Україна презентувала плани із декарбонізації енергосектору на СОР 28

Очікується, що до 2030 року 27% у кінцевому споживанні енергії складатимуть відновлювані джерела

Україна презентувала звіт про декарбонізацію енергосектору до 2050 року та попередню версію Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) на 2025-2030 роки під час панельної дискусії у рамках заходів кліматичної конференції ООН СОР 28. 

«До 2030 року ми очікуємо, що 27% складатимуть відновлювані джерела енергії у кінцевому споживанні енергії, на 30% відбудеться скорочення викидів метану, і ми поступово відмовлятимемось від використання вугілля до 2035 року. Наразі ми ще обговорюємо інші амбітні цілі та будемо раді представити їх у першому проєкті НПЕК у грудні 2023 року – січні 2024 року», – розповів заступник міністра економіки Олексій Соболев.

Міністр енергетики Герман Галущенко нагадав, що у межах COP28 Україна та ще понад 20 країн приєдналися до декларації про об’єднання зусиль щодо потроєння обсягів використання ядерної енергії у світі. Український урядовець підкреслив важливість цих намірів для України, де атомна генерація навіть після окупації найбільшої атомної станції – Запорізької АЕС – продовжує виробляти понад 55% електроенергії в країні.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець зауважив, що в основі зеленого відновлення України та досягнення нульового рівня викидів має бути кліматична політика, яка є невіддільною складовою усіх секторальних планів відбудови. За словами Стрільця, наразі відомство напрацьовує кліматичне законодавство, яке створить основу для кліматичного врядування.

Під час панельної дискусії також йшлося, що наразі головна ціль – підняти стійкість української енергосистеми, збільшити її децентралізацію та провести діджиталізацію. Країна потребуватиме великих інвестицій, щоб реформувати сектор, проте може стати енергетичним хабом у майбутньому.

Нагадаємо, що у жовтні поточного року Європейська Рада досягла згоди щодо пропозиції внести зміни до структури ринку електроенергії блоку. Реформа має на меті зробити ціну на електроенергію більш незалежною від ціни на викопне паливо та забезпечити кращий захист споживачів від майбутніх криз. Окрім того, блок прискорить впровадження відновлюваних джерел енергії.

Джерело: https://gmk.center/ua/