Як підрив Каховської ГЕС вплинув на ГМК України

Попередньо від нестачі води постраждає металургія у Кривому Розі, а також заводи у Нікополі, Покрові та Марганці

Рано вранці 6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховської гідроелектростанції (ГЕС), внаслідок чого створили масштабну екологічну катастрофу. На даний момент із водосховища вже витекло 14 куб. км води, або приблизно 70% його обсягу. Крім гуманітарної та екологічної катастрофи, підрив дамби несе проблеми для водозабезпечення численних промислових підприємств. Наразі найбільша загроза нависла над потужностями ГМК у Кривому Розі. Близько 70% води місто отримувало через канал Дніпро – Кривий Ріг та водосховище «Південне» з Каховського водосховища.

У Кривому Розі сконцентровано більшість підприємств українського гірничо-металургійного комплексу: меткомбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг», Криворізький залізорудний комбінат, Північний, Центральний, Інгулецький, Південний ГЗК, гірничодобувна компанія «Рудомайн» та копальня «Суха Балка».

Ситуація на підприємствах

Проблеми з водопостачанням прямо зачепили багато підприємств гірничо-металургійного комплексу, що вимагало від них ухвалення найчастіше складних рішень. Так, «АрселорМіттал Кривий Ріг» призупинив виплавку сталі та виробництво прокату, щоб знизити споживання води у критичних умовах. У роботі залишаться лише доменне та коксохімічне виробництва, а також ГЗК.

У той же час, підприємства «Метінвесту» працюють штатно, ситуація там є контрольованою.

«Наразі ситуація на криворізьких підприємствах групи, «Запоріжсталі» та «Каметсталі» перебуває під контролем. Технологія забезпечується, є питання з побутовими потребами, але вони вирішуються у робочому порядку. Усі підприємства працюють штатно, група відстежує динаміку по воді», – наголошують у «Метінвесті».

Можливі проблеми й у підприємств, що розташовані у містах, водопостачання яких залежало від Каховського водосховища, зокрема у Нікополі, Марганці. З одного боку, підприємства, які там знаходяться, заявляють про стабільну роботу основних виробництв.

«Інцидент ніяк не вплинув на виробничу діяльність. Наш завод розташований вище за течією від греблі, а рівень води у річці Дніпро у районі Нікополя знижується. Все це забезпечує абсолютну безпеку експлуатації обладнання, а також нульовий вплив на стабільне надання комунальних послуг на нашому заводі», – зазначають на трубному заводі «Сентравіс».

Також штатно поки що працює й Нікопольський завод безшовних труб «Ніко Тьюб» компанії «Інтерпайп», хоча там і відзначають ризики, пов’язані з ситуацією, що склалася.

У той же час Нікопольський завод феросплавів через необхідність скорочувати споживання води знижує обсяги виробництва продукції. Підприємство отримує воду з Каховського водосховища і через руйнування греблі змушене зменшити забір води.

За словами Сергія Кудрявцева, виконавчого директора Української асоціації виробників феросплавів, ситуація з водопостачанням Марганецького та Покровського ГЗК – катастрофічна.

«Води немає, вона пішла зі свердловин. Усі, хто може, зараз займаються забезпеченням населення міст Нікополя, Покрови та Марганцю питною водою», – наголошує Сергій Кудрявцев. 

Наслідки для галузі

Підрив дамби Каховської ГЕС та подальші проблеми з водопостачанням безумовно позначаться на виробничих результатах металургійних підприємств. Гірничодобувні підприємства, менш залежні від водопостачання, перебувають у більш виграшній ситуації.

«АрселорМіттал» вже оголосив про зупинення виплавки сталі та випуску прокату. Влада Кривого Рогу вимагає максимальної економії води. Вплив дефіциту води найбільше позначиться на криворізьких та, щонайменше, на інших підприємствах Дніпропетровської та Запорізької областей. Негативний вплив на ГМК буде продовжуватись, оскільки, на жаль, цю проблему швидко вирішити неможливо. Поки що найпростішим рішенням виглядає нарощування греблі підірваної ГЕС. Я думаю, що підприємства шукатимуть і реалізовуватимуть тимчасові рішення для покращення водопостачання (водонакопичувачі, повторне використання води), але це потребує часу та інвестицій», – зазначає Олександр Каленков, президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром».

Зокрема, компанія «Рудомайн» створила власну технологічну водойму для забезпечення виробничих процесів водою, яка використовується для пилоподавлення.

«У зв’язку з підривом греблі Каховської ГЕС виникла гостра необхідність зменшити споживання води як для підприємств, так і для мешканців міста. Саме «власне озеро», що наповнюється виключно шахтною водою, дозволяє раціонально використовувати ресурси, виконувати екологічні заходи щодо пилоподавлення», – зазначає Сергій Генкуленко, головний інженер «Рудомайну».

Загалом, за оцінками «Укрметалургпрому», через ситуацію з водопостачанням у червні очікується зниження виплавки сталі на 90–100 тис. т. Для порівняння: у квітні «АрселорМіттал» виплавив 86,2 тис. т сталі та виробив 78,5 тис. т прокату. На більш тривалий термін поки що складно прогнозувати вплив проблем із водопостачанням на металургійне виробництво.

Джерело: https://gmk.center/ua/