Державні кредитні програми – підтримка регіонального бізнесу та комунальних підприємств

Після початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, роль та значущість держбанків стрімко зросла. Великий та середній бізнес почав активно переходити на обслуговування до державних установ, небезпідставно вважаючи їх більш надійними прогнозованими операторами фінансового ринку.

Підтвердженням зазначеному, є данні Національного банку за 2022 рік. Як приклад, Укрексмібанк збільшив обсяг кредитування підприємств на 20%, та досяг річного кредитного портфеля – 82,9 млрд.

Військовий стан, економічна криза та високий рівень інфляції призвели до підвищення НБУ облікової ставки до 25%. Зазначене, своєю чергою, призвело до здороження  кредитних ресурсів для бізнесу. Зокрема, відсоткові ставки за поточними кредитами для підприємств зросли до 23−26% річних, що для значної частини бізнес-середовища, унеможливлює їх залучення, як у якості інвестиційних, так і у якості оборотних коштів.

Водночас Державна програма «Доступні кредити 5−7−9%», дозволила позичальникам  отримувати доступніше фінансування в національній валюті. Більшість нових кредитів було надано підприємствам саме в рамках державних програм.

Як приклад, активний учасник Державної програми «Доступні кредити 5−7−9%» Укрексімбанк протягом 2022 року надав кредитних ресурсів на 4,8 млрд грн та реалізував близько 300 кейсів. А від початку військової агресії, банк профінансував бізнес більше ніж на 5,8 млрд грн. ресурси, в рамках державних програм, використовувались на цілі капітального інвестування в оновленні основних засобів та обігові кошти підприємств.

З метою підтримки комунальних підприємств та бізнесу у період дії воєнного стану Постановою Кабміну № 229 від 14 березня 2023 року, було запроваджено низку змін до Державної програми «Доступні кредити 5−7−9%», головною з яких відкрито доступ до кредитних ресурсів для підприємств органів місцевого самоврядування. Крім того, зміни передбачають наступне:

  • Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» передбачено:
    • від 5% до 7% річних(залежно від обсягу виручки/сегменту суб’єкта підприємництва) при фінансуванні інвестиційних проєктів на відбудову зруйнованих внаслідок військової агресії основних засобів суб’єктів підприємництва;
    • від 5% до 9% річних(залежно від обсягу виручки/сегменту суб’єкта підприємництва та кількості новостворених робочих місць) при фінансуванні Інвестиційних проектів;
    • 9% річнихпри фінансуванні оборотного капіталу;
    • 7% річних при фінансуванні оборотного капіталу на відбудову зруйнованих основних засобів внаслідок військової агресії, пролонгація діючих кредитів до 12 місяців, підприємствам, на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
  • Державна програма «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%»:
    • від 5% до 7% річних(залежно від обсягу виручки) для пріоритетних напрямів, зокрема фінансування сільськогосподарських товаровиробників: переробників молока, виробників масла, сиру, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, хліба та хлібобулочних виробів, та відбудови зруйнованих внаслідок військової агресії основних засобів суб’єктів підприємництва;
    • від 11% до 9% річних, залежно від обсягу виручки та кількості новостворених робочих місць, протягом строку дії договору фінансового лізингу.

Державні банки та їх регіональні філії у Дніпропетровській області запрошують до співпраці регіональний бізнес, який потребує розвитку та підтримки, в тому числі в рамках започаткування експортної діяльності.