Ведення бізнесу
За підсумками 2020 року виробництво азотних добрив в Україні склало 5,1 млн т у фізичній вазі.
Загалом обсяг виробництва зріс на 35% порівняно до 2019 року, що є найвищим показником починаючи з 2015 року. Зростання відбулося по всіх трьох основних видах продукції, зокрема: по карбаміду – на 47%, по аміачній селітрі – на 8%, по карбамідо-аміачній суміші – на 29%.
В Україні працює 5 великих заводів з виробництва азотних добрив: три заводи групи Ostchem (Черкаси, Рівне, Сєвєродонецьк), які у 2020 році виробили 2/3 всіх азотних добрив в Україні. А також Одеський припортовий завод (ОПЗ).
Дніпропетровщину в даному списку представляє АТ «ДНІПРОАЗОТ», що є одним з найбільших підприємств хімічної промисловості України. Це єдине підприємство в державі по виробництву рідкого хлору, який застосовується для стерилізації питної води й очищення стічних вод. Підприємство є провідним постачальником мінеральних добрив (аміак, карбамід і аміачна вода); продуктів базової хімії (їдкого натру і синтетичної соляної кислоти); гіпохлориту натрію; товарів народного споживання. Продукція, яку тут випускають, має постійний попит у сільському господарстві, хімічній, енергетичній галузях, в чорній і кольоровій металургії, машинобудуванні, при водопідготовці й в багатьох інших галузях народного господарства.
Зростання внутрішнього виробництва суттєво зменшило імпорт добрив в Україну. Так, у 2020 році обсяг імпорту азотних добрив зменшився більш ніж вдвічі й склав $152 млн проти $365 млн у 2019 році. У фізичній вазі імпорт у 2020 році становив 816 тис. т. Найбільшу частку імпорту – 46,7% займала аміачна селітра, виробництво якої в Україні є найбільш монополізованим.
З введенням у 2019 році повного ембарго на мінеральні добрива з Російської Федерації кардинально змінилася і географія країн-постачальників азотних добрив в Україну. У 2020 році Україна імпортувала азотні добрива з 32 країн. Найбільшими постачальниками були: Білорусь з часткою 29%, Польща – 23%, Грузія – 13%, Литва – 10%, Болгарія – 10%, Казахстан – 6%.
Джерело: www.agronews.ua