Минулого тижня, з нагоди візиту комісара Кіріакідес до України, Комісія та український уряд підписали угоду про участь у програмі EU4Health. Ця угода дозволить Україні скористатися фінансуванням ЄС у галузі охорони здоров’я, що дасть можливість підтримати українську систему охорони здоров’я і відреагувати на невідкладні потреби, а також сприятиме відновленню країни у довгостроковій перспективі.

Стелла Кіріакідес, комісар з охорони здоров’я та безпеки харчових продуктів, заявила: «Ось уже протягом майже п’яти місяців неспровокована війна в Україні спричиняє неймовірні фізичні й психічні страждання мільйонам людей та чинить величезний тиск на серйозно зруйновану систему охорони здоров’я. Сьогодні була підписана угода, за якою Україна зможе швидко скористатися фінансуванням ЄС у галузі охорони здоров’я для підтримки української системи охорони здоров’я, а також для відновлення країни у довгостроковій перспективі. Ми поглиблюємо нашу співпрацю перед обличчям варварської воєнної агресії Росії, щоб висловити Україні всебічну й непохитну підтримку ЄС».

З набуттям чинності угоди про участь українські органи охорони здоров’я і широка медична спільнота зможуть повною мірою скористатися фінансуванням в рамках програми EU4Health на рівних умовах зі своїми колегами з країн-членів ЄС, Норвегії та Ісландії. Ця угода матиме зворотну силу, що дозволить Україні вже на 1 січня 2022 року вважатися учасницею й отримувати негайне фінансування в рамках робочої програми EU4Health на 2022 рік.

Програма EU4Health сприятиме зменшенню прямих збитків, які виникли внаслідок бойових дій, та фінансуватиме українські державні й приватні проєкти, що братимуть участь у післявоєнному відновленні України.

Під час підготовки майбутніх щорічних робочих програм представники України братимуть участь у політичних дебатах із країнами-членами ЄС, що зміцнюватиме співпрацю і сприятиме вживанню необхідних заходів.

Загальна інформація

Порівнюючи з трьома попередніми програмами охорони здоров’я програма EU4Health, прийнята у травні 2021 року, бюджет якої на 2021–2027 роки становить 5,3 млрд євро, є безпрецедентним рівнем фінансових зобов’язань Союзу в галузі охорони здоров’я. Програма EU4Health зробить значний внесок у відновлення ЄС після пандемії COVID-19 і допоможе розв’язувати довгострокові проблеми у галузі охорони здоров’я через створення біль ефективних, стійких і доступних систем охорони здоров’я.

Програма EU4Health реалізується через щорічні робочі програми. Перші дві робочі програми вже прийнято, завдяки чому сума доступного фінансування складає понад 1,1 млрд євро (311,8 млн євро на 2021 рік і 835,5 млн євро на 2022 рік). Програма EU4Health охоплює чотири напрямки: профілактику захворювань, готовність до криз, системи охорони здоров’я і цифрові технології, приділяючи особливу увагу онкологічним захворюванням.

Україна подала офіційний запит на участь у програмі EU4Health 9 вересня 2021 року.

Підписання угоди відбувається в контексті візиту комісара Кіріакідес до України в супроводі Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшко в рамках поточних заходів Комісії з надання підтримки у сфері охорони здоров’я Україні та її народу.

Додаткова інформація

Джерело: Delegation of the European Union to Ukraine