Україна збільшила агроекспорт у червні до 2,7 млн тонн

Україна у червні 2022 року експортувала 2,7 млн тонн продукції АПК альтернативними шляхами. Це на 30% більше, ніж у травні.

Щодо структури експорту цієї продукції в червні, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 1,4 млн тонн (кукурудза — 86%, пшениця — 10%, ячмінь — 3%), приріст до показника минулого місяця: +23%;
  • олійні культури — 642,5 тис. тонн (насіння соняшнику — 84%, сої — 14%, ріпаку — 2%), приріст: +52%;
  • рослинні олії — 298,5 тис. тонн (соняшникова олія — 94%, соєва — 6%), приріст: +45%;
  • макуха після вилучення рослинних олій — 139,1 тис. тонн (соняшникова — 81%, соєва — 19%), приріст: +20%.

«Найбільші темпи приросту демонструють олійні культури, а точніше — насіння соняшнику. Для українського ринку насіння соняшнику ніколи не було експортноорієнтованою культурою. Практично весь обсяг перероблявся в Україні, а тоді вже експортувалася соняшникова олія. Ситуація зараз змінилася, і почав зростати саме експорт насіння», — зазначають в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». 

Стосовно географії експорту, то вона суттєво змінилася з початку війни. До війни основними покупцями української продукції були Китай, Індія, Нідерланди та Єгипет. Зараз основними країнами-покупцями продукції АПК є європейські країни, які знаходяться поруч з Україною: Румунія, Польща, Болгарія, а також Туреччина. 

«Хоча з кожним місяцем обсяги експорту альтернативними шляхами зростають, однак темпи все ще залишаються низькими та не можуть замінити морські шляхи. Тому експорту агропромислової продукції необхідно надавати пріоритет при здійсненні відвантажень не морськими шляхами, щоб вберегти такий важливий напрям економіки України, доки не розблоковані морські порти. Без налагодження експорту всієї виробленої продукції в аграріїв не буде достатньо коштів для збору вже посіяних культур, а тим паче — для наступної посівної 2023 року», — підсумували в УКАБ.

Джерело: https://agroportal.ua/