25 тисяч українців навчалися цифрової грамотності в освітніх хабах

Понад 25 тисяч громадян з 22 областей країни пройшли навчання в бібліотеках — Хабах цифрової освіти у 2024 році та опанували цифрові навички. Мінцифра й Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні запустили спільний проєкт «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках — Хабах цифрової освіти» на початку 2024 року.

«У 2020 році Мінцифра ініціювала створення мережі хабів цифрової освіти, щоб забезпечити українцям доступ до розвитку цифрових навичок. Сьогодні в Україні працює понад 5 000 хабів. Разом з Українською бібліотечною асоціацією за підтримки ПРООН ми організували навчання для працівників хабів, щоб вони могли надавати освітні послуги та забезпечувати доступ до можливостей цифрової держави», — зазначила Валерія Іонан, заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

82 % відвідуваів оцінили свій рівень цифрової грамотності після завершення курсів найвищими балами: 7–10 балів з 10 порівняно із 17 % людей, які оцінювали так свій рівень до початку навчання. 

«Цифровими інструментами неможливо скористатися без достатніх цифрових навичок. ПРООН незмінно підтримує урядових партнерів у просуванні цифровізації, адже ми зацікавлені в тому, щоб рівень цифрової грамотності серед українців також зростав. Розвиваючи Хаби цифрової освіти, що навчають людей цифрових навичок, ми разом із партнерами працюємо над досягненням кінцевої мети — щоб якнайбільше українців уміли користуватися компʼютерними технологіями. Це допоможе скоротити цифровий розрив у країні, щоб кожен міг користуватися перевагами цифровізації», — зазначив Христофорос Політіс, заступник Постійного представника ПРООН в Україні.

Щоб навчати громадян цифрової грамотності, понад 1 000 координаторів бібліотек-хабів пройшли спеціалізоване навчання. Після курсу опитування показало, що 90 % координаторів Хабів розвинули свої організаційні та тренерські навички.

Також відвідувачі Хабів покращували свої знання диджитал-можливостей завдяки платформі Дія.Освіта й найчастіше переглядали освітній серіал «Базові цифрові навички для людей елегантного віку», створений Мінцифрою та ПРООН за фінансування Швеції. 

«Цьогорічний проєкт — продовження трирічної співпраці Мінцифри, Української бібліотечної асоціації та ПРООН за фінансування Швеції над розвитком мережі Хабів і професійних спроможностей їхніх працівників. Ця ініціатива дала змогу бібліотекарям з усієї країни поглибити свої знання у сфері цифровізації та вдосконалити професійні якості. Як результат, вони будуть здатні краще організувати роботу Хабу у своїй бібліотеці та допомагати українцям опановувати цифрові навички, отримувати цифрові послуги держави, вирішувати побутові проблеми», — підкреслила Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація.

У 2023 році реалізовано річну ініціативу «Розвиток спроможності бібліотек — Хабів цифрової освіти» з навчання тренерів регіональних хабів, координаторів бібліотек і їхніх користувачів. Мінцифра, УБА та ПРООН за фінансування Швеції також підтримали створення двох інструментів для бібліотекарів — Цифрограму та Рамки цифрових компетентностей для бібліотекарів. Вони допомагають оцінити рівень цифрової компетентності, визначити прогалини в знаннях та спланувати подальший розвиток.

 

Ініціативу реалізувала ВГО Українська бібліотечна асоціація (УБА) у межах «Проєкту підтримки Дія», що реалізується ПРООН за фінансування Швеції, та у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України.

Джерело: https://thedigital.gov.ua/