Новий проєкт ЄС з конкуренції та державної допомоги в Україні

8 вересня, відбувся офіційний запуск нового проєкту «Узгодження правил і практик конкуренції та державної допомоги із законодавством ЄС» (Проєкт COMPASA), який фінансується ЄС і спрямований на посилення регулювання конкуренції та державної допомоги в Україні. Ця трирічна ініціатива допоможе Антимонопольному комітету України (АМКУ) привести законодавчу базу і відповідне правозастосування України у відповідність до стандартів ЄС.

«Цей новий проєкт продовжить плідну співпрацю між ЄС та Україною у розбудові системи чесної конкуренції та державної допомоги в Україні відповідно до практики ЄС. Проєкт залучатиме досвідчених фахівців у галузі конкуренції та державної допомоги з ЄС, щоб сприяти подальшому зміцненню конкуренційної системи України, посиленню незалежності АМКУ та сприяння йому ефективно виконувати свої повноваження щодо захисту бізнесу та споживачів від антиконкурентних практик на ринку», – зазначила Хлоя Алліо, керівник відділу програм допомоги «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні.

Очікується, що Проєкт COMPASA відіграватиме ключову роль у допомозі Україні у виконанні вимог, що випливають із статусу країни-кандидата на вступ до ЄС. У контексті перспективи членства України в ЄС Проєкт надаватиме підтримку Україні у впровадженні Висновку Комісії щодо готовності до вступу у сфері конкуренції та системи контролю за державною допомогою. Проєкт охоплює дві основні предметні сфери діяльності: конкуренцію, що включає антимонопольний контроль і контроль за концентраціями, життєво важливі для сприяння чесній конкуренції та економічному зростанню, та державну допомогу, яка забезпечує надійну систему контролю за державною допомогою, сприяючи прозорості та економічному розвитку України. Крім того, Проєкт запропонує підтримку в цифровізації та комунікації основних функцій АМКУ, враховуючи важливість ефективної комунікації в сучасному контексті.

«Імплементація законодавства ЄС про конкуренцію та державну допомогу є одним із ключових пріоритетів Антимонопольного комітету України. Це одна з умов вступу України до Європейського Союзу та запорука економічного розвитку. Виходячи з цього, Україна сприятиме власній інтеграції в європейський ринок шляхом створення справедливого конкуренційного середовища, яке забезпечуватиме, з одного боку, рівні умови для бізнесу, майбутні інвестиції в країну, а з іншого – ефективне витрачання державних коштів» наголосила Ольга Нечитайло, державна уповноважена АМКУ.

Хоча основним бенефіціаром Проєкту буде Антимонопольний комітет України, Проєкт також надаватиме дорадчу допомогу та підтримку іншим важливим інституційним стейкхолдерам, таким як Верховна Рада України, Кабінет Міністрів (включаючи Урядовий Офіс з питань європейської та євроатлантичної інтеграції), та державним органам, які є надавачами значних обсягів державної допомоги. Проєкт сприятиме відкритому діалогу з приватним сектором, бізнес-асоціаціями, юридичними фірмами, університетами та ЗМІ економічного спрямування. Їх залучення має вирішальне значення для забезпечення того, щоб системи прозорої і ефективної конкуренції та державної допомоги сприяли зусиллям з відновлення та розвитку економіки України під час війни та після її завершення.

«Наш Проєкт виходить за рамки надання рекомендацій. Ми надамо підтримку на місцях, експертні настанови та практичне навчання Антимонопольному комітету України та іншим зацікавленим сторонам» – зазначив Штефан Сабау, керівник команди Проєкту.

Проєкт COMPASA є спільною ініціативою з метою швидшого приведення України до стандартів ЄС. Це є прикладом зобов’язання ЄС підтримувати Україну на шляху до повної відповідності правилам і стандартам ЄС.

 

Довідкова інформація:

Проєкт «Узгодження правил і практик конкуренції та державної допомоги із законодавством ЄС» сприятиме сталому та справедливому відновленню та економічній конкурентоспроможності України шляхом зміцнення та приведення до відповідності вимогам ЄС сфер конкуренції та державної допомоги, узгоджених із вимогами процесу набуття Україною членства в ЄС. Він буде реалізовуватись у 2023-2026 роках консорціумом, який об’єднує WYG Consulting Ltd. і Румунську раду з питань конкуренції.

Для отримання додаткової інформації будь ласка звертайтесь до керівника команди Проєкту пана Штефана Сабау за адресою електронної пошти: stefan.sabau@sesar.inf.ua