – стрімкій обвал в цій індустрії – вони встигли зловити «хвилю».

8 місце: Utorg

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $5 млн

Рік створення: 2020

Засновники: Артем Баранник, Даніель Стольберг, Євген Петраков

Офіси: Київ

Це криптообмінник із простим функціоналом. Користувач вводить суму у фіатній валюті (гривні, доларах, євро), вказує назву криптогаманця – отримує на нього крипту. Комісія – 6,5%.

Таких проєктів чимало на ринку. Розробники вважають, що їхній продукт клієнти обирають, тому що він швидкий та простий у використанні. За даними Utorg, цим криптообмінником вже скористувалися мільйони людей із майже 200 країн. Forbes наводить більш «предметну» статистику: з травня 2021 до травня 2022 року стартап отримав $20 млн прибутку від 250 000 користувачів.

До цього року стартап розвивався на власні кошти. У вересні 2022-го команда вперше залучила сторонні інвестиції. В Utorg вклалися американська Dragonfly та українські Hypra й TA Ventures. Залучені $5 млн ідуть на розробку децентралізованого додатка та просування по світу: команда отримує ліцензії провайдера послуг з обміну цифрових активів у Великій Британії, Канаді, ОАЕ, Сінгапурі, Таїланді тощо.

7 місце: Salto X

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: 5,2 млн євро

Рік створення: 2021

Засновники: Рагнар та Еліза Сасс, Крістс Авотс, Тетяна Чайковська

Офіси: Київ, Рига (Латвія), Таллінн (Естонія)

Кількість співробітників: близько 20

Це ще один криптостартап. Створений наприкінці минулого року співзасновником естонського «єдинорога» Pipedrive Рагнаром Сассом і керівницею київського коворкінгу LIFT99 Тетяною Чайковською. Команда розробляє Web3-альтернативу фондовим опціонам.

«Більшість засновників стартапів знають про біль при роздачі капіталу. Різні закони в різних юрисдикціях, правила оподаткування та працевлаштування. І біль тільки посилюється, коли фаундери намагаються надати частку непрацівникам: підрядникам, радникам, громадськості тощо», – пояснюють засновники та запевняють, що Salto X цю проблему розв’язує.

Тож продукт замінює традиційні опційні програми для співробітників на токени за допомогою смарт-контракту. Це дозволяє знизити витрати на юридичне оформлення незалежно від юрисдикції і спростити видачу акцій компанії для віддалених або контрактних співробітників.

Перші інвестиції стартап залучив у липні цього року. Кошти вклали фонди ByFounders, Blockwall, Box Group, 3Commas та низка «ангелів». Інвестиції пішли на масштабування продукту в різних юрисдикціях і розширення команди в Україні. Восени в нашій країні відкрився офіс Salto X.

6 місце: Fintech Farm

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $7,4 млн

Рік створення: 2021

Засновники: Дмитро Дубілет, Олександр Вітязь, Микола Безкровний

Офіси: Київ, Дніпро

Кількість співробітників: понад 70

Це фінтех-компанія, яка розробляє платформи для запуску необанків у різних країнах світу. Торік Fintech Farm відкрила свій перший проєкт – Leobank в Азербайджані. Та запланувала експансію в країни Африки та Азії. Для цього й залучила ще в січні 2022 року $7,4 млн від Flyer One Ventures, Solid, Jiji (входить до групи Genesis), TA Ventures, u.ventures, AVentures Capital.

Поки попри війну компанії вдалося просунутися на два ринки: 2022 року у В’єтнамі команда запустила Liobank, у Нігерії – Fibo. Для експансії Fintech Farm залучає місцевий банк-партнер, з яким ділить бізнес 50 на 50.

5 місце: Spin Technology (раніше Spinbackup)

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $16 млн

Рік створення: 2013

Засновник: Дмитро Донцов

Офіси: Київ, Одеса, Лос-Анджелес (США), Пало-Альто (США)

Кількість співробітників: понад 80

Cтартап із сфери кібербезпеки. Команда розробила своєрідні антивіруси для сторонніх SaaS-сервісів. ПЗ розпізнає загрози на різних платформах: Google Workspace, Microsoft Office 365, Salesforce тощо.

Платформа містить чотири компоненти: моніторинг програм-вимагачів і реагування на них, оцінка ризиків застосунків, запобігання витоку даних, резервне копіювання та відновлення. У Spin понад 1600 клієнтів: Toyota, OFS, Utibrain, Autodoc, Miller тощо.

У серпні Spin залучила $16 млн від Blueprint Equity, Santa Barbara Venture Partners і Blu Venture Investors. Компанію оцінили в $55 млн. Отримані кошти пішли на подальшу експансію, розширення послуг, збільшення команд маркетингу, продажів та інженерів.

4 місце: Preply

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $50 млн

Рік створення: 2012

Засновники: Сергій Лук’янов, Дмитро Волошин, Кирило Бігай

Офіси: Київ, Барселона (Іспанія), Нью-Йорк (США)

Кількість співробітників: понад 400

Платформа для підбору репетиторів, які допомагають вивчити іноземну мову. На Preply понад 49 000 викладачів із 185 країн і близько 50 мов на вибір. З моменту запуску студенти підписалися на більш ніж 16 млн уроків.

