З початку травня експорт соняшнику з України досяг багаторічного місячного максимуму

Внаслідок помірного експорту соняшникової олії та суттєвого дефіциту продукції на світовому ринку, від початку війни Україна стрімко нарощує обсяги експорту насіння соняшнику. Також значною мірою цьому сприяє попит європейських, переважно болгарських та румунських переробників, що мають проблему недозавантаженості своїх заводів олійною сировиною.

Згідно з оперативними даними, за 18 днів травня 2022 р. з України було відвантажено близько 180 тис. тонн олійної, що вже на 64% перевищує квітневий експорт та стало місячним максимумом із січня 2003 р.

При цьому експорт соняшникової олії за цей же період склав близько 87 тис. тонн (-3% до показника в аналогічний період квітня поточного року), що є місячним мінімумом з жовтня 2011 р.

Усього з початку війни (1 березня – 18 травня) експорт соняшнику з України склав 314 тис. тонн, що майже в 45 разів перевищує обсяг відвантаження олійної в березні-травні попереднього сезону. При цьому експорт соняшникової олії за вказаний період склав 357 тис. тонн, що на 72% поступається показнику в березні-травні сезону-2020/21.

Водночас очікується, що вже з липня 2022 р. місячні обсяги експорту соняшнику в ЄС почнуть знижуватися внаслідок сезонного збільшення інтересу європейських переробників до ріпаку, новий врожай якого може з’явитись на ринку вже в червні. На цьому тлі експорт української соняшникової олії в даному напрямку може дещо підвищитись, але, як і раніше, може бути обмежений пропускною здатністю функціонуючих переходів.

Джерело: www.apk-inform.com