Румунія та Дніпропетровщина: особливості експортно імпортних відносин

На сучасному етапі українсько-румунське співробітництво позначене суттєвою активізацією політичного діалогу, обопільною зацікавленістю держав та їх регіонів у розвитку прагматичної взаємодії в різноманітних сферах.

В грудні минулого року в Дніпропетровській області розпочало роботу Перше Почесне консульство Румунії в Україні.

Розглядаючи пріоритетність румунського ринку та можливість перспективного партнерства, Дніпропетровське інвестиційне агентство (DIA) проаналізувало зовнішньоекономічні відносини Дніпропетровської області з Румунією за 2018 рік.

Загальний товарообіг (товари та послуги) Дніпропетровщини з Румунією у 2018 році склав $ 231.2 млн, продемонструвавши від’ємну динаміку у порівнянні з 2017 роком. Експорт товарів з області склав $ 214.7 млн. Водночас, імпорт товарів з Румунії за цей же період становив $ 13.5 млн. Позитивне торговельне сальдо на користь Дніпропетровської області склало $ 201.2 млн.

За 10 місяців 2019 року спостерігалось збільшення зовнішньоторговельного обороту області з Румунією на 16,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

Товарна структура експорту з Дніпропетровської області до Румунії не є диверсифікованою. З ТОП-10 основних видів продукції, що експортуються з області, найбільший обсяг займають руди (32.3% від загальносвітового імпорту Румунії), чорні метали та вироби з них, а також палива мінеральні та добрива.

У 2018 році було розпочато експорт нових товарів з Дніпропетровської області, таких як: зернові культури, текстильні матеріали, вата, іграшки, каучук і гума та ін.

Рекордне зростання експорту до Румунії за останній рік показали одяг та додаткові речі до одягу(збільшення у 37 разів), судна та вироби із шкіри (у 8 разів), різноманітна хімічна продукція (у 5 разів) та ін.

Якщо говорити про товарні групи, що імпортуються бізнесменами Дніпропетровщини з Румунії, то серед ТОП-5 найбільший обсяг мають: фармацевтична продукція та чорні метали (імпорт збільшився у 6 разів), інші недорогоцінні метали (99.9% від загальноукраїнського імпорту).

У 2018 році розпочато імпорт нових товарів з Румунії до Дніпропетровської області, таких як: жири та олії тваринного або рослинного походження, а також вироби із шкіри.

Рекордне зростання імпорту з Румунії за 2018 рік відбулося за такими категоріями: залізничні локомотиви (імпорт збільшився в 1081 раз); Вироби з каменю, гіпсу, цементу (у 976 разів); насіння і плоди олійних рослин (у 20 разів), мідь і вироби з неї (у 7 разів); чорні метали (у 6 разів).

Схожість стратегічних цілей орієнтирів та широкі можливості для подальшого зміцнення відносин Дніпропетровщини та Румунії у двосторонньому та міжнародному контексті дозволяють із оптимізмом дивитися у майбутнє взаємин наших держав в єдиній Європі. Подальша конструктивна співпраця, завдяки діяльності Почесного консульства Румунії на території регіону, всебічно цьому сприятиме.