У липні компанія залучила $50 млн у раунді серії С від Owl Ventures, Diligent Capital, Hoxton Ventures, Educapital, Evli Growth Partners, Пшемислава Гацека, Swisscom Ventures та Orbit Capital. Отримані кошти команда скерувалаи на зростання в США та Європі, шліфування технології пошуку на основі штучного інтелекту.

3 місце: AirSlate (раніше PDFfiller)

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $51,5 млн

Рік створення: 2008

Засновники: Вадим Ясиновський, Борис Шахнович

Офіси: Київ, Бостон (США), Вроцлав (Польща), Санкт-Петербург (росія)

Кількість співробітників: понад 900, більшість – у київському офісі

SaaS-сервіс автоматизації робочих процесів без коду. На платформі зібрані рішення для розробки, інтеграції, автоматизації документообігу з хмари. У AirSlate близько 87 млн користувачів та 700 000 клієнтів по всьому світу. Зокрема – BillingTree, Ground Floor, Tutor Perini, Colliers, FirstData, GoFundme тощо.

У червні компанія залучила $51,5 млн під час раунду серії C від G Squared UiPath Ventures. Та стала «єдинорогом»: її оцінка перевищила $1,25 млрд. Трохи згодом AirSlate купила платформу для підпису документів DocHub, у якої майже 83 млн користувачів. Сума угоди не розголошується.

У перші дні повномасштабної війни AirSlate заблокувала своїх російських клієнтів, почала донатити на ЗСУ й розмістила на сайті банер для збирання коштів на підтримку України.

Водночас російське представництво компанії – ТОВ СПБ «ФІЛЕР» – попри чисельні прохання співробітників українського офісу не закрила.

2 місце: Unstoppable Domains

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $65 млн

Рік створення: 2018

Засновники: американці Бред Кам, Метью Гулд, Брейден Пезешкі та українець Богдан Гусєв

Офіси: Сан-Франциско (США), Київ

Кількість співробітників: понад 150

Ще один криптостартап. Команда створює короткі домени NFT, до яких користувач може прив’язати адреси всіх своїх криптогаманців. Навіщо? Кожний гаманець складається з більш ніж 30 випадкових знаків. Запам’ятати їх дуже важко, на відміну від простого домену. Стартап продає свої «творіння» від $5 за домен. Користувач отримує його у власність на все життя. Unstoppable Domains продав уже понад 2,5 млн доменів.

Залучивши фінансування в липні цього року, стартап став другим українським «єдинорогом» з оцінкою в $1 млрд, якому вдалося здобути цей «статус» у воєнний час. Незважаючи на «криптозиму» в проєкт повірили та вклалися багато фондів:  Pantera Capital, Mayfield, Gaingels, Alchemy Ventures, Redbeard Ventures, Spartan Group, OKX Blockdream Ventures, Polygon, CoinDCX, CoinGecko, We3 syndicate, Rainfall Capital, Broadhaven, El Ventures, Hardyaka, Sound Media Ventures, а також попередні інвестори Boost VC та Draper Associates.

1 місце: Near Protocol

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $500 млн

Рік створення: 2018

Засновники: Ілля Полосухін, Олександр Скіданов

Офіси: Лісабон (Португалія), в Україні перебуває частина команди

Лідером цього року став стартап із – яка несподіванка – криптоіндустрії. Компанія запустила блокчейн-платформу, що допомагає розробникам створювати децентралізовані сервісі (dаpps). У NEAR запевняють, що їхній продукт порівняно з конкурентами швидший, простійший у використанні та дешевший.

Near опрацьовує понад 100 000 транзакцій на секунду, тоді як Ethereum – 15, Bitcoin – 5–7, український Solana – 3000. На платформі NEAR уже працюють близько 300 додатків (Аurora, Buroww, Ref Finance тощо) із понад 200 000 користувачами по всьому світу. Компанія заробляє на комісії за транзакції (декілька центів за кожну). Команда запевняє, що ціна в 10 000 разів нижча, ніж в Ethereum. Також власники додатків платять Near за зберігання даних.

Цього року компанія двічі залучила інвестиції. Перший раз у січні – $150 млн від Three Arrows Capital, Dragonfly Capital, a16z, Mechanism Capital тощо. Другий раз у квітні – уже $350 млн від Tiger Global, Republic Capital, Hashed, FTX Ventures, Dragonfly Capital та інших інвесторів. Гроші скерували на розширення регіональних офісів і запуск нових проєктів у Web3. У вересні компанія оголосила про початок роботи свого фонду на $100 млн для розвитку Web3 й першу свою інвестицію в український стартап Datrics. Він розробляє no-code-платформу, що дозволяє компаніям проводити аналіз даних високого рівня без залучення програмістів. Сума угоди не розголошується.

Джерело: https://mind.ua/