Теплі відносини з півночі – військова, гуманітарна та економічна підтримка України з боку Норвегії

Королівство Норвегія підтримуватиме Україну стільки, скільки буде необхідно. В межах Програми підтримки України Норвегія надає військову, гуманітарну та цивільну допомогу. Минулого року країна надала Україні понад 10 млрд крон ($1 млрд) цивільної та військової допомоги.

Уряд Норвегії зробив грантовий внесок до Цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF) Світового банку на суму $190 млн, щоб підтримати спроможність Уряду України надавати послуги, включаючи інвестиції в ремонт зруйнованої інфраструктури. Це — другий транш URTF, наданий Норвегією після грантового внеску в сумі $100 млн.

Норвегія збільшує свою підтримку ядерної безпеки в Україні у 2023 році. Понад $9 млн виділять на підтримку співробітників МАГАТЕ, які працюють в Україні. Це гарантує їх присутність на українських АЕС: Чорнобильській, Запорізькій (окупованій рф), та трьох інших діючих АЕС у країні. Водночас Норвегія зараз зміцнює співпрацю з Україною у сфері ядерної безпеки на $14 млн. Цими коштами керуватиме Директорат радіаційного захисту та ядерної готовності (DSA).

Норвегія взяла на себе зобов’язання надавати $1,46 млрд щороку протягом наступних п’яти років з 2023 по 2027 рік. Всього йдеться про $7,7 млрд. В рамках зазначеного, в поточному році, Королівство Норвегія виділило Україні $264 млн на гуманітарні потреби, та $161 млн буде спрямовано на підтримку бюджетної сфери та відновлення пошкодженої інфраструктури.

Україна зацікавлена у військовій підтримці, тому Норвегія збільшує фінансування зазначеного напрямку з 2,5 млрд крон ($240 млн) до 10 млрд крон у 2023 році.

Загалом у межах військової допомоги Норвегія передала Україні: 4000 одиниць протитанкової зброї M72, 1500 бронежилетів, 5000 шоломів, 15 000 польових пайків, 1000 захисних масок з фільтрами, 2000 спальних мішків, 10 000 спальних матів і деякий одяг, а також систему ППО та багато іншого озброєння. Норвегія також передала Україні вісім танків Leopard 2, чотири допоміжних машини та виділяє кошти на боєприпаси для ЗСУ.

Норвегія надасть Україні вісім РСЗВ великої дальності та три радари Arthur для виявлення артилерії. Передача озброєнь відбудеться у співпраці з Великою Британією.

Уряд Норвегії погодив передачу Україні 1000 нових надмалих безпілотних комплексів Black Hornet. Раніше Велика Британія та Норвегія спільно передали партію мікродронів, транш яких фінансували із британського фонду військової допомоги України на суму $9,1 млн. Це має зберегти особовий склад штурмових груп та пришвидшити роботу під час звільнення будинків та промислових зон.

Уряди Норвегії та Данії погодилися співпрацювати задля надання Україні 8000 артилерійських снарядів, причому Осло відправить 155-мм артилерійські снаряди.  Наприкінці минулого року Норвегія виділила 150 млн норвезьких крон (понад $15 млн) на фінансування тренувальної місії ЄС для українських військових.

У травні 2023 року на Дніпропетровщину завітали волонтери з Норвегії Одд Стейнар Ренне, Мортен Йоган Брендбо та Йоакім Сандодден. Благодійники передали надзвичайникам області 3 потужні пожежно-рятувальні автомобілі. Від початку повномасштабного вторгнення норвезькі партнери активно підтримують підрозділи ДСНС області. Рятувальники отримали від благодійників чимало гуманітарної допомоги – зокрема, спеціальне пожежне обладнання та автомобілі, захисний одяг і взуття, гідравлічне обладнання для ліквідації наслідків аварії на транспорті та моторизовані засоби. За допомогу та підтримку норвезьким волонтерам вручили почесні відзнаки від Дніпропетровської обласної ради. «У ці складні часи Україна знайшла справжніх друзів, які реальними справами допомагають нашій країні захистити людей, демократію та європейську цивілізацію. Багато країн стали з нами поряд, підставивши своє плече» – зазначив Микола Лукашук.

Протягом поточного року завдяки співпраці Мінсоцполітики з Норвезькою радою у справах біженців з використанням платформи «єДопомога» додаткову грошову підтримку в розмірі 2 220 грн щомісяця протягом трьох місяців отримають ще 50 000 громадян України. Норвезька рада у справах біженців в Україні відкрила центр правової допомоги у Дніпропетровській області. Центр надає правову допомогу з низки питань, які стосуються отримання статусу ВПО, юридичних осіб, права власності на землю та житло, трудове законодавство та доступу до державних послуг.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Норвегією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $1,1 млн. Серед товарів, які мають попит у норвезьких споживачів – це частини до залізничних локомотивів, судна, пластмаси та полімерні матеріали, чорні метали,  тощо.

Експортні операції здійснювали 10 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, машинобудівні, переробні, сільськогосподарські підприємства.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Норвегії у Дніпропетровську область складав $8,4 млн та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 36%. Дніпропетровщина традиційно купувала: рибу та продукти з неї, машини та обладнання, нікель та вироби з нього, добрива інше.

Імпортні операції здійснювали 36  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, переробні  та сільськогосподарські підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел