Заява Президента Урсули фон дер Ляєн, разом з Президентом України Володимиром Зеленським, з нагоди її візиту до Києва

08.04.2022

Дякую, дорогий Володимире.

Дозвольте перш за все сказати, що ранкове бомбардування залізничної станції, де відбувалась евакуація мирного населення, є ганебним. Я пригнічена людськими втратами і висловлюю щирі співчуття родинам загиблих, а також усім, хто втратив рідних і близьких.

Для мене важливо було розпочати сьогодні свій візит з Бучі. Тому що в Бучі було розшматовано нашу людяність. Цілком правильно і справедливо, що увесь світ проголосував за те, аби відсторонити Росію від Ради з прав людини. Ця війна є викликом для всього міжнародного співтовариства. І це вирішальний момент. Чи пануватиме безжалісне спустошення, чи переможе людяність? Чи запанує верховенство сили, чи верховенство права? Чи триватиме безкінечний конфлікт та боротьба, чи буде майбутнє у спільному процвітанні?

Ваша боротьба – це наша боротьба. Я сьогодні тут з вами, у Києві, аби сказати вам, що Європа на вашому боці. Сьогодні, дорогий Володимире, я хочу донести це послання до українського народу.

Ми тільки-но обговорювали, як посилити підтримку Європи ще більше. Дозвольте мені сказати відверто: ми ніколи не зможемо зрівнятися у жертвності з українським народом. Але ми мобілізуємо наші економічні потужності, щоб змусити Путіна заплатити високу ціну. Ми запровадили п’ять хвиль безпрецедентних санкцій проти Росії. І ми якраз готуємо нову хвилю. Ми рухаємося до системи безперервних санкцій. Ці санкції вже завдають тяжких збитків. Експорт товарів до Росії впав майже на 71%. Інфляція становить близько 20% і продовжує зростати. Довіра бізнесу до Росії знаходиться на найнижчому рівні від 1995 року. А найкращі і найвидатніші уми, разом із понад 700 приватними компаніями, залишають країну. Крім того, від початку війни держави-члени вже заморозили 225 млрд. євро приватних російських активів у ЄС. Росія поринатиме у економічний, фінансовий і технологічний занепад. Натомість Україна рухається до європейського майбутнього.

Ми разом з вами, коли ви захищаєте свою країну. Це наступне, що я хотіла сказати. Український народ тримає смолоскип свободи для усіх нас. Ви захищаєте свою країну і своє життя. І ви боретеся за основоположні принципи. Європейський Союз надсилає зброю до вашої країни. Ми виділили з Європейського миротворчого фонду 1 млрд євро на підтримку Збройних сил України. І буде виділено ще більше. Я висловлюю вдячність Верховному Представнику, котрий запропонує зараз додаткові 500 мільйонів євро. Окрім того, багато країн-членів ЄС постачають військову техніку в безпрецедентних масштабах. Словаччина є у цьому найяскравішим прикладом. Цим ми підтримуємо хоробрих українських воїнів, які борються за свободу України. І за свободу кожного.

По-третє, ми зміцнюємо нашу фінансову допомогу для України. Сьогодні ми надаємо підтримку в розмірі 1 млрд євро. Ця сума складається з трьох різних фінансових пакетів. Саме в цю мить ми перераховуємо 120 млн євро на бюджетну підтримку. Ми виділяємо 330 мільйонів євро з нашого пакету для надзвичайних ситуацій. Обидва є грантами. І ми прискорюємо другу половину пакету макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро.

По-четверте, ми разом з українцями, коли вони шукають притулку всередині наших кордонів. І я обіцяю вам: ми піклуватимемося про них, доки не буде безпечно повертатися додому. Додому – до вільної та заможної України. Ми дбаємо про те, щоб вони мали доступ до житла, шкіл, медичної допомоги та роботи. Відважний народ України заслуговує на усе це. Разом з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо ми збираємося завтра до Варшави. Ми називаємо нашу кампанію «Stand up for Ukraine» – «Підтримай Україну!». Ми мобілізуємо підтримку людям, які рятуються від війни всередині і поза межами України. Ця кампанія є ще одним доказом того, що сьогодні справа України – це світова справа.

Нарешті, ми разом з вами, коли ви мрієте про Європу. Шановний Володимире, мої сьогоднішні слова чіткі: Україна належить до європейської сім’ї. Ми почули ваше голосне і чітке прохання. І сьогодні ми тут для того, щоб дати вам першу, позитивну відповідь. Шановний, Володимире, у цьому конверті – важливий крок до членства в ЄС. Ця анкета є основою для нашого обговорення в найближчі місяці. Саме з цього починається ваш шлях до Європейського Союзу. Тепер ми будемо у вашому розпорядженні 24 години на добу і 7 днів на тиждень, щоб працювати на цій спільній основі та якомога більше прискорити цей процес. Україна – наш друг, і ми це добре знаємо. Україна поділяє наші цінності. І завдяки нашій угоді про асоціацію Україна вже тісно пов’язана з нашим Союзом. Тож ми прискоримо цей процес наскільки буде можливо, водночас гарантуючи дотримання всіх умов.

У перший день Вашого мандату, шановний Володимире, Ви сказали: «Ми обрали Європу своїм напрямком. Але Європа, – сказали Ви, – Європа не десь там. Європа тут – у нашій голові. І коли Європа буде тут, тоді вона прийде і до нашої країни».

Сьогодні, як ніколи, Європа тут. Європа з вами.

Слава Україні!

Джерело: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine_uk?s=232